Цените падат с 10%, вижте как ще се случи
Министърът на земеделието и храните Пламен Абровски обяви нова държавна инициатива за поевтиняване на основни хранителни продукти, като според прогнозите цените могат да паднат с над 10%. Кампанията ще носи името „Кошница с грижа", а в нея доброволно ще се включат както големите търговски вериги, така и малките магазини.
По думите на министъра основната цел е промоциите в супермаркетите вече да не бъдат изцяло за сметка на производителите и доставчиците. „Искаме споделена отговорност между всички участници във веригата – 50 на 50. Конкуренцията е жестока, но трябва да има честност", заяви Абровски.
Той подчерта, че е недопустимо българските продукти да се продават с по-висока надценка от вносните само за да бъдат чуждите стоки по-конкурентни. Като пример министърът посочи прясното мляко и подчерта, че една от задачите на ведомството е да осигури по-лесен достъп на малките магазини до българските производители.
Абровски коментира и скандалния случай с незаконното строителство край Варна, като беше категоричен, че апартаментите са изградени върху горска територия, предназначена за дърводобив.
„Там никога не е имало условия за подобен тип строителство и няма как да бъде издадено удостоверение за търпимост", заяви министърът пред Нова телевизия.
По думите му нарушенията са установени още през 2023 година след сигнал на неправителствена организация. Горски служители са открили незаконна сеч и строителни дейности, след което са уведомени общината, полицията и прокуратурата.
Министърът разкритикува институциите за липсата на координация и определи случилото се като „наглост с двойно дебелоочие".
„Не може да ти казват, че строиш незаконно, ти да си плащаш глобите с усмивка и да продължаваш", заяви Абровски.
Той допълни, че купувачите на апартаменти в незаконния комплекс имат право да търсят обезщетение от Община Варна по съдебен път.