Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/4194343 www.bgdnes.bg

Иво Недялков-Фараона: Филма с КТБ съм гоиграл преди 20 г.

Кой е той

Иво Недялков-Фараона е юрист, основател на "Ийст уест интернешънъл" - едно от първите акционерни дружества след 1989 г. След фалита му Недялков е обвинен в присвояване на над 30 млн. долара. Неотдавна той разказа как през ноември 1989 г. Андрей Луканов събира избрани на среща и им казва: "Другари, назначавам ви за милионери". Роден е на 9 август 1966 г. в София. Как е източена КТБ, дали могат да се пренесат на гръб 205 млн. лв. и как ще завърши сагата с банката, Фараона коментира за "България Днес".

Надя Панкова

- Г-н Недялков, знаете ситуацията с източването на КТБ. Вие преди време бяхте осъден, както се казва, за същото нещо - източването на "Ийст уестинг хаус", но за доста по-скромната сума от 129 милиона. Как според вас в една държава - членка на ЕС, е възможно да се изпарят 205 милиона с касова разписка?
- Не, те не са се изпарили изведнъж тези пари. То е ясно и че КТБ не е единствената финансова структура, която работи по този начин. Това са най-вероятно пари, които са водени през годините, използвани са за някакви цели или пътувания и в един момент, когато вече са тръгнали да ги одитират, е трябвало спешно да се оформят по някакъв начин. И са ги оформили към тази дата с разписка, за да оправдаят наличността. Тези пари се водят на каса, не могат да се покажат, като влезе одитор. Водят се на каса реално похарчени пари и затова са направили един документ, за да кажат това.
В оперативния бизнес, когато работиш с такива пари, нещата не са толкова прости, колкото човек си ги представя. Да, по закон, на книга изискванията са такива, трябва да се спазват определени процедури, но когато извършваш такива мигновени транзакции, понякога се налага в един ден да взимаш решения по много въпроси. И да се оформя огромно количество документи. Не оправдавам това, но е единственото решение в такива ситуации. Тези неща се водят в наръчник на касиера, не касова книга, но там се описват тези сделки, плащания и документи, които в по-късен момент ръководството решава как да бъдат оформени, пред коя фирма и тогава се подплатяват документално, за да отговорят на изискванията на счетоводното законодателство. Това е обичайна практика, но въпросът е, че КТБ са били изненадани от внезапния одит и спешно са направили най-доброто, което са могли. Това е проблемът. Не мисля, че някой в един ден, в един следобед е присвоил ей така 206 милиона. Това няма как да стане практически.

Реклама


- Не олекна ли институцията БНБ в лицето на Иван Искров, който излезе и каза, че едва ли не някой е мъкнал чували с милиони по улиците?
- На мен ми направиха същата схема, аз затова и на всичките ви колеги казвам, че този филм съм го играл преди 20 години. Същите обвинения имаше срещу мен - че съм изнесъл милиони в куфари през ВИП-а на летище София. Същият този човечец, дето го уволниха сега, пак беше началник на ВИП-а и пак го уволниха за три месеца, че уж съм бил изнасял с куфари и чували пари. Явно, това го казват хора, които реално нямат представа колко тежат 1 милион долара или 1 милион евро. Така че представете си какво мъкнене и какви чували са били. Как ще стане това? Просто е невъзможно.
Въпросът е, че не олеква БНБ, а че е подценила превантивния контрол, защото вече не сме 1994 година, когато държавата е в хаос. Има строги банкови изисквания, закон за БНБ, закон за кредитните институции, където има отчети за капиталовата адекватност, кредитен регистър на БНБ. Там се отразяват кредитите, дори тези под наблюдение и не са обслужвани, описаните като загуба. В случая с КТБ е неглижирано всичко - от банката - счетоводната отчетност, а от БНБ - контролът, който е превантивен.


- Но БНБ няма как да не е проверила КТБ, тъй като буквално броени дни преди скандала тя придоби "Креди Агрикол".
- Да, така е. Но одиторът не е полицай и не може да следи за двойно счетоводство и да изземва касови наръчници. Той работи с това, което му предостави банката. Просто са им дали в удобен вид документи, които са отговаряли на изискванията. А какво е действителното състояние, гръмва след това. Но това е една отработена схема, когато искат да съсипят някого... Между другото, с Цветан Василев сме едни от първите, които получихме лиценз за финансови къщи 1990 година. Неговата беше "Бромак", моята "Темек", след това и други хора тръгнаха да отварят. Но, както казах, когато решат да те съсипят, действат по този начин - пускат непроверени неща в блогове и сайтове, вестниците ги подемат, хората се струпват да си искат парите, а нито една банка не може да плати в един и същи миг на всичките си вложители и акционери. Тръгват политиците да си чешат езиците, банковият надзор, разбрал-недоразбрал, и те, идват прокурори и полицаи, които, да ви кажа, изобщо не са наясно в тази сфера. Дано вече са малко по-ограмотени, но преди 20 години беше плачевно. Но като гледам какви обвинения формулират, нещата явно не са много променени.


- Смятате ли, че някой е изиграл Цветан Василев и той може да е жертвата, както самият твърди?
- Ами то е очевадно. Не знам дали е жертва обаче. Но тук в България имаме навика да сатанизираме хората - правим някого лошия и той вече е удобният грешник и го отнася за всички. Той че си е допуснал грешки, както и аз допуснах, така е. Особено в този бизнес винаги си с единия крак в затвора.


- Грешка за 3,5 милиарда си е сериозна грешка.
- Вижте, и при мен бяха колосални сумите, после се редуцираха до 20 000 лв. превишен лимит за командировъчни. Балонът тръгва, свива се постепенно и накрая ще остане някакво смешно обвинение и ще видите, ако изобщо се стигне до съд, ще му дадат символична присъда. Която сигурно после ще бъде отменена или заменена с пробация, за да се оправдае общественото мнение. Не мисля, че Василев реално е извършил това, в което го обвиняват. Колкото и безумен банкер да си и некадърник, никога не си режеш клона, на който седиш. Грешката е другаде, при мен и при него е същото - жертвата излъчва сигнали, че е жертва. Когато си хищник, другите го виждат и бягат от теб. Когато виждат, че не си от тяхната порода, те изяждат. Това е. Виждате колко други имат по-големи мизерии, а си седят и ни нравоучават.


- Как ще коментирате морално, а и като юрист казуса с гарантираните депозити? Има настояване да се изплатят парите на всеки един вложител, независимо от сумата.
- Има един момент, който убягва на повечето хора. Този закон гарантира не само депозитите до 100 хиляди евро, а и депозити и сметки, открити при общите условия на банката. Ако имаме преференциални лихви, знаете, че банките правят промоции, хората хукват да внасят и откриват, но без да знаят, че това не се покрива от този закон. Така че тези влогове и депозити, които по условие са различни от общите на банката, те са изключени от този закон. И дори да са до 100 хиляди евро, те пак няма да бъдат компенсирани.


- Очаквате ли масови тегления и километрични опашки, когато банката отвори?
- Не мога да прогнозирам, но е твърде вероятно. Психозата се среща само при хората и мисля, че така продължава да се нагнетява напрежението, че не е изключено да има и такива опашки. Но това няма да реши проблема. Надявам се, че ще се подходи с организация, хората ще бъдат поканени по ред да си получат парите, а не поголовно да се плаща. Но да видим.


- Кой според вас има интерес да се разклаща така системата, че и чуждите медии да пишат за нас?
- А не мислите ли, че именно чужденците натискат за тези неща? Убеден съм, че за да влезем в Европейския банков съюз и ЕРМ2 - чакалнята за еврозоната, банките с мажоритарни собственици трябва да бъдат разформирани по някакъв начин. Няма как да влезем иначе, няма как Европейската централна банка да ни позволи да влезем с банка само на един човек. Няма как да стане. И до 2-3-5 години вероятно българските банки ще бъдат или слети с нови чуждестранни собственици от големите европейски групи, или по друг начин ще се случат нещата. В една война винаги поводът е причината.

Реклама