Станишев: Протестите загубиха своята сила и масовост

Основна цел на ГЕРБ е да се делегитимира парламентът, падане на правителството и предсрочни избори. Това каза лидерът на БСП Сергей Станишев в доклада си на заседанието на Националния съвет на партията, на което се обсъждат стоте дни на правителството.
„Политическата ситуация е напрегната и динамична. Същинските, водещите политически фактори и основните им цели не са се променили по никакъв начин още от времето преди парламентарните избори. Основен опонент на БСП и днес остава ГЕРБ - нейният модел на управление и последиците, които са пагубни за страната. Целта на ГЕРБ остава властта - властта на всяка цена и с всички средства", заяви Станишев.
„Провали се опитът да се яхнат протестите политически. Опитът, който видяхме на 4 септември, имаше обратен ефект. Има нова тактика на ГЕРБ - колкото по-зле, толкова по-добре. Да, сигурно, ще е по-добре за върхушката на ГЕРБ и като шанс за политическо оцеляване. ГЕРБ се държат от първия ден след изборите като крайно деструктивна политическа сила", посочи Станишев.
Протестите загубиха своята сила и масовост, в последните седмици загубиха и своя морален заряд.
„Много хора осъзнаха, че наред с техния справедлив гняв, има икономически сили, които се опитват да ги използват за свои цели. Друга причина е липсата на позитивна програма за това как ще се развива страната след евентуални нови избори", посочи Станишев.
Той коментира и опитите на Реформаторския блок да набере сила. „Към този момент опитът на Реформаторският блок не е никак убедителен. Повечето от лицата не са никак нови и имат отговорности от миналото. Има и вътрешни противоречия, които тепърва ще се проявяват. Да си представим как ще се редят листите в подобна политическа формация", заяви Станишев.
„Не проличава никаква сериозна обществено-икономическа, социална алтернатива. Пред Реформаторския блок стои един въпрос, от който неговите ръководители бягат - въпросът за отношението им към ГЕРБ и готови ли са да управляват с ГЕРБ, дали биха участвали с тях на предстоящите евроизбори", каза още лидерът на БСП.
И БСП, и правителството не направиха достатъчно да разкрият политическото наследство на ГЕРБ.
„Правителството устоя на небивал натиск отвън, в условията на ненормална среда. Правителството работи и в кратки срокове свърши неща, които предишните управляващи не направиха за цял мандат", заяви Сергей Станишев. „БСП показа, че в много трудни условия сме в състояние да се мобилизираме и да устояваме на натиск. На подобен натиск партията и парламентарната група от години не бяха подлагани", заяви той.
„Кадровата политика е важна и затова винаги имаме готовност да разговаряме. Но не може цялата политическа дейност да се изчерпва с този процес", посочи лидерът н БСП.
ГЕРБ със своя брой и деструкция, успяват тактически, отбеляза той. Парламентарните групи на Коалиция за България и на ДПС заявиха, че приоритет ще е антимонополното законодателство, но няма достатъчно добро стиковане. Не малко неща бяха направени, но не е достатъчно, защото е нужно по-цялостно антимонополно законодателство, заяви Станишев.
Ще настояваме за бюджет с коренно различен подход и философия. Трябва да бъдат извадени ясни приоритети, вместо движението между ведомствените боричкания - борба между ведомства и сектори за повече пари, без яснота какъв ще е крайният резултат, заяви лидерът на БСП Сергей Станишев.
Според него приоритети в бюджета за следващата година трябва да са социалната ангажираност; образованието; по-сериозна подкрепа на местната власт; по-категорична модернизация на държавното управление; привеждане на националната политика към регионалното развитие.
„Четири години местната власт не е имала реален диалог с изпълнителната власт. Трябва да направим необходимото за различно отношение към местната власт и по-ефективна децентрализация. Никой в държавата не знае всички структури и с какво точно се занимават. Трябва да се положат повече и по-фокусирани усилия за електронното правителство", заяви Станишев.
„Важно е правителството да направи преглед на текущите разходи по сектори. Необходимо е да се заложи амбициозна приходна част, за да демонстрираме желание за реална промяна в борбата срещу контрабандата", заяви Станишев.
„Необходимо е единство на партията, защото от следващите месеци от нас зависи дали сме на нивото на отговорността на БСП пред избирателите и пред България", каза още Станишев.
Лидерът на БСП поздрави българските учители по повод международния празник. Темата образование ще бъде изведена сред водещите приоритети, посочи той.
Станишев поздрави и всички българи с това, че Ирина Бокова беше избрана на първи тур за втори мандат за генерален директор на ЮНЕСКО.
В началото на заседанието Румен Петков поиска В дневния ред на пленума на БСП да бъде включено обсъждане на частичните местни избори във Варна. „Практика напоследък е, когато загубим избори, да не обсъждаме резултата. Но случаят във Варна е важен", заяви Петков.
Членове на Националния съвет на БСП изразиха несъгласие с предложения от ръководството дневния ред на заседанието.
Петър Мутафчиев пък заяви, че очакването му е било в дневния ред да се включи оценка на 100-те дни на правителството. „Не отговаря на висотата на Националния съвет на БСП да не се обсъдят 100-те дни на правителството. За оценката сме готови", заяви той.
Румяна Сидерова предложи в дневния ред да се включи вземане на решения за участие в частичните избори на 24 ноември.
Борис Цветков поиска в дневния ред да се включи обсъждане на решение за членския внос.
Имаме готовност за темата с кадровата политика, заяви Димитър Дъбов. Отчетът на 100-те дни ще бъде включен в доклада на председателя на партията Сергей Станишев, обясни Дъбов.
Според Петков в дневния ред трябва да се включи и темата с бежанците. „Правителството се нуждае от обществена и политическа подкрепа за определени действия, а сме свидетели на серия неадекватни действия. Трябва да подкрепяме правителството, но трябва да посочваме и грешките", заяви Петков. Той критикува и действията на българския еврокомисар.
„Не знам каква е тази припряност на три месеца да свикваме пленум. Може на полугодие", заяви в началото на заседанието Румен Петков.