Посланникът ни в Бразилия: Боевски скри завръщането си!

Бисерка БОРИСОВА
Кой е той?
Чавдар Николов е дипломат от кариерата със солидна подготовка и комплексен професионален опит. Завършил е магистратура в Московския държавен университет по международни отношения. В Министерството на външните работи постъпва през 1971 г. Последователно е получавал лични дипломатически рангове до посланик включително. Работил е на експертни и ръководни длъжности по двустранните отношения с държави от американските континенти, по международно право и консулски отношения, както и по планиране и координиране на дипломатическата дейност.
- Г-н Николов, оказахте се основният и единствен виновник по сагата "Боевски". Как приехте обвиненията на външно министерство, че не сте изпълнили служебните си задължения и сте "уронили" престижа на дипломацията ни?
- Абсолютно не съм съгласен с тях. Категорично не приемам направените заключения в заповедта на министър Вигенин за наложеното ми дисциплинарно наказание "предсрочно прекратяване на задграничен мандат". На мен лично, а и на посолството като цяло ни се приписва бездействие. Обвиняват ни, че едва ли не преднамерено сме укрили информация по експулсирането на Гълъбин Боевски! Нещо, в което няма и грам истина.
- А каква е истината според вас и колегите ви в посолството ни в Бразилия? Досега никой в България не е чул ваши аргументи.
- Не е чул, защото всички аргументи, които посолството в Бразилия предостави на българските власти, не бяха взети под внимание. Не им бе дадена никаква гласност и публичност! В заповедта на министър Вигенин изобщо не е отразена дадената от мен информация, че липсата на всякаква координация и информация от страна на бразилските съдебни и полицейски власти е проблем за всички посолства и консулства на страните членки на ЕС, някои от които разполагат с екипи от 30-40 души.
В същото време в медийното пространство непрекъснато се повтаряше, че посолството е било информирано още през април т.г., че Боевски ще бъде експулсиран. Внушава се, че едва ли не ние в посолството сме знаели дата, час, минута, в които Боевски ще отлети за България, но нарочно сме си мълчали! Това категорично не е така и сега искам да дам гласност на някои факти по действията на посолството.
- Какво всъщност представлява прословутото Решение щ 889 от 13 март 2013 г. на министъра на правосъдието на Бразилия, което толкова се цитира по българските медии?
- На практика то не предвижда никакви конкретни действия за намерение на бразилските власти да експулсират Гълъбин Боевски! В него само се декларира, че Боевски е нежелан на бразилска територия след изтърпяване на присъдата или при друго решение на бразилски съд. Повтарям - "след изтърпяване на присъдата или при друго решение на съда"! Подобна процедура е стандартна. Такова решение получават всички чужденци, които са извършили престъпления на бразилска територия и са получили присъди заради това. В такива решения не се казва кой кога ще бъде експулсиран. Ние в посолството няма как да отгатнем датата. Нито можем постоянно да следим под лупа всеки случай и развитие по делото на всеки арестуван български гражданин в Бразилия, включително и този на Боевски.
- Въпреки тези обяснения ви обвиниха, че не сте познавали добре процедурните разпоредби около предсрочното освобождаване на Гълъбин Боевски и заради това се е получило информационното затъмнение около експулсирането му.
- Познаването на тези процедурни разпоредби не е задължение на който и да било посланик! Това не е задължение дори и на консула, а само на адвокатите на споменатото лице. Съответните адвокати, ако пожелаят, могат да информират посолството за хода на делата - включително конкретна дата за предстояща експулсация. В конкретния случай Гълъбин Боевски имаше поне петима адвокати. Но нито един от тях не е предоставял информация на посолството относно случващото се. Нямахме никаква информация за хода на делата при съдията по изпълнението на наказанието, където в крайна сметка е взето решението за експулсирането на Боевски от Бразилия. Случаят "Боевски" е частен случай, не е дело на Бразилия срещу българската държава. Решенията и действията на бразилските власти по случая "Боевски" са изключително и суверенно право на една страна, която при отсъствието на каквато и да е двустранна правна договореност с България няма никакво основание да предоставя конкретна и навременна информация на българското посолство. Странно тогава защо точно от мен се търси пряка отговорност за всичко това!
- Едва сега обществеността у нас научи, че липсва договор за екстрадиция между България и Бразилия. Защо?
- При отсъствието дори на договор за правна помощ посолството е правило многократно предложения до външно министерство и Министерството на правосъдието за сключване на два договора между България и Бразилия - договор за трансфер на осъдени лица и за екстрадиция, по подобие на тези, които вече имат с някои страни членки на ЕС. Не бе получен какъвто и да било отговор както от МВнР, така и от правосъдното ведомство, което е водещо по тези въпроси!
На практика основна задача на един посланик не е да разучава местни съдебни и полицейски процедури, а да прави конкретни предложения за правно регулиране и разширяване на двустранната договорна база. Чрез тях може да се избегнат до голяма степен подобни ситуации, като тази със завръщането на Гълъбин Боевски в България. Но както вече казах, не получихме съдействие от страна на българските власти.
- Единичен случай ли е сагата около Боевски? Все пак появата му в България е доста странна - без полицейска охрана, без белезници?
- Убеден съм, че случаят "Боевски" не е изолиран случай. Независимо от факта, че при неговото екстрадиране са пренебрегнати напълно всички полицейски процедури. От извеждането му от затвора той е бил закаран и качен директно на самолета. Нормалните процедури в подобни случаи могат да се проточат дори до 6 месеца. Но както вече казах, бразилската страна не е длъжна да уведомява българското посолство за това. Могат да го направят адвокатите на съответното лице, но само ако пожелаят. Адвокатите на Гълъбин Боевски не го направиха. Ние нямаше как да знаем всички подробности и да информираме предварително външно министерство.
- Очевидно за да бъде освободен Боевски предсрочно, е имало ново решение на съда. Откога е то? Какво е записано в него?
- Решението е от 8 май 2013 г. и ние го получихме едва след пристигането на Боевски в София от един от адвокатите му и го изпратихме веднага на външно министерство. По принцип такива решения се правят в изключителна секретност, без изобщо да се шуми около тях. В някои случаи до тях се стига, след като излежаващият присъда е разкрил някаква много важна информация на властите и липсата на шум около екстрадирането му е дори въпрос на опазване на живота му.
- На 11 октомври МВР е издало временен паспорт на Гълъбин Боевски, с който той се завърна в България. От МВР обаче твърдят, че не са знаели за завръщането на Боевски. Как да си обясним това?
- Когато в посолството постъпи искането от Боевски за издаване на временен паспорт, ние веднага информирахме по каналния ред МВР и външно министерство. Има обаче един много важен момент - в молбата си Гълъбин Боевски бе написал, че документите му трябват, за да може да работи, докато излежава присъдата си извън затвора в Бразилия! Е, как при това положение аз да се обадя във външно и да им кажа: "Боевски се връща в България!".