"Червеи" атакували от 1 до 9 БГ банки

Между 1 и 9 български трезора са пострадали при най-големия, извършен от хакери, банков обир в историята. Това стана ясно от съобщение на разработващата защитен софтуер "Лаборатория Касперски". Компютърните спецове използвали "червеи", с които получавали нерегламентиран достъп до вътрешните системи за сигурност на трезорите.
При ударите са били източвани сметки в държави от всички континенти, като най-много банки са били ударени в САЩ и Русия - между 35 и 200. "Касперски" публикуваха графика, от която става ясно, че единствената балканска страна, в която има пострадали банки, е България. Схемата показва, че у нас са били атакувани между 1 и 9 IP адреса, без да става ясно те в колко финансови институции са разположени. В световен мащаб групата, която е съставена от източноевропейци и китайци, за две години е успяла да свие между $300 млн. и $1 млрд. Най-големият й единичен удар е бил за над $10 млн.
Досега за най-големият банков обир в историята се считаше този от Багдад от 12 юли 2007 г., при който изчезнаха 282 млн. щатски долара.
Хакерската група, за която съобщиха от "Касперски", е била разкрита съвместно от Интерпол, Европол и службите на съответните държави. Тя е наречена "Carbanak" по името на малуера (от англ. Malware - зловреден софтуер), който са използвали членовете й. С него те са заразявали компютъра на един банков служител. Чрез него влизали във вътрешната мрежа на кредитната институция и започвали да следят всички действия на лицата, отговарящи за прехвърлянето на пари. Отначало не предприемали никакви допълнителни действия, но "така те са познавали всеки един детайл от работата на персонала и са можели да имитират действията на служителите, за да прехвърлят пари или да плащат в брой на каса", поясняват "Касперски". По този начин хакерите увеличавали салдото по дадена своя сметка и след това изтегляли сумата. Хакерите стигнали дотам, че в няколко случая взели под свой контрол банкоматите на съответния трезор. Нареждали на машината в точно определен час да пусне пари в брой. Пред банкомата чакал съучастник, който само трябвало да прибере сумата.
За часове новината обиколи световните агенции, като много медии оприличиха действията на хакерите като сценарии за филм.
"Разбира се, че се случват такива работи, но все пак няма особена драма, защото в света годишно се правят транзакции за трилиони евро", коментира разкритията пред "България Днес" председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян. Той даде пример със самолетна катастрофа, която се отразява нашироко, но в същото време годишно при пътни инциденти загиват много повече хора.
"Не казвам, че не трябва да обръщаме сериозно внимание и на сигурността. Правим го и постоянно търсим идеалния компромис между защита и удобство за клиента. Защото можем да въведем система, в която за теглене на пари да искаме пръстови отпечатъци, сканиране на ириса и т.н. Тя би била практически непробиваема, но би затруднила работата с клиентите ни", добави Хампарцумян.
Той отказа да съобщи дали членове на Асоциацията на банките в България са се оплакали от хакерски атаки и нерегламентиран достъп.
"Вие не може да се закълнете, че вашите читатели са само от добрите. Затова ние предпочитаме да не коментираме публично неща, свързани с физическата и киберсигурността на банките, защото няма нужда да улесняваме хората, които нямат добри намерения", обясни Левон Хампарцумян.
8 млн. лв. източени от карти
8 млн. лв. са източени от банкови карти у нас само за година. Информацията е на българска компания, разработила стикер, предпазващ дебитните и кредитните карти от копиране и източване на парите.
Според проучване, спонсорирано от софтуерната компания „МакАфи“ (McAfee) и цитирано от агенция Ройтерс, киберпрестъпленията струват на световната икономика около $445 млрд. долара годишно, а загубите, свързани с лична информация като откраднати данни за кредитни карти, се оценяват на 150 милиарда долара.
Иван ЗАЛЕВ