Ето го черепа на Караджата

Иво АНГЕЛОВ
Истинският череп на българския национален герой и революционер Стефан Караджа се съхранява в русенски музей, видя "България Днес".
Уникалният артефакт е запазен до ден днешен благодарение на голямата смелост и родолюбие на Баба Тонка. Именно в нейната къща музей в Русе може да бъде видян черепът на героя, който загива едва на 28 години.
В боя в местността Канлъдере край Вишовград Стефан Караджа е ранен тежко и e пленен от изпратените от председателя на Държавния съвет Мидхад паша войски и полиция. На 12 юли 1868 г. е откаран в Търново и по-късно в Русе. Полумъртъв е изправен пред съставения от Мидхад паша извънреден съд и осъден на смърт чрез обесване. На 30 юли 1868 г. умира от раните си в русенския затвор.
"Стефан Караджа е погребан от самата Баба Тонка, но впоследствие тя нарушава християнските ценности, като собственоръчно го изравя. Макар да е много вярваща, тя иска да има черепа му в дома си. Има две версии за това - едната е, че той й е напомнял за загиналите й синове и искала да го гледа, а другата - че е искала черепът на толкова голяма герой да бъде запазен за поколенията", разказаха служители на къщата музей, която отвори врати на 3 март т.г. след сериозен ремонт.
Освежаването на мястото вади на показ и друг исторически детайл. Оригиналният надгробен камък на Стефан Караджа е намерен при строителните работи в къщата музей през януари 2014 г. Въпреки че във всички исторически справки се смята, че Стефан Караджа е починал на 31 юли 1868 г., според надписа на кръста това е станало ден по-рано - 30 юли.
Баба Тонка в продължение на две години пазила в тайна греха, че е изровила черепа. Тя го показала едва когато нейният син Ангел Обретенов се завърнал в България. Той е бил осъден на доживотна каторга в крепостта Сен Жан д'Акр в Израел, но през 1878 година е освободен по силата на обща амнистия.
В момента черепът е поставен в стъклена кутия и се съхранява при изключителни мерки за сигурност, тъй като е един от малкото запазени останки от българските герои по време на Освобождението.
Снимка: Иво АНГЕЛОВ