Въвеждат професия мним пациент

Надя Панкова
Професия "мним пациент" се въведе вчера с първо четене с промените в закона за здравното осигуряване. Парламентът прие поправките, като определи, че занапред медицинските лица и фармацевтите ще подлежат на внезапни инспекции.
Предстои да се създаде правна рамка за извършване на съвместни проверки от страна на НЗОК и здравното министерство. Така депутатите буквално създадоха професия "мним пациент", който да изобличава некоректните медици или фармацевти. Освен лекарите обаче под ножа на инспекции и проверки ще минават и пациентите, обяви в парламента здравният министър Петър Москов.
Държавата вече ще проверява дали пациентите наистина са бедни, както са декларирали, за да им плаща осигуровките. Тази опция бе въведена за хора, които се чувстват неспособни да покриват здравните си вноски, но не са и социално слаби. "Един човек като физическо лице може да не притежава нищо уж, да е беден, но като юридическо може да има имоти. Ние ще проверяваме имотното състояние на пациентите - да се докаже, че са регистрирани на трудовата борса, не са отказали работа, нямат купища имоти и не са реализирали сделки с такива", изреди Москов. Държавата запази плащането на осигуровки от нейна страна на войници, пенсионери, деца и социално слабите.
Депутатите приеха още и че онези, които не са здравно осигурени, имат шест месеца да изчистят задълженията си за последните 3 години. Ако това не стане, те ще трябва да изплатят цялата сума накуп.
Парламентът прие и ключова поправка в закона, а именно разделянето на пакета медицински услуги на основен и допълнителен. Основният ще се заплаща изцяло от касата, а за допълнителния пациентът ще доплаща. По думите на здравния министър пакетът, който в момента се поема от здравната каса, е довел "до 95% от ситуацията, в която се намираме сега". От БСП скочиха с мотива, че разделянето на пакета е дискриминация спрямо гражданите и противоречи на конституционното им право на равен достъп до здравеопазване.
Депутатите приеха още и размера на здравноосигурителния доход, върху който държавата внася вноски за чиновници, военни и пенсионери да се повишава поетапно с 5% от началото на идната година, както и увеличаването на борда на НЗОК с още двама представители на държавата. Срещу тази мярка се обявиха депутати от всички политически сили, но поправките в закона минаха.