Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/3936182 www.bgdnes.bg

Боите за великденските яйца направени от катран и с опасни оцветители

На Великден ще боядисваме яйца и с оцветители, които причиняват алергични реакции и такива, направени от катран. Цените на боите варират между 30 стотинки и 3 лева, съобщи БТВ.

Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вече и с SMS

Реклама

Боята, която струва 2,60 лв. съдържа девет Е-та. В боята от 1,50 лв. пише, че има 7 оцветели, а в най-евтината от 50 стотинки според етикета има само 4.


Безпокойство будят някои от съставките в боите. За Е102 например пише, че може да причини алергични реакции или да повиши риска от появата на тумори на щитовидната жлеза.


Според експерти обаче всички артикули съдържат разрешени съставки и няма причини за безпокойство. Няма връзка между броя на Е-тата и опасността на продукта. Важното е тези оцветители обаче да са в списъка на разрешените. Все пак специалистите препоръчват да се купуват само бои, на които има изписано съдържанието и фирмата-производител.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама