Делото срещу Галеви пред провал

Неуки чистачки и рибари от Сейшелските острови ще трябва да станат основните помощници на прокуратурата по делото за конфискация на имуществото на Братя Галеви.
Тази нестандартна стратегия на държавното обвинение стана ясна по време на последното заседание на Кюстендилския окръжен съд вчера.
Прокурорът поиска да бъдат призовани свидетели от Вирджинските острови, Кипър, Сейшелите и откъде ли още не. Тактиката на обвинителите веднага предизвика иронични усмивки у защитниците. Чувайки исканията на прокуратурата, те доволно потриха ръце, че процесът ще приключи в полза на техните клиенти.
Всеки, запознат с офшорното право, е наясно, че хората, които се водят собственици на фирмите по документи, са подставени лица. Те са само формално собственици и управители на дружествата, за да се скрият истинските босове. В повечето случаи това са малограмотни общи работници, рибари или чистачки, които срещу 50-100 долара се съгласяват да станат шефове на поредната офшорка. Има случаи, в които на един човек се водят над 1000 такива дружества. Те са като нашите неграмотни роми, които се оказват собственици на фирми, дължащи стотици милиони ДДС на държавата, обясняват юристи.
Адвокатите обясняват, че подставените лица както в България, така и на Сейшелите са трудни за откриване. Освен огромното разстояние пречка се оказва издирването им заради липсата в повечето случаи на постоянен адрес. Друг е въпросът дали тези хора са живи и дали въобще реално съществуват.
"Ако съдът допусне такива свидетели по делото, те трябва да бъдат разпитани по съответния ред. Съществува възможност хората да дадат показания в съдилищата в съответните държави, но в такъв случай на нас, защитниците на Галеви, трябва да ни бъде осигурен достъп до тези разпити. Разходите за всяко едно от тези пътувания ще трябва да бъдат поети от комисията "Кушлев", което означава, че държавата ще плати за всичко", обясни пред "България Днес" Анани Константинов, единият от служебните защитници на дупнишките бизнесмени.
От друга страна, дори да се съгласят да говорят, собствениците на офшорки нямат идея какво се случва с тези фирми. Те не са виждали през живота си Братя Галеви и няма как да свидетелстват кои са истинските собственици на фирмите.
"Разпитът на тези свидетели като цяло е едно безполезно искане", обяснява лаконично още адвокат Константинов. Той е оптимист за края на делото, тъй като по думите му искането за парите на Галеви е неоснователно и процесуално недобре подготвено. Искът трудно би могъл да издържи като цяло, обяснява юристът.
Въпреки това прокуратурата все пак се надява, че ще докаже, че имущество за над 4 милиона лева на дупнишките бизнесмени е придобито по престъпен начин.
Делото е заведено от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество срещу Ангел Христов и Пламен Галев, техните съпруги и контролираните от тях дружества. Общата стойност на иска е 4 250 189 лева, като по-голямата част от сумата се претендира към бизнесмените, които бяха осъдени за организиране и ръководене на престъпна група и обявени за международно издирване.
Последното заседание на делото отново бе отложено. Този път причина за това стана адвокат Николай Николов. Той бе назначен след внезапната смърт на колегата му Васил Василев, който бе особен представител на Радмила Христова. Николов пожела да му бъде дадено повече време, през което да се запознае с огромните по обем доказателства, приложени към делото. Магистратите уважиха молбата му и следващото заседание бе насрочено на 4 декември.
Защитава родителите на Мирослава
Адвокатът Анани Константинов, който брани имуществото на Братя Галеви, представлява пред Темида и семейството на убитата Мирослава Николова от Перник.
Окръжният съд в миньорския град присъди 25 години затвор на Марио Любенов-Заека през юни т.г. 27-годишният мъж е единственият обвиняем за убийството на Мирослава. По време на първото заседание по делото Любенов призна вината си и поиска да бъде съден по бързата процедура. Решението му озадачи дори и собствените му адвокати, които обясниха, че има вероятност някой да му е оказал натиск. Юристът Анани Константинов и колежката му Зорница Петрова в момента обжалват присъдата. Те настояват за по-тежко наказание.
Дължат 20 000 лв. данъци
Повече от 20 000 лева данъци дължат изчезналите през май миналата година Братя Галеви на община Сапарева баня. Това опровергава напълно появилите се твърдения, че обявените за издирване Пламен Галев и Ангел Христов редовно си плащат задълженията.
Те са длъжници на общината още от времето, когато необезпокоявани се разхождаха в региона и обитаваха луксозното си имение в село Ресилово.
Бившите барети бяха обявени за издирване на 8 май миналата година. Двамата избягаха, когато трябваше да влязат в затворническото общежитие в село Самораново, за да изтърпят по 5-годишна присъда за създаване на организирана престъпна група. Оттогава за дупнишкото дуо се твърди, че се намират на всевъзможни екзотични точки от света.
Никой от роднините им обаче не е влязъл в отдел „Местни данъци и такси" да плати данъците на двете фамилии. Така те са натрупали общ дълг от над 20 000 лева.