Ловецът на сома гигант: Можеше да разбие лодката

Добромир ДОБРЕВ
Да уловиш сом, по-тежък от самия теб. Това изживя преди дни стоматологът от Хасково д-р Стефан Пендев. Той пребори един от най-големите екземпляри, хващани у нас в последните години - 108,5 кг. Единствено пред "България днес" късметлията разкри подробности за това как се ловят тези риби гиганти. Пендев разказа за опасностите по време на битката с чудовището.
- Г-н Пендев, поздравления за страхотната слука! Как се ловят сомове гиганти?
- Ходя на риболов с кльонк от 15 години. Предварително имахме начертана специална стратегия за големи риби. В този риболов има поредица от фактори, които влияят. От значение са мястото, силата и посоката на вятъра, атмосферното налягане, фазите на луната. Важно е да не пречиш на колегите около теб и да не вдигаш шум по време на излета.
- Какъв беше ключът към този трофеен сом?
- Шансът беше, че в последните дни стана огромен студ и повечето риболовци си помислиха, че сезонът е свършил. Аз още от старата школа съм чувал едно неписано правило, че като дойде Димитровден и сезонът за сом приключва. Само че традициите са за това да се нарушават. Установил съм, че по нашите язовири има страхотен потенциал за сомаджийски риболов до средата на ноември.?
- Значи сомът се храни и в студа?
- Не! Той топлолюбив хищник. Идеята е да го издразниш, тъй като сомът много стриктно си пази територията. Целта е да ухапе нахалната риба, която ние спускаме покрай него. Имайте предвид, че този хищник е изключително интелигентен. Качва се в близост до лодката над 70 пъти, докато го накараш поне да я ухапе. Често вадим примамката без люспи, но сомът така и не захапва куката, която е с размер 6-8 нули.
- На каква дълбочина се спотайват тези великански риби?
- В момента се намират в най-дълбокото. На язовири, които са с дълбочина под 30 метра, вече е безпредметно да се ходи, тъй като водата е изстинала прекалено много. Шанс има само на дълбочина над 40 метра, където температурата на водата все още е хубава. На язовир "Кърджали" беше 8 градуса.?
- Имаше ли опасност сомът да обърне лодката?
- Въпреки че вълните бяха големи по 60 см, най-голямата глупост щеше да бъде, ако позволим да ни обърне лодката. Това е нещо като военна операция. Има си определени правила, като например, да не се навеждаме двамата души едновременно на единия борд.
- Кога точно удари звярът?
- Интересното е, че няколко часа по-рано имахме жесток удар, който отнесе целия такъм. Направо счупи куката. Бяхме решили вечи да си ходим. Точно 5 минути преди да си тръгнем, напрежението се повиши. Знаехме, че сме закачили риба, която може с един удар да разбие лодката.?
- Как се процедира в този момент?
- Много е важно да не се загуби концентрация дори за миг и да нямаш фалшиво самочувствие. Не трябваше да бързаме да го повдигаме. През лятото е невъзможно да се измъкне такъв екземпляр с въдица, но сега вече доста по-муден. Ако водата беше топла, сомът щеше да е бърз като Юейн Болт. Сега също показа мощ. При удара направо потопи върха на пръчката във водата, едва успях да отворя аванса на мултипликатора. Само за 3-4 секунди рибата слезе от 17 на 40 метра дълбочина. 45 минути изобщо не се показа от дълбините. Премести ни на 600 метра встрани от мястото на удара. Искахме да го изморим, добре, че бяхме с дървена лодка.
- Кога го преборихте?
- Беше почти на смрачаване около 17,30 часа. Битката продължи повече от час. Знаех, че нямаме никакви шансове да го вкараме в кеп, затова използвах голяма кука и специална ръкавица. Когато излязохме на брега, другите рибари си бяха тръгнали и се оказахме сами. Нямаше кой да помогне. Наложи се да го влачим, както гепард влачи голяма антилопа. След това две нощи не спах от болки в ръцете.?
- Защо не му подарихте свободата?
- Имахме такова желание, но за жалост още в лодката кръвта му изтече. Беше прободен зад хрилете и просто нямаше никакъв шанс да оцелее. Иначе какво да го правя? Той не става за ядене, цялото тяло е в тлъстини. Не съм го продавал на ресторанти, а приятели си взеха да опитат от месото му.
- В кой язовир има най-големи сомове?
- Ако знаете какви риби се ловяха през 80-те години. Пак имаше бракониерство, но не чак в такива големи мащаби. И "Студен кладенец", и "Ивайловград", и "Тича", и "Цонево" са язовири, които държат трофейни сомове. Сигурен съм, а и на радара съм виждал риби, дълги между 3 и 4 метра. А този сом беше с дължина 2,5 метра. През 2005-а година правиха ремонт на стената на язовир "Ивайловград". При взривните дейности от водата изплува убит 200-килограмов сом. Но тези риби са на практика неуловими с въдица.
- Защо?
- Изключително интелигентни са. Все пак сомовете са претърпяли 13 милиона години еволюция, а ние, хората, еволюираме от едва 3 милиона години. Знаете ли, че сомовете имат електросензори. При необходимост включват свой ултразвуков радар, който ги ориентира в мътна вода и нощно време. Сомът може да усети сърдечните пулсациите на плячката си.?
- Появиха се съмнения, че трофеят ви не е уловен по законни методи?
- Аз съм с въдиците на язовира всяка седмица, нека попитат в Главатарци. Не мога и не желая да запушвам устите на скептиците. Случайността помага само на подготвените хора. Лесно е да стоиш у дома и да плюеш. Виртуален кльонк няма, трябва да бъдеш на язовира. Съзнавам, че имах много голям шанс. Всеки говори за "хвани и пусни", но това е голямо лицемерие. Защо тогава не ходят на лов само с фотообектив и без пушки?
- Какво е общото между риболова и стоматологията?
- Не се занимавай със себе си, разширявай границите на възможностите си. Това е моето мото и в риболова, и в професията. Искам да посветя този трофей на моя учител Милко Георгиев. Той е баща на школата по риболов на кльонк. Беше невероятен човек, който осъвремени техниките. Благодарение на него смятам, че българската школа в този вид риболов е номер 1 в Европа. Почина през 2005 година като полковник от националната служба по сигурност към президенството.?