Най-странните имена са в Бургас

Мода има във всичко, при имената обаче нещата започват да стават все по-абсурдни, показва статистиката, и то за България. Родители от всички краища на страната се опитват доста да се надскочат, като измислят на децата си все по-изчанчени и странни имена.
Първенството в това отношение държи Бургас, където на глава от населението се падат най-много интересни имена. Сред тях са Ихтиандър, Сафрида, Цаца, Мида, Рибка, Зайо, Мечо и Живка Нефертити.
Темата за имената стана още по-популярна и в последните дни след кончината на емблематичния жител на 15-хилядния ромски квартал в Сливен "Надежда" Портокал Портокалов. Явно цитрусите са любими в района, тъй като в същия град имало и друг мъж с името Лимон Лимонов. Повтарящите се първи имена и фамилии са любими на доста родители, доказва го статистиката. След ерата на плодовете са наред и по-нестандартните варианти. Сред тях са например Зайо Заев, Клечо Клечев, Европ Европов, Кучо Кучев, Врабчо Врабчов и Братухчо Братухчев, както се казват наши сънародници.
Холивудските звезди също са вдъхновение за родните родители. Алек Болдуин и Арнолд Шварценегер, които са родени в България, но през 2006 г.
В класацията на интересните имена попадат и Кобра, Цунда, Касиерка, Телефонка. В повечето случаи родителите държат и първото име, и фамилията да са интересни и заедно да образуват необичайно словосъчетание, както е в случая с Вовеки Веков Иванов. Сред тези примери са и Къдрин Дъртаков, Ленин и Сталин Кръстеви, Веселазасмяна Тодорова, Дойничка Многознаева.
Повечето хора решават да се представят с имена, които не са рождените им. Част от кръстените по странен начин хора пък си харесват наименованията и много малко от тях решават да ги сменят заради сложната процедура.
Сред интересните истории с имена е това на 70-годишната Салфетка Иванова от бургаското село Българово, която е кръстена на баба си Силвета. Тя иска да й викат Първолета, но от 47 години си пати заради чиновническа грешка. Когато се омъжвала, момичето от гражданското не дочуло името й в суматохата. "Лета съм за най-близките. Който ми каже Салфетка, го намразвам. Някой път се опитват ме дразнят. Карам им се", казва пенсионерката.
В Долно Езерово пък живее Стафида. 76-годишната жена е с рождено име Рабишка, но през възродителния процес решила, че ако ще си сменя името, то то ще е на нещо, което обича, и така си избрала да се нарече Стафида.
"Когато отидох да ме запишат като Стафида, жените около мене започнаха да се оглеждат и подхилкват. "Как пък ти дойде това име в главата?", ми рекоха. Харесвам си го, така ме запишете, отвърнах", спомня си Стафида.
Турските имена набират все по-голяма популярност през последните години. След истерията по сериала "Перла" малчуганите, които се раждат, се сдобиват със сочни неразбираеми наименования, които трудно се произнасят. За щастие на фона на турските имена има и увеличаване на броя случаи, в които родители избират хубави български имена като Асен, Борис, Йоан, Калина.
При момиченцата модерни са и Мерве, Естрея, Невели, Дева, Касия и Рода, които са били избрани от родители на деца, родени през 2011 г. в Ямбол. Според хора от общината там най-често родителите на момичета решават да изберат нетрадиционно име. Тези на момченцата били по-обрани в избора си. Други варианти на момичешки имена са Дженифър, Айлин и Елинор.
При момчетата също има залитане към чуждоезичните имена, сред които са Кевин, Джим, Стивън, Джулиан, Оливър. Интересно при тях обаче е и това, че някои родители избират и имена, които са по-скоро гръцки. Някои момченца например отговарят на името Панайотис, Богорис, Евангелос, Ергун и Берк.
Незаконни наименования
По света също има доста случаи на странни кръщавания. Някои от имената дори са незаконни, както се случва в Китай, където родители кръщават детето си със знака "@". Кльомбата според родителите изглеждала като символ за обич, но властите не се съгласили с тях и го забранили.
През 2008 г съдът забранил на италианска двойка да кръсти детето си Венерди, което в превод от италиански означава Петък. Разглеждащият делото съдия счел, че името е взето от книгата на Даниел Дефо ДРобинзон КрузоУ и названието обрича детето на подигравки. Родителите обаче напук пък преценили другото им дете да се казва Макцоледи, тоест Сряда.
В последните години в Малайзия също затяга режима с имената. През 2006 г. правителството публикува списък с имена, които са забранени и които не съответстват на религиозните възгледи на населението. Едно от тях е кантонският псевдоним Чоу Тоу, който означава Миризлива глава.
В Германия пък имат отделна институция, която преценява всяко отделно име дали е подходящо, или не. Правителството в Дания ограничава родителите до списък със 7000 имена, измежду които могат да избират. Ако искат да е някое извън списъка, те се нуждаят от специално разрешение. Причината - средно по около 250 родители годишно искат да кръстят децата си с ДблагозвучнотоУ име Анус.