Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/4352361 www.bgdnes.bg

Село Бисер гласува за нови къщи

Държавата ни забрави, не си изпълниха обещанията, заяви кметът Златка Вълкова

Борислав РАДОСЛАВОВ

Държавата забрави Бисер. Още 21 къщи трябва да бъдат построени, а управляващите дори не искат да ни отговорят ще стане ли това и евентуално кога.
Това разкри пред "България Днес" кметът на потопеното през 2012 г. село Златка Вълкова. Скъсана дига на язовир "Иваново" погуби десет души и почерни десетки семейства.


Въпреки че трагедията в Бисер, отприщила десетки потопи, наводнения и катаклизми у нас, е забравена от властта, Вълкова гласува още в началото на изборния ден.

Реклама


"Гласувах рано, защото всеки трябва да упражни правото си на глас. Не членувам в никоя партия и дадох вот по съвест. Активността тук бе около 60%", обяви Вълкова.
На предишните избори в селото гласували едва около 300 души от около 620 имащи право на глас. Тогава над 170 подкрепили ГЕРБ. Победата на бившите управляващи била подпечатана, след като Бойко Борисов и Цветан Цветанов удържали думата си и построили 34 къщи за останалите без дом след потопа бисерчани.


Един от хората, които твърдо стоят зад Бойко и партията му, е Атанас Атанасов. 41-годишният мъж е един от тримата спасители, които измъкнаха от сигурна смърт десетки свои съселяни на 6 февруари 2012 г.


"Гласувах отново за ГЕРБ, всички тук дават вота си за партията на Борисов. Единствено те ни помогнаха, а след тях всички ни забравиха. Останали без къщи хора избягаха по Хасково и Харманли, живеят при роднини", сподели пред вестника Атанасов.


За него най-добрата опция е коалиция между ГЕРБ и Реформаторския блок.
"Всички останали са отрочета на БСП и ДПС. Само говорят за сплотяване да вземат гласовете", обяви героят от Бисер. И той като кмета на селото гласува рано сутринта.
"Въпросът е какво става с останалите 21 къщи, които трябва да се построят. Много от хората чакат връщането на власт на ГЕРБ, за да стане това факт", добави след Атанас кметът на Бисер.


Още преди Великден заедно с бездомните бисерчани Вълкова изпрати писмо до президента, премиера и всички партии с питане ще има ли в крайна сметка нови жилища за бедстващите. По-късно държавният глава и премиерът отговорили, че изпращат питането до Междуведомствената комисия към Министерския съвет. А оттам до днес - ни вопъл, ни стон.

Реклама

Горни Лом презря изборите

Близките и роднините на загиналите работници от Горни Лом презряха изборния ден и повечето от тях не отидоха до урните.


"В такъв момент няма как да им бъде точно до избори. Насъбра им се изключително много. Аз гласувах и се надявам нещата да отиват към по-добро", коментира пред "България Днес" кметът на община Чупрене Ваньо Костин.


И докато почернените близки скърбяха и не гласуваха, половината село отиде до урната. От около 570 имащи право на глас, над 260 души пуснаха бюлетина в деня на изборите с надежда за повече справедливост и искане виновникът за трагедията да понесе отговорност.


Той разкри, че на няколко пъти във фаталния завод е имало взривове, но инцидентите се разминавали без последствия, а фабриката продължавала да си работи необезпокоявано.


"Имаше и смъртен случай през 2007 г. Младо момче почина, за кратко спря работа заводът и после нищо. Така и през 2010 г., когато уверяваха, че той няма да работи повече. Знаете ли, че след този взрив и последвалия пожар три месеца служителите работили без пари, за да възстановят пораженията? След това отново си продължи работа и се стигна до фаталния за 15 души ден", разказа пред вестника Костин.


По думите му и този път е възможно заводът да продължи работа след време въпреки яростните закани на управляващите.


"Има още складови помещения, цехове, административна сграда. За месец-два ще се преустрои друго помещение, ще се изградят други цехове вероятно и е напълно възможно, както и през 2010 г., и сега да си продължи работа. Като говорим пак след месец-два, ще върнем лентата назад да си спомним всички обещания и приказки", закани се градоначалникът.

Сирачета скърбят

Една от най-тежките съдби връхлетя 22-годишният Павел от село Средогрив. Младият мъж остана кръгъл сирак, след като майка му и баща му починаха при адския взрив в Горни Лом. Освен огромната мъка Павел ще трябва да се грижи и за 5-годишното си братче Иван.


"Двамата имат трудноподвижна баба, която им остана. Тя плаче и скърби, а малкото й внуче я успокоява, че мама и тате са отишли при дядо, който е починал преди няколко години", разказа пред вестника кметът на село Средогрив Красимир Кирилов.
42-годишният Иван Георгиев и съпругата му Венера (40 г.) оставиха две сирачета.

След трагедията общинският съвет в Чупрене на извънредно заседание гласува да бъдат подпомогнати семействата на загиналите работници, които живеят на територията на община Чупрене с по 2500 лева на човек.


Така до края на седмицата 22-годишният Павел и братчето му Иван трябва да получат общо 5000 лева.


Още една жертва от селото взе взривът в Горни Лом. 51-годишната Милка Ангелова дошла от Видин, за да гледа болната си майка, и за лош късмет започнала работа в завода. Тя оставя сираче 18-годишната си дъщеря Ивана.


"Съпругът й е най-рухнал. Ачо просто не знае как ще продължи напред. Той е автобусен шофьор и не знае как ще вози пътниците по маршрутите из цяла България", сподели кметът на село Средогрив.

Аспарухово бойкотира

Бойкот на вчерашните и на всички следващи избори обяви варненецът Ангел Ангелов, чиято майка е една от 13-те жертви в "Аспарухово" при потопа от 19 юни. За разлика от него жителите на квартала, загубили къщите си, отидоха от урните, които вече се намират на няколко километра от сегашните им домове.


На 19 юни 70-годишната Иванка Пенчева се е намирала в приземния етаж на къщата си на ул. "Гривица", когато приливната вълна я изхвърля на около 100 метра от дома й. За трагедията днес синът й Ангел обвинява всички районни кметове, управлявали през годините "Аспарухово". Досега не е пропускал вот, но сега за първи път няма да гласува. Зарича се, че няма и да е за последен, тъй като според него няма смисъл от изборите. След трагедията, сполетяла семейството му и квартала, той отрича цялата политическа система.


Живеещите на ул. "Горна Студена" също бойкотираха изборите. Политиците загубили доверието им, а сред руините на къщите умрели и предизборните обещания. Прошка за политиците нямаше, дори и на Байрам.

Реклама
Реклама
Реклама