Световната банка: България няма да избегне вдигането на пенсионната възраст

Един от най-важните избори, който българското общество ще трябва да направи, е как да се финансират потребностите на възрастните хора. Възможните варианти са допълнително вдигане на пенсионната възраст, предоставяне на публични трансфери за по-възрастните хора или стимулиране на натрупването на активи от домакинствата. Това се посочва в доклад на Световната банка за България, озаглавен „Смекчаване на икономическото въздействие на застаряването на населението: Възможни варианти за България".
България вероятно няма да може да избегне допълнителното вдигане на официалната пенсионна възраст в бъдеще, се казва в доклада.
Но, за да могат по-възрастните работници да намерят продуктивна работа, ще бъде важно да бъдат реализирани политики за стимулиране на производителността, като подобряване на бизнес климата, инфраструктурата и иновациите, и предоставянето на тези работници на по-добри възможности за учене през целия живот, подобрения в системата на здравеопазването и целеви политики на трудовия пазар.
Освен това, засилването на качеството на системата на основно образование в България ще помогне за това да се гарантира, че днешните млади хора ще притежават уменията, от които се нуждаят, за да бъдат продуктивни, когато остареят. С оглед неустойчивостта на системите за публични трансфери, е налице спешна необходимост да бъдат убедени работниците да спестяват повече за своето бъдеще и да бъдат стимулирани спестяванията на домакинствата.
Но ако икономическият растеж не се ускори, а безработицата не спадне, това определено ще е тежка задача. Няма съмнение, че застаряването на населението ще е предизвикателство както за публичните, така и за личните бюджети. Чрез инвестиции в бъдещ ръст на производителността, отлагане на пенсионирането и увеличаване на натрупването на капитал, би трябвало България да успее да се справи с това предизвикателство, се казва в доклада.
България е на път да се превърне в страната с най-рязък спад в съотношението между застаряващо население и население в трудоспособна възраст, което ще засили натиска върху икономиката. Според демографските прогнози на ООН, до 2050 г. трудовите ресурси на страната се очаква да намалеят с до 40%. Коефициентът на възрастова зависимост, т.е. на възрастните хора от общия брой на населението, се очаква да се удвои през следващите четири десетилетия.
До 2050 г. се очаква един на всеки трима българи да бъде по-възрастен от 65 години и само един на всеки двама българи да бъде в трудоспособна възраст. Тъй като делът на работещото население е ключов фактор за нивото на доходите в страната, неговият спад е вероятно да отслаби растежа.
Колкото е по-висок ръстът на производителността, толкова по-лесно България ще успее да се справи с това демографско предизвикателство. Като се има предвид тенденцията на намаляване на населението в трудоспособна възраст, България ще трябва да разчита на растеж на производителността за поддържане на растежа на съвкупния продукт. Ръстът на производителността означава, че страната ще е в състояние да произвежда повече продукция с едни и същи фактори за производство като капитал и труд.
Тъй като продукцията на един работник се увеличава, от по-малък брой работници ще се изисква да плащат за здравеопазване, пенсионни осигуровки и задължения за дългосрочни грижи. По-високият растеж е вероятно да доведе до по-добри възможности за заетост, привличайки повече работници да участват в работната сила, да останат или да имигрират в България, се казва в доклада.