Хайтов извайва царя воин Самуил

Само на двайсетина километра от задръстения център на София, в живописните околности на Панчарево, скулпторът Александър Хайтов дава живот на паметника на цар Самуил. Работи сам, в задружната компания на куче и котка, които любопитно посрещат гостите.
Ателието, в което Хайтов дяла монумента, пази някои от по-старите му творби. Отрупано е и с работни скици, снимки, рисунки и макети. В центъра на всичко това е последното предизвикателство пред скулптора - главата на цар Самуил. Тя е основната и най-трудна част от паметника на великия владетел. Монументът ще бъде открит в София през март. Шестметровата статуя на владетеля ще се извиси край църквата "Света София".
"Главата и короната ги работя успоредно с фигурата - разказва Хайтов. - Доста време търсих типажи, хора, които да позират, за да може паметникът да добие жива изразителност.
Историята с паметника на цар Самуил минава през множество административни перипетии. Финансиран е изцяло от фондация "Българска памет" и струва над 100 000 лв. Идеята е на нейния председател доктор Милен Врабевски. Изграждането на монумента се забавя, след като на мястото, където трябва да бъде издигнат, археолозите откриха средновековен некропол.
"Съвсем скоро очакваме да стане ясна точната дата за откриването - казват от фондация "Българска памет". - Най-вероятно това ще се случи във втората половина на март."
Каузата, която
обедини България
"България Днес" поде кампанията "Да си върнем цар Самуил" в края на октомври 2014 г. Нейната цел е костите на цар Самуил, които в момента се съхраняват в кашони и кутии под инвентарен номер в Солунския музей, да бъдат върнати в България.
Каузата беше подкрепена от десетки изявени българи от всички сфери на обществения живот. Сформиран е инициативен комитет, който ще постави въпроса за връщането на Самуил в родината пред президентството, Народното събрание и Министерския съвет. Тези институции ще потърсят съдействие от властите в Гърция на най-високо ниво.
Църквата и държавата
да се включат
Подвигът на цар Самуил, който се сражавал наравно с бойците си, не е забравен 1000 години след неговата смърт.
Владетелят издъхва при вида на над 15 000 ослепени от император Василий II български войници на 6 октомври 1014 година. Инициативата на "България Днес" цар Самуил да бъде погребан в България привлече хиляди патриоти, които не спират да ни подкрепят. Кампанията набра популярност и в социалните мрежи. Получаваме и писма от цялата страна. Ето какво ни пишат от "Клуб на любителите на историята в АЕЦ ДКозлодуй":
"Подкрепяме изцяло вашата инициатива и очакваме това патриотично начинание да успее. Смятаме че и политиците, и държавата трябва да застанат зад каузата. Трябва с такива начинания да върнем духа на българите. Нашето предложение е инициативата да влезе в училищата чрез преподавателите по история. Църквата също може да изиграе огромна роля в начинанието."