Алчо месил кифли

Един милион евро е източил от Брюксел босът на бившата силова групировка ВИС-2 Алидин Алиев-Алчо в Ловеч. Със стотици хиляди от субсидиите соченият за наследник на Стефан Мирославов-Крушата и групата му обучавали безработни да месят кифли, пасти и сладки. Така поне били отчетени парите. Това разкриват запознати с разследването на случая пред "България Днес". Дали огромната сума е използвана по предназначение, ще стане ясно от показанията на призованите по делото свидетели. В списъка са хора, които според отчетите по проектите били включени в квалификационни курсове за сладкари и хлебари. Очаква се процесът да започне до месец в Специализирания наказателен съд.
Докато чака дата за делото, Алчо е на свобода срещу гаранция от 10 хил. лева. Разследването срещу възпитаника на местното спортно училище започна в началото на 2010 г. Тогава той бе задържан и обвинен в шест престъпления. Сред тях са рекет, участие и ръководство на организирана престъпна група и злоупотреба с европейски пари. Според прокуратурата Алчо и неговият братовчед Аделин Дермански усвоили над 1 милион евро по различни програми. Парите били получени чрез общата им фирма "Мелиса" през 2009 г. Двамата съдружници, вместо да вложат средствата в нови машини, рециклирали стара техника. За целта те използвали стара пещ за хляб от фурната си в с. Козачево. Пребоядисали техниката и я монтирали в хлебозавода си в Ловеч. Според прокуратурата те поръчали и няколко нови машини. Изработването им било възложено на занаятчии от Стара Загора и Кубрат вместо при доказани производители. Схемата за замяна на нова техника със стара е отдавна известна. Тя бе използвана и от подсъдимите по нашумялото дело „САПАРД".
Алчо навлязъл в бизнеса с хляба в края на 90-те години, когато приключил с висаджийското си минало. Първата фурна отворил в с. Казачево. Според разследващи той получил обекта с връзки на доста занижени цени от кметството в Ловеч. След време Алчо затворил селската фурна и отворил голям хлебозавод в Ловеч.
На практика от 2001 г. до ареста му Алчо нямал никаква конкуренция. Фалирал старият градски хлебозавод и наложил своето производство. Станал монополист със сила. В града си спомнят не един и два инцидента, свързани с разпространението на хляб. Бой от Алчо отнасял всеки конкурент, който се опитвал да продава своя продукция в града и региона. Пострадали от шамарите на висаджията производители и търговци на хляб също са призовани като свидетели в съда. Ченгета разкриват, че нервите на някои от притисканите не издържали и те оттеглили жалбите си. Очаква се пред съда да се явят неколцина корави свидетели, които удържали на натиска на Алчо, и да потвърдят дадените по време на разследването показания за рекет, палежи на коли и побои.
Благодарение на монопола Алчо натрупал завидни богатства, установили прокурорите. Той построил огромна резиденция за себе си в с. Изворец. Чифлик в съседство вдигнал съдружникът му Аделин.
След ареста на Алчовата банда комисията, която разследва незаконно забогателите, е наложила запор върху негови имоти за 6,5 млн. лв. Под възбрана са фурни, магазини, жилища, гори.
Спонсорира МВР
Близките отношения на Алчо с местната полиция са публична тайна от години в Ловеч. Когато ченгетата отишли да го арестуват, се оказало, че той е изчезнал. Лично тогавашният шеф на РПУ-то го извел от града, твърдят участници в разследването. Истината бързо излязла на бял свят и въпросният полицейски шеф бил веднага пенсиониран. Връзките на Алчо с властта били много дебели и финансово добре подплатени. Като преуспяващ хлебар, той купувал коли на полицията, а тя си затваряла очи пред побоите и палежите на колите на конкуренцията. Дори и от следствената килия висаджията продължил да спонсорира с легла и дюшеци следствения арест в Ловеч.