Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/4564375 www.bgdnes.bg

Раздор за свободата на пленените в Нубия

Шестима българи бяха пленени от бунтовническа групировка в Нубийските планини в Судан. Първоначално похитителите обявиха, че ще освободят хората, ако се докаже, че те са хуманитарни работници към ООН, каквато е официалната информация. По-късно обаче се стигна до раздор сред привържениците на групировката дали да бъдат пуснати сънародниците ни.
Първото съобщение за случващото се идва от говорителя и един от водачите на групировката Суданско народно движение за независимост/Север (SPLM/N) Мубарак Абдулрахман Ардол. В понеделник следобед той разпространява съобщение, в което се посочва, че с артилерийски обстрел хеликоптер е бил принуден да кацне в зона на интензивни военни действия между бунтовниците и правителството на Судан, където "ВВС на Судан провежда непрекъснати бомбардировки срещу цивилни и военни цели".
Шестимата души на борда твърдят, че работят за Световната продоволствена програма на ООН, се казва още в съобщението.

Ардол уточнява, че ако се докаже, че пленените наистина са служители на ООН и нямат нищо общо с правителството на Судан, срещу което SPLM/N се бори, групировката е готова незабавно да ги освободи. Той пуска текста в социалните мрежи Туитър и Фейсбук. Новината обаче не е приета еднозначно. Десетки хора я коментират и поздравяват бойците от SPLM/N с успешното сваляне на хеликоптера. Много обаче се противопоставят похитените да бъдат пуснати без откуп, тъй като считат, че това са европейци, а представителите на държавите от Стария континент са врагове, тъй като държавите им подкрепят правителството в Судан. По информация на "България Днес" по-късно раздорът по въпроса се пренася и сред ръководството на групировката.
По-късно в понеделник в сайта на "Судан трибюн" се появява и допълнена информация за случилото се, в която се посочва, че шестимата на борда са български граждани. МВнР обаче едва вчера съобщи официално за инцидента. Уточнено бе, че се предполага, че сънародниците ни са добре, а суданското правителство е изпратило военен самолет в района, чийто екипаж е успял да локализира хеликоптера и по него не личат видими поражения.

Реклама


Машината е собственост на българската авиокомпания "Хели ер-Сау", която изпълнява хуманитарни мисии в Судан. В понеделник, когато бил свален, хеликоптерът се движел по курс от град Румбек в най-младата държава в света Южен Судан за столицата на Судан Хартум. Нападението е станало в южната част на Република Судан. Когато започнала атаката, вертолетът Ми-17 е летял на височина 2400 метра над контролираните от бунтовниците Нубийски планини, разположени в провинция Южен Курдуфан.
"Бунтовниците явно са го взели за армейски хеликоптер, изпълняващ мисия. На тази височина не са разпознали отличителните знаци и са открили стрелба с трасиращи снаряди. Пилотът веднага е започнал снижаване и е бил принуден да кацне", обясни пред "България Днес" председателят на Съвета на директорите на "Хели ер-Сау" Георги Спасов.


Той обясни, че представители на ООН са влезли в контакт с бунтовниците и преговарят за освобождаване на пленниците. Кризисен щаб не е свикан, тъй като по думите му няма опасност операцията да се "закучи" като заложническата криза от 2011 година. Тогава, отново през януари, тричленен български екипаж на Ми-17 на същата авиокомпания бе пленен в суданския град Ум Шалая от друга групировка. Бунтовниците тогава поискаха в замяна на освобождаването на сънародниците ни откуп от храни. Кризата бе разрешена успешно след повече от 100 дни. Георги Спасов обаче изрази надежда, че сега сънародниците ни ще бъдат пуснати днес или утре.

 


Дълъг и кървав конфликт

 

Судан е раздиран от военни конфликти между правителствените сили и различни бунтовнически групировки. Това е наследство от най-дългия военен конфликт в новата история на Африка, който продължава две десетилетия. Де юре тя завърши с отделянето на Република Южен Судан, в която мнозинството от населението са християни и анимити, от арабския Север, през 2011 г. Въпреки това различни групировки продължават да се борят срещу централните правителства, настояващи за независимост или за присъединяване към другата държава. Проблемите се засилват и от факта, че в южната част на Република Судан е разположен Сахел, регион, в който заради безводието, гладната смърт всекидневно надвисва над стотици хора. В Судан е и регионът Дарфур, в който през последното десетилетие се разигра един от най-кървавите геноциди в човешката история.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама