Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/4498713 www.bgdnes.bg

Горанов: Ще огласим легитимността на работодателите по искане на КРИБ

Владислав Горанов заяви, че неприемането на бюджетите на едно правителство означава на практика вот на недоверие, затова е очаквал, че те ще бъдат приети, тъй като правителството има твърда подкрепа. На забележката на Илиана Беновска, че упреците на коалиционните партньори и гласуването в зала показват друго, финансовият министър отговори, че при 8 партии в парламента не може винаги и по всяка една тема да има пълно единомислие, а това не е и нужно. Идеята на парламента е да се срещат различни мнения и накрая с гласуване на повече от половината депутати решенията да се взимат. „Анализът показва, че по тази тема няма единно становище, но ние не можахме да намерим достатъчно аргументи, за да не го вземем, ако единственият аргумент е механизмът за взимането на решение, той не трябва да оспорва самото решение”, категоричен беше Владислав Горанов пред К2.

Горанов обясни, че е поел ангажиментдо 31 март  да се даде възможност, чрез промени в законодателството, така че хората, след като отидат в НОИ, да могат отново да се връщат в универсалните пенсионни фондове. Той продължи, че не вижда аргумент по същество, след като в единия случай има принуда, а в другия се предлага свободен избор, какво е лошото на това, което всъщност се е случило. „За мен е важно интересът на хората да бъде защитен, не мога да приема, че интересът на хората е те да стоят в универсални пенсионни фондове, независимо от състоянието им или начина, по който те работят”, обясни Владислав Горанов. Той продължи, че хората трябва да могат да избират, в противен случай държавата трябва да понесе отговорност за евентуален неуспех на модела, така както понася отговорността за неуспеха на модела с професионалните пенсионни фондове.

Реклама

Горанов заяви, че това са съгласувани действия, премиерът Бойко Борисов е бил на срещата със синдикатите, той многократно е задавал различни въпроси и е комуникирал с мнозинството, което подкрепя правителството и с различни работодателски организации. „Той задаваше само един въпрос, който зададох и аз, какво лошо има в това хората да могат да избират?”, обясни финансовият министър. „Не ми отговорихте конкретно, ще се разпадне ли коалицията с Реформаторския блок?”, попита още веднъж водещата Илиана Беновска, на което Владислав Горанов отговори, че при коалиционно управление не може да се очаква по всеки въпрос да има еднакво гласуване. Той обаче подчерта, че по основните постулати на ГЕРБ и при вземането на важните решения, ГЕРБ не среща подкрепа или поне не среща винаги подкрепа.

„Така че общо взето коалиционно всички се учим все още, виждате, че самите колеги, въпреки че не ми е работа да ги коментирам, имат проблеми с разпределението на партийната си субсидия, на българина все още му е трудно да стигне до това ниво на коалиционна култура, което виждаме в развитите западни демокрации”, подчерта Владислав Горанов. На въпроса дали ще се намеси в този спор сред Реформаторите за разпределението на партийната субсидия, той отговори, че не му е работа да се меси в едно или друго, а само да изпълни закона. Относно мнението на Бойко Борисов, финансовият министър обясни, че не се е чувал с него след приемането на бюджетите.

Владислав Горанов заяви, че ако се гледат гласуванията в пленарна зала се вижда, че някой друг влиза в коалиция с БСП. „Аз съм финансов министър, моята работа е да говоря за сметки и за отделни решения, свързани със стабилността на финансите в държавата”, категоричен бе той.

Министърът каза, че в универсалните фондове има около 8 милиарда лева. На забележката, че по-голямата част от тях са в активи, той отговори, че се надява всичките да са под формата на активи, по-важният въпрос обаче е каква е ликвидността. Даден е 6 месечен срок, ако едно лице се прехвърли в една или друга посока да се придвижат средствата след него, ако се прецени, че този срок е къс, няма проблем той да се удължи или да се предвиди един път в годината да се изравняват сметките между ДОО и фондовете, ако въобще това се наложи.

„Най-важното нещо за мен е, че хората предрешиха, че всички ще отидат в НОИ, напротив, няма причина хората да се местят в НОИ, но ако направят този избор, има технология”, обясни финансовият министър. На въпроса ще се осребряват ли активите на пенсионните фондове той отговори, че нищо няма да се осребрява, ако някое лице реши да си изтегли средствата и да ги вложи на друго място, а засега в закона е записано това да бъде НОИ, просто неговите пари ще бъдат прехвърлени. „Има немалко ликвидни активи във фондовете, мисля, че са около 18%, незабавната ликвидност, пари и парични еквиваленти, така че не предполагам, че толкова голяма група хора ще реши и ще тръгне към НОИ”, подчерта Владислав Горанов. Той продължи, че се притеснява, че остротата, с която се води този дебат, може да притесни някой и да има движение в едната или другата посока.

Горанов каза още, че в пленарна зала са се чули гласове за създаването на анкетна комисия, която да наблюдава пенсионноосигурителните фондове. Той продължи, че тези неща са лесно установими, има отчетност. В един доклад от 2012 година например КФН пише, че в някои фондове има инвестиции в свързани лица, които обаче от формална гледна точка на закона не са свързани. „Може ли да се говори, че тази анкетна комисия в парламента ще стигне до „КТБ2” в лицето на някои пенсионни фондове”, попита Илиана Беновска, на което Владислав Горанов отговори, че това едва ли ще се случи. Той продължи, че решението не е предложено поради някакви притеснения, че състоянието на фондовете е добро или лошо. Правото на избор е предложено, защото няма доказателства, че след определен брой години, когато хората започнат да се пенсионират от универсалните фондове, няма да се окаже така, че те ще получават гарантирано същата или по-голяма сума по пенсионен доход спрямо лицата, които не се осигуряват във втори стълб. „И ако държавата е карала хората, родени след 1959 година, задължително да бъдат в универсалните фондове, би могло да се претендира за разликата, ако тя е в негативна посока. Ако на хората се даде избор и те информирано взимат решения, то тогава претенции не би трябвало да има”, категоричен беше финансовият министър.

Реклама

Горанов заяви, че не знае какви са тези хора портестирали пред парламента, вероятно такива, които не са доволни от това решение. На забележката на Илиана Беновска, че протестът е бил предвождан от председателя на АИКБ Васил Велев, събеседникът й отговори, че парите във фондовете са на хората, а не на индустриалния капитал. На въпроса чии интереси се увреждат с решенията на Народното събрание финансовият министър отговори, че не може да предположи.

„Извинихте ли се вчера по поръчка на Бойко Борисов на Ивайло Калфин”, попита водещата Илиана Беновска, на което събеседникът й отговори, че с Ивайло Калфин имат нормални работни отношения и той не се чувства обиден, за да се наложи да му се извинява. Водещата включи в този момент и Ивайло Калфин в разговора и го попита дали се чувства обиден и иска ли извинение, на което социалният министър отговори, че няма нищо лично в реакцията му вчера.

Владислав Горанов заяви, че в Кодекса на труда е дадена възможност правителството по всяко време да анализира националната представителност, въпреки че има и срокове по закон, тя се извършва веднъж на 4 години. „Аз не проверявам никой, от КРИБ постъпи въпрос към министър-председателя да бъдат уведомени за начина, по който е извършено преброяването, оттам нататък, според мен, тази информация трябва да бъде показана на обществото, няма нищо тайно в това”, категоричен беше финансовият министър.

„Не, не мисля, че си отваряме война, не бива да боравим с такива категории”, категорично заяви Владислав Горанов. Той продължи, че от 1-ви януари започват дебати и се надява в съвсем кратък срок те да бъде приключен, като в тях е важно да участват управляващи, синдикати, работодатели и парламентарно представените партии. Това е важно, за да има устойчивост на решенията, независимо кой управлява. Владислав Горанов подчерта, че този дебат няма да започне от нула. На въпроса какво ще се случи, ако в крайна сметка тези дебати не доведат до никакъв резултат, финансовият министър отговори, че в крайна сметка отговорността се носи от изпълнителната и законодателната власт, но добави, че не мисли, че това ще се случи, защото няма теми, които да карат участниците в диалога да се делят. „Единственият упрек, който приемам, е за технологията на взетите решения, а не за тяхното същество”, подчерта той.

„Става въпрос, че един от основните параметри, на който са изработени всички бюджети, да се сменя ей така в зала, след като преди това е минал през какви ли не етапи. Очевидно е станала грешка, г-н Цветанов дойде да ми каже това нещо, с г-жа Цачева също говорих, така че мисля, че е приключен случаят”, обясни Ивайло Калфин. На въпроса на водещата Илиана Беновска дали АБВ ще участват в започващите разговори за усъвършенстване на промените в пенсионноосигурителната система, той отговори, че ще участва и добави, че реакцията на АБВ не е толкова по съдържанието на промените, колкото до желанието да се обсъдят по-широко. „От първи януари с максимално бързи темпове трябва да премахнем всички притеснения на тези, които не подкрепят това решение. Много трудно се състави това правителство, но целта беше стабилността, бюджетите, които вчера се гласуваха, със сигурност не са най-добрите, но те дават перспектива, те дават възможност да има държавност, да се изпълняват основните социални функции, да се отпушат европейските фондове и хората да имат перспектива”, завърши Владислав Горанов.

Реклама
Реклама
Реклама