Пловдив привлича 50 от най-големите китайски компании с възможности за инвестиции

Българо-Китайски бизнес форум „Пловдив-Шънджън: Сътрудничество и инвестиции 2014“ ще се проведе в Пловдив на 24 март 2014 г. В него ще вземат участие повече от 50 от най-значимите китайски фирми. Голяма част от тях са водещи в отраслите си не само в Китай, но и в света.
Българските компании ще имат възможност да проведат бизнес срещи с конкретни партньори от китайска страна. Паралелно с форума се организира и изложение „Произведено в Шънджън“, на което от 24 до 26 март 2014 г. в коридорите и фоайето на Новотел Пловдив ще бъдат представени високотехнологични продукти, произведени в 10-милионния китайски мегаполис. Всеки желаещ може да разгледа изложените таблети, смарт телефони, смарт плейъри, фотоапарати, камери.
Организатори на събитието са Община Пловдив, Община Шънджън, Българо-Китайската Асоциация за бизнес развитие /БКАБР/ и Китайския Съвет за насърчаване на международната търговия при Съвета на Шънджън /CCPIT Шънджън/ съвместно с посолството на Китайската народна република в България.
Медиен партньор на форума „Пловдив-Шънджън: Сътрудничество и инвестиции 2014“ са електронните издания на вестниците „Труд“, „24 часа“, „България днес“ и „Български фермер“. Медиен партньор на форума е и китайската информационна агенция "Синхуа".
Един от най-успешните кметове Цин Ксу на един от най-успешните градове в Китай – 16-милионият по последни данни Шънджън, класиран от The Economist на второ място за най-конкурентоспособен град в света, пристига в България, за да подпише с кмета на Пловдив инж. Иван Тотев споразумение за побратимяване между двата града.
Нивото на участниците от китайска страна е изключително високо – собственици и генерални директори на мегакомпании с годишен оборот от няколкостотин милиарда долара.
С шестте промишлени зони, обединени в „Тракия икономическа зона”, Пловдив и съседните общини, са инвестиционен рай и имат готовност да предложат индустриални зони и свободни терени за привличане на инвестиции, свързани с високите технологии. Паралелно с форума се организира и изложение „Произведено в Шънджън“, на което от 24 до 26 март 2014 г. в коридорите и фоайето на Новотел Пловдив ще бъдат представени високотехнологични продукти, произведени в 16-милионния китайски мегаполис.
В програмата на гостите от Китай е предвидена среща и с президента на Република България.
Защо китайците избират Пловдив
• Все повече големи компании инвестират в града и насочват инвестициите, производството си и т.н там.
• Вече има проявен интерес за създаването на логистичен карго център за големите китайски компании на летище Пловдив, тъй като географски аеропорта е най-близо до азиатската страна.
• Пловдив област има отлично развита транспортна инфраструктура - магистрали, модернизирани железопътни линии и международно летище, което подпомага процеса на индустриализация на региона. В последните години заради стратегическото си разположение областта се превърна в предпочитана локация от за чуждестранните инвеститори.
• Пловдив се превръща в център на китайските инвестиции в България.
• В Пловдивско са съсредоточени най-големите в страната логистични центрове и индустриални паркове, обединени в Тракия икономическа зона, която обединява 6 индустриални зони с реализирани до сега 1 милиард евро инвестиции.
• Предстои изграждане и на Централна индустриална зона в близост до Калояново. Инвеститор е „Галакси Пропърти Груп“.
• Възможност за продажба на терени за изграждане на офис площи. Активен подобен проект на „Галакси Пропърти Груп”.
• Възможност за инвестиции в търговски площи – в момента „Галакси Пропърти Груп” изгражда най-големият Ритейл парк в Южна България.
• Възможност за използване на застроени складови помещения. Галакси Пропърти Груп отдава под наем складови бази в селата Бенковски и Стряма.
Тракия икономическа зона обединява 6 индустриални зони с реализирани до сега 1 милиард евро инвестиции
„Тракия икономическа зона“ /ТИЗ/ е един от най-мащабните икономически проекти на България. Тя обединява 6-те индустриални зони в района на Пловдив - индустриално-търговска зона „Марица”, индустриална зона „Раковски”, промишлено-търговска зона „Куклен” и в начален етап на развитие - парк „Образование и високи технологии” в Пловдив, индустриална зона и високотехнологичен център „Тракия” и агро център „Калояново”.
„Тракия икономическа зона“ се осъществява върху площ от 10 700 000 м², от която 3 250 000 м² вече е заета.
От старта през 1995 г. на първата индустриална зона – „Марица“ до сега във всички зони са направени инвестиции за над 1 милиард евро и са привлечени над 100 инвеститори, от тях 80 чужди, открити са над 12 000 работни места.
В ТИЗ предприятия, търговски и логистични бази изградиха световни лидери като ABB, Liebherr, Socotab, Schneider Electric, Ferrero, Shell Gas, Linde, William Hughes, Kaufland, Zobele, Ixetic, Mecalit, Техно Акташ. Тук развива дейност една от най-значимите компании в България – „Комбинат за цветни метали” АД. Знаковите български марки - "Белла България", „МАКСКОМ“, „Димитър Маджаров“, „Рефан“, „Атаро Клима“, „Анди“, „Агрия – България“ също имат обекти в зоната.
„Тракия икономическа зона“ предоставя за нови инвестиции 7 450 000 м² свободна площ. Според предварителните прогнози в срок от 10 години тук се очакват инвестиции за над 750 000 000 евро, чрез които ще се открият нови 30 000 работни места. 11 нови проекта в момента се развиват в „Тракия икономическа зона“ - някои от тях са на етап проектиране, а други са пред завършване.
През 18-те години на развитие на отделните индустриални зони, обединени в „Тракия икономическа зона“, родните и чужди предприемачи са инвестирали на година от 70 до 130 милиона. Това темпо не спада, което е доказателство за огромния потенциал на този проект за икономиката на България.
„Тракия икономическа зона“ е разположена върху терени на „КЦМ 2000“, на „Сиенит холдинг“ и общински земи.