"Алфа рисърч": Разликата между БСП и ГЕРБ се топи - 0,8 %

Сближаване на електоралните позиции на БСП и ГЕРБ отчита ново социологическо проучване на "Алфа Рисърч".
Според него 17,9% подкрепят управляващата лява партия, а 17,1% - формацията на Бойко Борисов.
Опитите на БСП да съхрани правителството в условията на непрекъснати протести изглежда водят до изчерпване на мобилизационния й потенциал и тя вече е достигнала своя таван, констатират социолозите.
След обратното си влизане в парламента и активизирането си ГЕРБ възвръща част от оттеглилата се от него периферия.
От "Алфа Рисърч" отбелязват, че тепърва ще се види дали това е траен процес.
В края на септември електоралната подкрепа за социалистите е 17,9% от общия брой избиратели и бележи лек спад от половин процент за последния месец.
Социалната база на левицата, както и на излъченото от нея правителство, продължава да бъде изключително тясна и затворена в средите на най-възрастните поколения (34% сред избирателите над 61-годишна възраст и само 8% сред 18 - 30-годишните), малките градове и селата.
Според проучването ДПС може да разчита на 6,1%, а Реформаторският блок - на 7,0%.
Ако изборите бяха днес, това щяха да са другите две сигурни парламентарни сили, показват данните.
Реформаторите черпят подкрепа основно от привържениците на обединените в блока партии в големите градове, но все още не са напълно убедителни за по-широкия кръг десни избиратели, отбелязват от агенцията.
Доверието в лидерите на основните политически сили следва тенденцията на партийните влияния.
Положителното отношение към лидера на ГЕРБ Бойко Борисов е 28%, към председателя на БСП Сергей Станишев - 25%, към лидера на ДПС Лютви Местан - 14% и към лидера на "Атака" Волен Сидеров - 5%.
С одобрение сред левите избиратели се ползва и президентът (2002 -2012 г.) Георги Първанов, а сред десните - държавният глава Росен Плевнелиев, както и столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Преобладаващо положително е отношението към еврокомисаря Кристалина Георгиева и омбудсмана Константин Пенчев.
В условията на криза на институциите и политиките преобладаващата част от гражданите живеят с усещането за неизбежни предсрочни избори.
Едва 23% смятат, че правителството трябва да управлява до края на мандата, а 76% - че е нужен предсрочен вот.
От тях 37% настояват за провеждането им до няколко месеца, а други 39% заедно с европейските, показва проучването на "Алфа Рисърч".
Националистическият вот продължава да бъде разделен основно между две от партиите в тази ниша - НФСБ (2,8%) и "Атака" (1,6%).
Според социолозите засилването на политизацията през последния месец мобилизира подкрепа най-вече за водещите партии за сметка на по-малките.
Така потенциалът на партия на протестиращите, както и сумарната тежест на други формации въобще остава значителен, но по-нисък в сравнение с периода на най-активните летни протести.
Делът на нежелаещите да гласуват нараства до нормалните за неизборен период равнища от 34%.