Калфин: Работилите до 2000 г. остават в НОИ

Надя Панкова
Работилите и трупали осигурителен стаж до 2000 г. ще получават пенсия само от НОИ. За осигуряваните и в НОИ, и в професионален фонд - които са мнозинството от случаите, предстои решението да се обсъжда. Това стана ясно вчера след поредната редовна среща при социалния министър Ивайло Калфин относно промените в пенсионната реформа.
"Хората, които са натрупали осигурителния си стаж преди 2000 година, нямат вноски в професионалните фондове. Тук постигнахме съгласие, че законът трябва да се промени и те трайно да бъдат контингент на НОИ", заяви Калфин. Социалният министър посочи, че това ще стане със специална законова промяна.
По думите на Калфин, трябва и да се изясни кога пенсионните фондове ще започнат изплащането на парите за старост при ранно пенсиониране. "В момента всички регулации за професионалните пенсионни фондове са временни", предупреди още Калфин. Сред обсъжданите законови промени е и въвеждането на ясен критерий за пенсиониране и определяне на пенсията. Когато пък има натрупан стаж, но не и вноски към пенсионните фондове, парите за старост на работещия ще се поемат от НОИ.
"Има и втора категории работници – такива, които са се осигурявали преди и след 2000 година. Това означава, че преди 2000 година те са осигурявани изцяло в солидарната система, а след 2000 година са внасяли вноски и в професионалните пенсионни фондове и там вече има натрупани средства. Повечето от тези, които в момента се пенсионират, са точно в този случай. За тях в момента правилото, което работи, е, че размерът на пенсията се установява от НОИ, а там професионалните пенсионни фондове превеждат натрупаните до момента средства и съответният гражданин започва да си получава пенсията" заяви още Калфин.
Междувременно работодателите пуснаха гневно писмо със заплаха, че ще напуснат тристранния съвет за сътрудничество. Причината е, че тристранката не се е събирала от месеци, а "текат важни законодателни промени, касаещи пенсионната реформа". Бизнесът се оплаква и че няма техни представители на срещите при министър Калфин, както и че реформата се прави "на тъмно" и зад гърба им. Другите спорни от гледна точка на работодателите поправки, минали без обсъждане, е криминализирането на укриването на осигуровки и увеличаването на минималната заплата.
Увеличаването на възрастта за пенсиониране вчера не е коментирано.