Кметът на село Драгушиново: Щъркелите Драго и Драга закъсняват, но ги чакаме
Най-известната двойка щъркели у нас Драго и Драга закъсняват с прибирането си в България.
Това разкри пред "България Днес" Георги Хаджийски, кмет на самоковското село Драгушиново, където от години птичата двойка е свила гнездо за топлите месеци и създава поколения.
"Много щъркели се завърнаха вече в Драгушиново, като през последното десетилетие го правят точно по това време на годината. Драго и Драга малко закъсняват, но предполагам, че ще се появят до няколко дни. При нас има много гнезда и всяко, което е свободно, се заема от щъркелова двойка. Орнитолозите могат да кажат дали едни и същи щъркели обитават едни и същи гнезда", каза още пред вестника Хаджийски.
Птиците Драго и Драга се превърнаха в звезди, след като от години има камера в гнездото им, която излъчва в реално време в интернет. Така хора от цял свят може да проследят редица емоционални моменти на пернатата фамилия - как Драго неуморно и въпреки трудните метеорологични условия изграждаше семейното гнездо, докато Драга мътеше бъдещите им наследници, и как двамата се грижат за личната си хигиена и визия. Особено емоционални са моментите, в които вали, а Драго с крилото си пази любимата си Драга да не прогизне от водата. Нощем тя спи сгушена, а той стои прав, за да има повече място за нея и да се чувства удобно.
През миналата година известната перната двойка изгуби бебета. Личната трагедия за щъркелите звезди се повтаря на няколко пъти. През 2024 година се излюпиха три малки, от които, за жалост, едното не е оживя. През 2023-та също имаше неприятен момент - едното бебе на Драго и Драга беше евтаназирано, а на другото му ампутираха крило.
"Страшното е, че никой вече не гледа ниви и ливади, които се напояват по поречието на река Искър. Така изчезват жаби и други водни организми, които са естествена храна за щъркели. Хората вече не искат да работят в селското стопанство, предпочитат други професии в София, Самоков и Боровец, нивите изчезват и някой ден и щъркелите може да изчезнат", коментира кметът на Драгушиново.