Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/2304325 www.bgdnes.bg

Засекретиха делото "Бай Миле"

Девет години след горещото лято на 2004 година името на легендарния сикаджийски бос Бай Миле отново ще започне да се споменава често по вечерните новини. В началото на октомври делото за бруталния разстрел на Милчо Бонев и още петима души тръгва отново, след като през юли върховните магистрати го върнаха за ново разглеждане, като прецениха, че има допуснати процесуални пропуски. Преди това на две инстанции обвиняемите за мократа поръчка Анатолий Мънков-Плъха, Стилиян Георгиев-Мишката, Тихомир Дочев-Мравката и Георги Стефанов бяха оправдани.

За разлика от предишните процеси делото сега е засекретено.
"Не виждам причина за това. СРС-та имаше и преди, но заседанията бяха открити. Не съм се консултирал с колегите си, но ще поискам делото да не бъде засекретено. В наш интерес е всичко да е публично, за да няма възможност някоя от страните да манипулира", обяви пред "България Днес" един от адвокатите на подсъдимите Тихомир Цаков.
Юристът очаква оправдателните присъди да бъдат потвърдени, но се презастрахова, че все пак всичко е в ръцете на съда.

Реклама

"След като толкова години положихме огромен труд, за да събираме материали, не мисля, че може да се появи нещо ново", казва Цаков. Според него доказателствата, които е събрала прокуратурата, по никакъв начин не са доказали вината на заподозрените за изпълнители на най-масовото мутренско убийство в България.

2004 година е особено гореща не толкова с температурите, колкото с работата, която ъндърграундът трупа на плещите на подчинените на главния секретар на МВР Бойко Борисов. Косьо Самоковеца, Нарциса, Данкина, Женята, Фатик и Илия Павлов вече не са между живите. Смъртоносните фойерверки и поръчковите убийства обаче продължават да са ежедневие и обикновените хора сутрин пускат новините, за да чуят кой е поредният мъртъв бос. Първият атентат за годината е срещу Антон Милтенов-Клюна. На 17 януари колата му е обстреляна с гранатомет на столичното "Цариградско шосе", но снарядът попада в дърво. Два дни по-късно бомба избухва в асансьора на сградата на бул. "Джеймс Баучер" 87 в кв. "Лозенец". Загиват президентът на "Интерпетролиум" и бос в СИК Стоил Славов и тримата му гардове. През следващите месеци гърмят бомби, трещи автоматично оръжие и до края на юли жертвите са 13, ранените трима.

Предпоследният ден на юли е отново слънчев и топъл. За 15.30 часа 42-годишният Милчо Бонев си е договорил среща с пазарджишкия бизнесмен Методи Маринков и двамата разговарят в ресторант-градина "Славия". По това време по информация на службите Бай Миле вече се занимава основно с легален бизнес, най-вече като футболен мениджър. Сикаджията започва кариерата си в подземния свят веднага след промените като кадър на ВИС. Бившият полицай започва с дискотеки по Черноморието, а по-късно се сдружава с Големия Маргин, Димата Руснака, Маджо и Венцислав Стефанов в дружеството "Интергруп". В края на 90-те години Бай Миле официално се насочва към собствен легален бизнес като хотелиер в Боровец. През 2000 година става част от управата на футболния "Славия". Името му се свързва с наркотрафик, но това така и не е доказано.

На 30 юли Бонев говори с Методи Маринков в ресторант "Славия". Четири години по-рано късметът му го спасява, след като взрив сваля фасадата на хотел "Амбасадор" на "Симеоновско шосе", а Бай Миле напуска сградата минути по-рано. На другата година 800 грама тротил гръмват във входа на кооперацията, в която живее, в столичния в квартал "Изток" и раняват тежко двамата му гардове. Бай Миле е невредим, но се покрива зад граница. По-късно се връща, но около него се навъртат постоянно шестима охранители. В ресторант "Славия" те са първите, които виждат спиращите пред входа два автомобила със сигнални лампи и надписи "Полиция". Отвътре изскачат осем въоръжени, които крещят: "Лягай на земята, полицейска проверка". Униформите заблуждават гардовете и когато започват да трещят изстрелите, вече е късно. Бонев, четирима от гардовете и Маринков са избити с общо над 90 куршума. Двама оцеляват по чудо. Единият от тях е Васко Кеца, сега сочен като един от "Килърите". След стрелбата осемте стрелци бягат с джип ДНисан". Жената на Бай Миле Силвия Панагонова, която шест дни по-рано е отпразнувала рождения си ден, разбира, че е останала вдовица, от Младен Михалев-Маджо.

Разследващите се хващат за бутилка

Дни след стрелбата краденият джип, с който бягат килърите, е открит опожарен. След проведения оглед става ясно, че именно той е използван за бягството, като за доказателство в него е открита бутилка бензин с отпечатъци от пръстите на единия от обвинените - Анатолий Мънков.
Освен уличаващата бутилка бензин в автомобила има полицейски униформи, бронирани жилетки и черни маски за лице. Единствено по бутилката обаче има следи от ДНК. След като самоличността на притежателя й е разкрита, полицията започва да слуша телефона на Мънков, който до момента има само дребни кражби. По този начин разследващите стигат до други двама заподозрени - Стилиян Георгиев и Тихомир Дочев. Георгиев е задържан в жилището си в Пловдив, като в него е открита гилза от автомат, същата като използваните от екзекуторите в "Славия".


Версия:

Кардинала поръчал сикаджията

Делото "Бай Миле" продължава години, през които десетки свидетели дават показания.
За основни действащи лица са обявени Анатолий Мънков-Плъха и Стилиян Георгиев-Мишката, като за тях обвинението иска доживотни присъди. Поръчители така и не са открити, въпреки че защитен свидетел срещу Сретен Йосич твърди, че българинът е поръчан от кума и дясна ръка на Йоца Амстердама Слободан Джурович-Кардинала. Градският съд на София преценява, че доказателствата са малко и косвени, и оправдава подсъдимите. Същото е мнението и на апелативните магистрати.
Тричленка на ВКС обаче прие много от доводите на прокуратурата и върна делото на поправителен.

Реклама
Реклама
Реклама