Проф. Божидар Димитров, шеф на НИМ: Възраждаме най-голяматацърква в Европа

Кой е той
Проф. Божидар Димитров е историк и директор на Националния исторически музей. Роден е на 3 декември 1945 г. Каква е новата кампания за възраждане на българската гордост и дали ще си върнем мощите на цар Самуил, проф. Димитров обясни пред "България Днес".
Надя Панкова
- Проф. Димитров, подехте кампания за възстановяване на четири знакови паметници на културата. Кои са те и как възнамерявате да ги възстановите?
- Постоянно се хвалим с това, че сме третата страна в Европа по древни паметници. Това е вярно, но трябва да се отбележи, че при нас, за разлика от паметниците в Гърция и Италия, те са в силно руинирано състояние. Дори при 90% от тях са оцелели само основите. Защото последната цивилизация, настанила се в нашите земи, безжалостно, и това е много важно да се спомене - целенасочено е изтрила следите от останалите цивилизации, вместо да използва създаденото от тях. Направила го е поради типичната за религията й ненавист към всичко чуждо, поради ксенофобия. Тя е смятала да управлява завладените райони в пълна безпросветност, да ги направи рая, стадо, а едно стадо не бива да помни миналото си величие.
Така че, ако сега искаме да възстановим националната си памет, трябва да реставрираме изцяло или частично историческите си паметници. Избрах Голямата базилика на Плиска, Златната църква в Преслав, двореца на Асеневци и крепостните стени и четирите манастира в Созопол, защото те са върховите постижения на българската средновековна цивилизация. Сгради, които имат не само национално, но и световно значение - голямата базилика в Плиска е с 20 метра по-дълга от катедралните църкви на Византия и Рим - наши опоненти в онази епоха. Дворецът на Асеневци е един от първите феодални замъци в Европа, където са се появили едва след кръстоносните походи - нашият е преди тях. Созопол с неговите крепостни стени е типичен пример за морска столица на България, единственият естествен пристанищен залив. А това означава търговия, пари, а когато има пари, се строят църкви и манастири, те стават хранилища на паметта и започват хората да пишат книги. През пристанищата се обменят не само стоки, а идеи - културни, религиозни. Вратата е Созопол, затова и трябва да бъде реставриран с всичките си църкви и манастири.
- Но защо чак сега?
- Защото много български градове започнаха по европейски програми да си възстановяват църкви и манастири, от втори разред крепости на малки средновековни градчета. Такива са Перперикон, Пещера, сега и Кюстендил е реставриран, но големите паметници останаха в забвение. Сигурно защото размерът на сумите плаши хората. Европейците не дават повече от 2 млн. лв. на обект, а само за Голямата базилика ще са нужни 7 милиона лева за пълно реставриране.
- Но законът позволява ли това, има спорове по въпроса?
- Основополагащият документ, на който се позовава законът ни, е Венецианската харта. И нашите противници, които са срещу пълното възстановяване, се позовават на това, че там, където започва хипотезата, реставрацията трябва да спре. Лъжата е двойна, защото там пише още - там, където технологични или естетически причини налагат пълно възстановяване, да се означи старото от новото с оловна лента. Затова и всички възстановяват - Италия, Турция, Гърция. Само ние водим безсмислен спор.
Затова - етапите са следните - започваме археологически проучвания в три обекта (само Златната църква няма) и архитектите правят план за пълно възстановяване до керемида. Ще опитаме и чрез есемеси да съберем дарения. Ето, вчера за Азис гласуваха 300 000 души. Ако тези хора дадат по един лев за каузата, ще вдигнем половината базилика. Обади се вече първият дарител, бизнесмен от Шумен - 10 000 лв. Не иска да му се споменава името. Казват - като чуят, че давам пари, започват майки с болни деца, футболни отбори, и викат, на тоя тлъст комунист даваш пари, а на мен не.
- Говорихте ли с правителството и имате ли подкрепа от премиера Бойко Борисов?
- Има подкрепа за възстановяване, на 27 декември се срещнах с Бойко Борисов и той на докладната ми написа резолюция за Влади Горанов да търси пари. Да покажат съпричастност с по 1 милион на обект и готово. Останалите ще ги събера аз. Преди три дни, когато бе тук азербайджанският президент, Бойко "натисна" жена му, имала фондация, която давала пари в Европа за паметници. За някакви катакомби в Рим дала 2 милиона, та да даде за Трапезица, но не знам какво е станало.
- А свързахте ли се с бившия финансов министър Симеон Дянков, той винаги се е увличал по културата и археологията?
- Естествено, че съм в контакт с него и ще помогне. Не знам какви пари има, не върви да го питам - абе, ти колко пари имаш, но той организира нещо с руснаци. Беше тръгнал да дава 2 млн. лева на "Левски", спрях го, викам - мани ги тия, чатраци, пари да наливаш в продънена каца. Макар че и аз съм левскар, ама това не е "Левски", а абсолютни маймуни.
- Кой избра точно тези обекти?
- Аз. Защото съм достатъчно компетентен, за да знам кои са върховите постижения на българската средновековна архитектура. Всеки от тях може да се възстанови напълно.
- Защо има такова брожение срещу цялостната реконструкция на обекти?
- Няма брожение. Има една група хора около един обръч от фирми при Националния институт за възстановяване на паметниците на културата. Тези хора са на ключова позиция - всеки проект минава през тях, а по закон те дават само мнение. И вместо да го дадат за 3 месеца, хората чакат с години. И казват - 30 000 лв. за консултанти, посочват фирми и архитект, но този архитект е от обръча около тях. Ако се приеме, че може да се реставрира, къде отиват те? Затова и се борят упорито. Но има и друга причина, която е малко като теория на конспирацията, но аз съм почти сигурен, че е вярна. Турция и Гърция възстановяват, без да водят такива дискусии. Съвсем сериозни съмнения имам, че се плаща за черен пиар на журналисти у нас, Турция има отделен бюджет за целта, за да пишат, че крайбрежието ни е бетонирано, плажовете ни са осеяни с лайна, а в морето плуват отровни медузи и нефтени петна. Това е в началото на всеки сезон. Приятели журналисти от Бургас са ми казвали, че се плащат 10 000 лв. за такава статия. А тук в случая се плаща на хора, които никога не са се занимавали с проекти, нямат научни публикации. И точно тази деквалифицирана пасмина дава мнение дали един проект ще мине или не. И това е същината на целия конфликт.
- Направихте ли консултации с финансисти колко ще спечели бюджетът от туризъм при реставриране на обектите?
- Подсказвам - вече реставрираните обекти от второстепенно значение - Перперикон, 250 000 туристи по 4 лева билетът, защо не са по 5 лева, не знам. Това е само от билети. Созопол - опашките пред църквата с мощите на св. Йоан Предтеча се вият до пристанището. Така че ще има какво да видят хората и при една добра реклама ще идват при най-голямата църква в Европа. Свещеният артириум в Плиска - хората твърдят, че водата му лекува. Само че още не е разкопан, така че това ще е първото нещо, което ще направим. И срокът да постигнем всичко е колкото се може по-бързо.
- Как ще популяризирате идеята за цялата кампания?
- Вашият вестник ще я води, както води сега "Да си върнем цар Самуил". Но там са по-сложни нещата, за момента няма как да си върнем мощите на цар Самуил. Гърците казаха - връщате ни всичко, което сте отмъкнали от нас, и тогава. А ние доста сме отмъкнали. Хиляда и сто паметника. Те искат всичко или нищо, не са съгласни на 20 или 30 паметника. Това е.
Аз невинно предложих пред вашия вестник да обменим мощите на четирима гръцки светци срещу костите на цар Самуил. Забележете, предложих мощи, каквито един толкова религиозен народ като гърците би оценил, в размяна на костите на един, който никога няма да бъде канонизиран. Защото цар Самуил е убивал хора, а църквата от няколко десетилетия е възприела да не се канонизират хора, които са убивали. Ето, за какво са им костите на един, който е мъчил и убивал хора от народа им? А и нали са големи християни, трябвало е да му отдадат християнско погребение, да го върнат в гроба му. Обидно е християни да държат костите на един християнин в ламаринен сандък във Византийския музей! Но предложението за размяна е направено едва сега, дано се навият. И нали сме добри хора, към мощите ще дадем още нещо, поне 20-30 златни и сребърни украшения.