Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/2365480 www.bgdnes.bg

50 000 ученици по-малко в професионалните гимназии

С 50 000 са намалели учениците, които учат в професионалните гимназии, от които пък са били закрити цели 60. Данните са спрямо 2000-2001 г., обяви просветният министър Анелия Клисарова на дискусия за професионалното образование и обучение в Министерския съвет по инициатива на премиера Пламен Орешарски. Той посочи, че образованието ще бъде приоритет и за бюджет 2014, и за следващите бюджети на това правителство.


По повод необходимата реформа в професионалното обучение Клисарова отчете, че повечето деца след 8 клас предпочитат да кандидатстват в тъй наречените елитни гимназии.

Реклама

В същото време у нас е трудно да се намареят шлосери, стругари, жп работници, обобщи министърът на образованието.

Успоредно с това учениците традиционно се хвърлят на най-апетитните специалности в професионалните гимназии - туризъм и информационни технологии. Така професионалното обучение и образование е неравномерно, няма връзка с бизнеса и практиката.

"Учениците не избират професионалното обучение и образование, което ще им даде по-добър старт в живота. Така ще могат по-бързо да се реализират на пазара на труда", коментира Клисарова.

По думите й в момента в професионалните гимназии, които са наследници на закритите техникуми, отиват традиционно ученици с по-нисък успех, а искаме те да работят с новите технологии. "Затова се налага да мотивираме и отличните ученици да отиват в професионалните гимназии", обясни Клисарова.

Според просветния министър реформата в професионалното образование и обучение трябва да бъде концентрирана в мотивация на учениците да кандидатстват там, в мотивация на преподавателите, които също не желат да преподават в бившите техникуми, както и да се работи за обвързване на обучението с бизнеса.

Сред мерките, които се предлагат, са в съответния регион да бъдат обучавани децата в професии, традиционни за пазара на труда в региона. Вузовете и бизнесът пък веднага да приемат отличниците от професионалните гимназии, е друг стимул, който трябва да обърне тенденциите.

Реклама

Вече е ясно, че България ще получи 100 млн. евро за младежка заетост през следващия програмен период, подчерта при откриването на форума Пламен Орешарски.

По думите му повече от 20 г. се водят дискусиите за реформирането на образователната система, но тя протича фрагментарно.

"Най-често резултатът беше появата на нови учебници и помагала, а обществото разбираше от първите страници на вестниците за това кой автор отпада и кой - не", обобщи премиерът. "Най-полезен за нас би бил германският опит - можем ли да заимстваме основните моменти от дуалната система там и няма ли да го побългарим в лошия смисъл на понятието", продължи с въпросите премиерът. Много въпроси и малко отговори.

"Имаме разминаване между нуждите на пазара и това, което ни предоставя системата на образованието", заяви в началото на форума Божидар Данев. И илюстрира ситуацията по следния начин: няма работа за хората, но и няма хора за работа. "Целта на професионалното образование са знанията, но без опит и умения също не може", заяви той. "Затова трябва да стимулираме системата на учене през целия живот", е неговото мнение.

Реклама
Реклама
Реклама