Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/2491668 www.bgdnes.bg

И в България ще бъде видима ярката комета Айсън

Кометата ISON (Айсън) ще е видима дори през деня и от България, съобщиха от обсерватория "Звездно Общество А79".

Само допреди два дни, повечето учени вещаеха много по-ниска яркост на кометата, което правеше наблюденията й през деня, поне от нашата страна, невъзможни. След кратък "застой", на 25-ти ноември кометата започна да повишава блясъка си, но въпреки всичко, тези данни показваха, че небесното тяло няма да е видимо през деня от България и ще достигне само -1 звездна величина.

Реклама

Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1 до 4 лева

Повишаването на яркостта беше потвърдено на пресконференция на НАСА във вторник където специалистите обявиха още по-голямо засилване на активността на кометата и четворно увеличаване на яркостта й.

Изследванията на учени, които се базират на кадрите от американския сателит за наблюдение на слънчевата активност SOHO C3 показват, че през последните 24 часа ISON е повишила яркостта си близо 43 пъти. Според д-р Филип Фратев, още днес в 2.00 ч. през нощта кометата е достигнала -1.5 звездна величина, а това означава, че в ранния следобед ще достигне поне -4.5, т.е. по-ярка от Венера.

 За съжаление по време на достигането на най-голямата си яркост тази вечер, вероятно -7.5м, тя няма да е видима от нашата страна и ще се вижда добре от САЩ. Текущия блясък беше независимо потвърден и от други учени по света. При такава яркост кометата ще може да се вижда дори през деня, най-добре днес между 14.00 ч. и 16.00 ч., както и утре поне до обед, и от България, но наблюденията ще са затруднени от близостта на небесното тяло до Слънцето.

 Вариант е заснемането на кометата утре сутрин, коментира д-р Фратев. Това се потвърждава и от опитите на австралийки астроном, който само преди часове се е опитал да наблюдава ISON на дневна светлина с помощта на телескоп, но слънчевата светлина е засенчвала кометата.


Наблюденията на кометата с помощта на бинокъл или телескоп са изключително опасни и могат да доведат до трайно ослепяване, ако не са взети необходимите предпазни средства и съветват те да бъдат провеждани под ръководството на специалисти от регионалните астрономически обсерватории.

Реклама
Реклама
Реклама