Слави Бинев: Политическият монопол е тумор, който трябва да бъде отстранен

"Оплаквате се, че имате липса на демокрация и свобода и призовавате Европа за помощ? Не знам дали това ще ви успокои, но Хаити е на 41-о място по свобода на словото в света, а България след 80-то, въпреки, че е член на Европейския съюз. За жалост и в много други класации, които изследват демокрацията, вие сте преди нас." Това заяви Слави Бинев по време на посещението си в Порт-о-Пренс.
Евродепутатът взе участие в проучвателна мисия на Бюрото на Парламентарната Асамблея АКТБ на Европейския съюз с цел проследяване ситуацията в страната след опустошителното земетресение и усвояването на отпуснатите целеви европейски средства.
Като се въздържа от пряка намеса по повод политическата ситуация в Хаити, Бинев направи силно изказване пред Долната и Горната Камара на Парламента, което беше посрещнато с овации от местни държавници и медии: „Аз нямам право да взема страна във вътрешнополитическия спор, който в момента е актуален в страната, но ще ви кажа едно: Всеки политик трябва да е и борец за свобода. Като представител на най-големия патриотичен съюз в България, формиран около НФСБ, аз заставам пред вас не само като политик, а и като борец за свобода. Демокрацията има смисъл само тогава, когато се прилага напълно . Полу-демокрацията не води до резултат.
Политическата система в моята страна България е болна от рак. Има моменти, в които ракът може да се лекува с медикаменти , но има и такива, в които трябва да се реже. Политическият монопол навсякъде по света е тумор, който трябва да бъде отстранен!"
По време на посещението си евродепутатите ще се срещнат с висши държавници, между които Президента на страната - Мишел Мартели, Министър-председателя - Лоран Ламот , кмета на Порт-о-Пренс - Жан Ив Ясон, Десрас Симон - Председател на Сената и други.
След мисията участниците ще докладват за резултатите и заключенията от проучвателната мисия пред Бюрото на ПА АКТБ-ЕС в Етиопия, където нашият евродепутат ще бъде представител. Очаква се Бинев да повдигне и въпроса за мониторинг на изборите в България през 2014 година - практика, която се е случвала през 2004 година в държави-членки на ЕС, за които има съмнение, че спазват демократичните принципи и провеждат изборите честно.
Той конкретизира, че изборите не са само в изборния ден, а обхващат и дълъг период преди това, зависят от фактори като финансирането на политическите монополи, цензуриране на политическите опоненти, създаването на избирателни правила, които да устройват само определени партии, купуване на гласове, както и други внушения и действия, които убиват демократичните принципи.