С 10 милиона лв. се брани Кела

Екип от 80 души ще защитава Пламен Дишков в съда
Григор Колев
Огромен екип от близо 80 души вече работи, за да извади Пламен Дишков-Кела от пандиза. Само хората, занимаващи се с чисто юридическата дейност, са 40 на брой. Отделно с делото се занимават и преводачи, психолози, икономически и криминални експерти и др. За последно бившият сикаджия е имал намерение да наеме пиар екип, който чрез определена медийна политика да чисти имиджа му.
Вече стана ясно, че делото срещу него ще тръгне в края на този месец. Това съобщи окръжният прокурор на Бургас Калина Чапкънова. Бившият шеф на СИК за Южното Черноморие е обвинен, че е поръчал убийството на месарския бос Димитър Стаматов-Мастара от 21 януари 2002 г. Кела има задочна 20-годишна присъда за това престъпление, но веднага след него избяга в чужбина и бе издирван от Интерпол.
Дишков бе заловен миналата година в Португалия и екстрадиран у нас. През май Върховният съд отмени присъдата му и възобнови разследването.
Защитата на Кела поиска той да бъде пуснат под гаранция, като се мотивираше със ставните му заболявания, но безрезултатно. В съда Кела се явяваше с бастун или с маска. Сега се намира в балнеохотел в Поморие, след като бе опериран.
Дишков е вложил колосални за българските мащаби средства в мощен фронт срещу прокуратурата, която пък му готви секирата с нови свидетели и доказателства. Смята се, че Кела е осигурил 10 милиона лева финансов ресурс, за да мотивира екипа, който трябва да ги измъкне от панделата. Парите са превеждани чрез различни сметки от офшорни зони в родни банки. След това сумите са получавани от пълномощници. Парите по-късно са разпределяни между отделните екипи по определена схема.
Дишков е обещал и космически хонорар, ако бъде върнат на свобода. След това, за да избие големите разходи, той ще заведе веднага дело срещу държавата в Страсбург с много солен иск, споделиха негови приближени.
Очаква се делото срещу Дишков да бъде едно от знаковите за целия криминален период в Бургас и региона. По него прокуратурата се подготвя много дълго и внимателно. Напрежението и натискът бяха огромни, което стана причина съдия Захарин Захариев да си направи отвод по делото. На негово място е съдия Събчо Събев. Очаква се грандиозна битка, като на този етап не се предвижда да има извънсъдебно споразумение.
Ако Кела се признае за виновен, той ще може да получи наказание, по-малко от минималното, предвидено в закона. Това означава, че Дишков ще бъде осъден на по-малко от осем години затвор и ще може да излезе след пет години. При положение че е вече втора година в ареста, тези месеци ще му се приспаднат и реално престоят му ще е още 3 години и половина.
Кела обаче упорито отказва да се признае за виновен и ще търси до последно успешен за него изход. Преди да избяга в чужбина, той натрупа богатство от 100 милиона евро. В периода 1995-1998 година Дишков е спечелил огромни средства от търговия с горива, като се предполага, че е имал достъп и до контрабандни канали чрез схемите на групировката СИК. Преди да се появи Митьо Очите, той се смяташе и за монополист в местния ъндърграунд на Бургас и региона. Сега Кела е изправен пред угрозата да лежи за дълго в затвора. Заради това и е мобилизирал внушителен екип, който трябва да го извади от кауша.