Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/2328569 www.bgdnes.bg

Спрете гаврата с Кракра!

Кич, чалга, позор! Това са само част от най-меките коментари на перничани в социалните мрежи и интернет по повод новата визия на средновековната крепост Кракра. Обичаният символ на града е превърнат в пошла бутафория, която изумява с това докъде може да стигне чиновническото безумие. Зад каменните стени, които очертават границите на някогашната крепост Кракра, се издигат странни розови плоскости. Червен "килим" от пресовани стърготини води към тях.


Това според общинските власти придава на крепостта автентичен вид, който щял да я привлича хиляди туристи. Кметицата на Перник Росица Янакиева много се ядосва, когато репортер на "България Днес" я пита дали външният вид на крепостта й харесва. "Да, много ми харесва. Това е едно модерно решение - отговаря тя. - И на Лиляна Попова много й хареса, когато й беше предложен проектът, по това време тя беше заместник-министър на Росен Плевнелиев в Министерството на регионалното развитие и благоустройството."
Докато политиците си прехвърлят топката, Перник е в потрес. Във форумите се обсъжда как точно да бъде сезирана Европейската комисия за безумието, което сполетя града им. Спрете гаврата с Кракра, зоват хората в миньорския град.
"Елате в Перник да видите новия "Кракра-Янакиева-Дисниленд" - пише читател в сайта dnes. - Типично чалга-комунистически интериор от железа, фаянсови плочки - македонско и турско производство, закрепени с болтове и гайки. Уникално. Такова нещо няма в света. Кракра Пернишки - последният владетел, паднал под византийско робство, в гроба ще се обърне, ако види тази посткомунистическа чалга култура".
Според кметицата Янакиева тези, които твърдят, че плоскостите са пластмасови, са лаици. Те били от полимер-бетон. Решението по този начин да се надгражда крепостта било подкрепено от Министерството на културата. Тя уточнява, че визуализацията на крепостната стена заедно с осветлението струва 1,9 млн. лв. Останалите средства до 3,7 млн. лв. са за строителство на посетителския център, инфраструктура, електронния гид и други дейности по проекта.
"От това, което видях по медиите, наистина е много грозно строителството на Кракра" - коментира пред "България Днес" професор Николай Овчаров. - Недоумявам как е минало през различните комисии, които трябва да одобряват тези проекти. Сега или трябва да се изпълни всичко, както е записано в документацията, или трябва да се върнат парите."
В момента тече проверка от Министерството на културата, която трябва да установи как се стигна до абсурдната ситуация средновековна крепост да заприлича на евтин увеселителен парк.
"Редно е в крепостта Кракра да се работи с естествените материали, с които е била градена преди много години" - коментира професор Божидар Димитров. - Два удара, водени от византийски император, е отбила тя. Единственият случай, когато тази крепост е била превзета, е от български чиновници. Сега тя е вандализирана и осмяна. Но пред чужд враг не е падала. Само пред български..."

Владетелят мразел
подкупите

Войводата Кракра е виден болярин и владетел на града по времето на българския цар Самуил. Така той е описван във византийските хроники. Кракра остава в историята като праведен и честен мъж, който не търпял подкупността и корупцията. Винаги бил отлично подготвен за военни дела.

Кракра владеел още 35 крепости в района. Историците смятат, че крепостта Перник е създадена след 809 г. По това време хан Крум присъединява към българските земи и териториите на днешна София и околностите. Дълго време преди идването на хан Крум тези земи са били заселени от траките. Чрез археологически проучвания е установено, че на мястото на крепостта преди нейното построяване е съществувало тракийско селище.

 

Антон Дончев пише
за болярина

Академик Антон Дончев пише книга за пернишкия болярин, наречена "Трите живота на Кракра". По този повод той дава интервю за в. "Стандарт" през 2007 г., в което разказва защо е решил да се захване с този роман.
"Ромейският император Василий Втори Българоубиец два пъти обсажда Перник с цялата си войска и не може да го превземе - казва академик Дончев. - Втората обсада продължава 88 дни.

Перник не е никаква крепост в сравнение със Средец, Охрид, Скопие, дори Видин. 55 дка - нищо особено. Можете ли да си представите, цяла Европа гледа към Византия, която дълго време е държала половин Италия и Мала Азия. Действията на ромейския император се следят внимателно: какво прави, как го прави, къде ще тръгне... И този човек две години клечи пред стените на Перник. Търсят Перник по Европа. Къде е на картата? Няма го. Ами какво прави оня там тогава. Шест месеца. Леле-мале, каква е тази крепост, какъв е този град? Затова съм избрал Кракра."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама