Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/4700819 www.bgdnes.bg

БСП започва чистка на "провалени" кадри

Надя Панкова

Яка метла готвят от БСП преди и след местните избори. С поправките в устава, приети на конгреса им в неделя, ръководството ще може да отстранява местните лидери заради слаби резултати на вота. Част от тях обаче може да си тръгнат и преди изборите, за да се спасят от отстраняване, разказаха социалисти пред "България Днес".

"Има някои председатели по места, които се скриха зад поправката (известна като „анти-Станишев“), защото добре знаеха, че тя се отнася преди всичко за тях. Не са един и два случаите", заяви вчера евродепутатът Илияна Йотова. Въпреки че в края на миналата година лидерът Михаил Миков нареди кадрови промени в няколко общини заради катастрофална загуба на вота местните пак сложиха старите муцуни на шефските постове. Такъв е случаят в Поморие, където червените си преизбраха Никодим Стоянов, тъй като нямало други кандидати, въпреки че БСП взе едва 906 гласа. Не е ясно обаче дали в областите, където уж е имало смяна на ръководството, но е оставено старото, ще има рокади преди вота, или БСП ще развее метлата след него.

Обичайно червените кадруват в местните си структури след изборни провали. Част от апаратчиците обаче отсега мислят как да се отърват от отговорност при евентуална загуба. В Пловдив се говори, че местният лидер Георги Гергов умувал да се оттегли, за да не си измият ръцете с него, ако левите загубят на местните избори. Гергов обмислял да постави свой кадър в креслото си, за да избегне отговорността. Част от областните лидери на левицата по морето също обмисляли оттегляне преди изборите, тъй като в региона основната сила е ГЕРБ. БСП остава силна само в Бургас и Варна. Там червеният лидер Евгений Мосинов, също преизбран въпреки искането на Миков да бъде сменен заради провал на вота, се надява да бъде издигнат за кмет, научи "България Днес". По-скоро обаче, ако се провали на вота, Миков ще го отстрани, смятат социалисти. За да си подплати номинацията за кмет, Мосинов дори отказа депутатско място, припомниха червени.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама