Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/4355360 www.bgdnes.bg

Волен отърва затвора

Волен Сидеров се отърва от затвора засега заради влизането му в новия 43-и парламент като народен представител. На този етап депутатският имунитет ще отърве лидера на "Атака" от проблемите с правосъдната система. Той бе подведен под отговорност за хулиганство и нанасяне на лека телесна повреда на полицай при скандал на летището във Варна през януари. За такова престъпление законът предвижда до пет години затвор.
Първото заседание на съда по делото срещу Сидеров бе насрочено за началото на юли, но процесът така и не успя да тръгне. Той се отложи, тъй като обвиняемият не е имал законовия 7-дневен срок, в който да се запознае с обвинителния акт и да подготви защитата си. На делото не дойде и пострадалият от шамарите полицай Костадин Колев. Самият Сидеров също не се яви в съдебната зала днес.
Съдът насрочи следващото заседание за 15 октомври. Междувременно Сидеров се регистрира като кандидат-депутат за изборите на 5 октомври. Така той автоматично си подсигури имунитет, който му спести ходеното по съдилища. Сега, след като се оказа, че влиза в парламента като народен представител, той няма как да бъде съден пак по същата причина. За да продължи процесът срещу него, главният прокурор отново трябва да поиска имунитетът на Сидеров да бъде свален. Към момента не е ясно дали това ще стане и кога.

Инцидентът на летище Варна се случи в началото на годината. Тогава по време на полет от София до Варна Сидеров, придружаван от депутати от "Атака", влезе в конфликт с френски дипломат. След това извън самолета се стигна до сблъсък с един от пътниците и служител на реда, който бе ударен. Два дни след случая главният прокурор Сотир Цацаров поиска имунитета на депутата, но впоследствие той сам се отказа от него.
По обвинението за хулиганство Сидеров може да получи до 5 години затвор, а по това за нанасяне на лека телесна повреда се предвиждат до 3 години лишаване от свобода.
По случая са разпитани над 20 свидетели, които са присъствали на инцидента. За разлика от Сидеров и охраната му, те са останали на летището и са изчакали пристигането на разследващите. Пред тях са дали показания и са посочили, че лидерът на "Атака" е имал дейно участие в скандала.
Това не е първият инцидент на борда на самолет, предизвикан от шефа на атакистите. Преди четири години той бе спрян на летището във Франкфурт след полет с "Луфтханза", защото буйствал в самолета. По-късно Сидеров се извини на екипажа за поведението си.

Брани го адвокат от офшорките

Адвокат Петър Петров, свързан със скандалните записи на заповеди, заробвали депутати от "Атака", е защитник на Волен Сидеров по делото за скандала на летище Варна. Името на юриста от Габрово изплува покрай скандала с офшорките на партията. Той гръмна през 2009 г., когато стана ясно, че десетки кандидат-депутати от партията са заблудени да подпишат записи на заповеди, че дължат по 150 хиляди евро.  Сред тях е и Петър Петров, който сложил параф, за да влезе на второ място в листата на партията. Отделно от това адвокатът на Сидеров подписал и документите на всички заробени с кредитите от името на офшорките като техен пълномощник, разкриха прецакани атакисти.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама