Кръгла маса бистри бъдещето на Комисията по досиетата

Кръгла маса на тема „Предизвикателствата пред разкриването на досиетата в България" се провежда в зала „Изток" на Народното събрание. Събитието е организирано от Сдружение „Граждани за европейско развитие на България" и софийското бюро на Фондация „Конрад Аденауер".
Форумът беше открит от ръководителя на бюрото на Фондация „Конрад Аденауер" в София Марко Арндт. Участие в дискусията взеха Александър Кашъмов, Калин Янакиев, Христо Христов, Момчил Методиев, Евтим Костадинов, Вежди Рашидов, Цветан Цветанов, Едвин Сугарев и др.
Преподавателят в Софийския университет Калин Янакиев посочи: „Благодарение на закона научихме имената на вербуващите. Общественото внимание не бе насочен върху тях. Те до ден-днешен имат наглостта да се показват по медиите, да дават съвети и да характеризират дейността на тази престъпна организация. Никой от тях не е получил наказание за тази дейност. Знаем кои са основните вербуващи офицери, тези от тях, които са живи се изказаха по телевизията". „Офицерите, мъчителите, тези, които са разработвали схемите за зависимост, не получиха дори морално заклеймяване. Не е допустимо. Ние сме пред прага на поредния опит за съпротива, за прикриване на миналото, за фалшифициране на миналото", допълни той.
Журналистът Христо Христов пък посочи, че БСП е политическата сила, която миналата година подкрепи продължаването на държавната политика за досиетата, а сега прави отказ. Историкът Момчил Методиев пък допълни: „Политиците, които бяха ангажирани с тази дейност бяха изправени пред една дилема - да манипулират информацията от архивите или да я прехвърлят на една отделна комисия, която да се занимава с тази информация. Огромният масив информация беше прехвърлен от МВР, на независимата комисия, в този смисъл процесът до голяма степен е необратим".
„Навремето не намерихме разликата между офицер, доносник и най-долен доносник, днес именно, най-големите доносници ни управляват. Не е нормален начина, по който живеем, затова младите хора си отиват. Всяко управление е унищожавало досиета. За да не бъдат линчувани най-активните, техните досиета са били унищожени", изказа се и бившият министър на културата Вежди Рашидов.
Председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов пък се отчете: „Днес съм изправен да говоря пред вас за комисията и за работата й. Комисията е проверила над 166 хиляди лица. При извършването на проверки за принадлежност, комисията стриктно се придържа към постановения ред. Продължава проверката в общините, като предстоят проверки в общини в още 21 области. Предстои проверка на лицата извършвали публична дейност към 10 ноември 1989 година. в момента тече и проверката на банките - проверили сме 17 банки. По отношение на така наречените кредитни милионери, информацията е качена на сайта на комисията. От създаването на комисията за периода от 2007 до 2013 година, броят на документите е - 1 468 938 дела".
Изказване направи и бившият вътрешен министър Цветан Цветанов, който съобщи позицията на ГЕРБ относно бъдещето на комисията. „ГЕРБ твърдо ще стоим зад запазването на Комисията по досиетата. Взехме политическо решение да запазим философията и начина, по който работеше комисията. Ще направим парламентарно питане към министъра на правосъдието защо не са предадени архивите от затворите. Проблемът на България през всички тези години е че липсваше желанието това да се случи, въпреки приетото законодателство".