Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/2432921 www.bgdnes.bg

Стотици бандити се измъкват от Темида

Стотици обвиняеми ще се измъкнат ненаказани от лапите на Темида, научи "България Днес". Заради влезлите в сила промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) "вечните" обвиняеми вече имат право да поискат делото им да бъде възобновено. При тази процедура съдът дава срок на прокуратурата да внесе обвинителен акт или да прекрати делото, с което редица престъпници ще останат ненаказани.
Именно сроковете се оказват голям проблем за разследващите, които имат нужда от повече време за събиране на доказателства. "Това обрича тежките дела на неуспех", категорични са обвинители от Софийската градска прокуратура. Те са категорични, че ако не са привършили едно дело за 2 г., едва ли това може да стане за 3 месеца, какъвто срок се дава от съда.
Често за сложните дела се изискват време за изготвяне на експертизи и разпити на свидетели. В някои случаи се налага да се разпитат 150-200 свидетели, разказват прокурори. Те смятат, че промените не са съобразени с тяхното натоварване.
Новата възможност влезе като промяна в НПК, след като бе обнародвана в средата на август в ДДържавен вестникУ. Две седмици преди това депутатите гласуваха връщането на глава 26 в НПК, за да се борят срещу т.нар. брадясали дела. От поправката ще могат да се възползват разследвани за организирана престъпност, пране на пари, укриване на данъци, измами, подкуп, престъпления по служба, присвояване. Тези разследвания обичайно вървят трудно и често обвиненията не издържат в съда, обясниха магистрати.
Според закона, ако някой е бил обвиняем повече от 2 години за тежко престъпление, може да поиска от магистратите да разгледат делото му. Когато става дума за по-леки престъпления, уличените могат да поискат разглеждане на процеса година след повдигане на обвинението. Условието е човекът да не е обвинен в причинена смърт.
"Всеки ден пускат молби, направили сме регистър, но трудно смогваме. Ще трябва да отсяваме кои са по-перспективните обвинения", казаха от прокуратурата. Напоследък на магистратите им се налага да вадят прашасали папки и да нищят стари случаи. Най-трудни се оказвали икономическите дела. За тях се изисквало най-много време, защото често се събирали по 300-500 тома с доказателства. След това се назначавали сложни счетоводни и компютърни експертизи, които отнемали доста време.


Подобен е случаят с обвинението срещу Гриша Ганчев за ДДС афери със захар в спецпрокуратурата. Хората в червени тоги очакват и той да се възползва от новата процедура и да поиска да му прекратят делото. "Трябва да се промени тактиката на разследващите - първо да се съберат повечето доказателства и да се направят експертизите, след което да се повдигат обвинения", смятат прокурори.
Ако реши да се възползва от процедурата, обвиняемият подава молба до съда, който би трябвало да гледа делото му на първа инстанция. Магистратите незабавно изискват делото от прокуратурата и ако решат, че то отговаря на законовите изисквания, до 7 дни го връщат на обвинителите. После прокуратурата има 3 месеца да внесе делото за разглеждане в съда или да го прекрати. Съдът може да върне прокурорите на "поправителен" само веднъж и за срок от един месец. Ако и тогава не им стигне време да внесат делото, съдът го изисква и го прекратява окончателно.
"Очакваме в най-скоро време и Валентин Димитров - Вальо Топлото да подаде молба за гледане на делото му", коментираха от Софийската градска прокуратура. Наскоро Апелативният съд върна едно от делата срещу бившето ръководство на "Топлофикация" на прокуратурата. Най-тежкото дело срещу Топлото отиде на поправителен заради неточно и неясно обвинение. По това дело на първа инстанция бившият шеф на "Топлофикация" бе осъден на 14 г. затвор за присвояване на близо 6 млн. лв. от проведени обществени поръчки в дружеството. Апелативните магистрати обаче го оправдаха. Делото стигна до Върховния касационен съд, който го върна на втората инстанция. Сега вече апелативните съдии решиха, че са затруднени да преценят фактите по случая.
Едни от първите известни обвиняеми, които не искат да са "вечни", са Сергей Станишев и Алексей Петров. Лидерът на социалистите поиска прекратяване или внасяне в съда на делото срещу него за седемте изгубени секретни документа, образувано през 2010 г. Соченият за лидер на "Октопода" Алексей Петров също е депозирал молба делото му за организирана престъпна група, наблюдавано от спецпрокуратурата, да бъде внесено в съда или прекратено. По случая на Петров вече тече 3-месечният срок, обясниха от спецсъда.



13 молби само за месец

Само за месец в Софийския градски съд са постъпили 13 молби по реда на глава 26 от НПК, сочи справка на съда, изготвена по искане на "България Днес". През септември 13 искания са постъпили при градските магистрати. Седем от тях са постъпили в явното деловодство, а 6 - в секретно. От седемте явни дела едно от исканията е оставено без уважение, а останалите 6 са върнати на прокуратурата. От шестте секретни дела 5 вече са при обвинителите за завършване на разследването или за прекратяване. През първия месец след промените Ц август, в СГС са постъпили 2 молби, които не са разглеждани. Едната е била неоснователна, а по другото дело компетентен е бил друг съд. Заради течащия 3-месечен срок все още няма данни от прокуратурата каква ще е съдбата на делата.

 

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама