Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/4853407 www.bgdnes.bg

Вербовчикът на Дарина - шеф в "Мултигруп"

Висш служител в „Мултигруп“ и приятел на покойния й съпруг се оказа офицерът, привлякъл Дарина Павлова като агент на ДС. През годините вербовчикът полк. Георги Петков управлява множество от фирмите на Илия Павлов и дори се издига до вицепрезидент на групировката.

За агентурното минало на Павлова се разбра преди няколко дни от публикувано решение на комисията по досиетата. От документите в досието на Дарина Павлова става ясно, че през 1989 г. тя е била съдържател на явочна квартира, където офицери от зловещото Шесто управление на ДС са провеждали срещи с доносниците си. По това време Дарина прави своите първи стъпки като актриса. Чрез общи познати се запознава с Илия Павлов и скоро двамата заживяват заедно на квартира в центъра на София.
"Мястото беше удобно за явки, в центъра е, пък и МВР е на две преки. Тогава Илия беше офицер от армията и не можеше да е сътрудник на ДС. Предполагам, без да знам, затова са я писали нея, че има явочна квартира, без дори да подозира", коментира бившият бос на Шесто Димитър Иванов. Макар и изключително близък до Илия Павлов, босът на Шесто не знаел, че Дарина работи за подчинените му. Вербовчикът Георги Петков също отрича Павлова някога да е работила за тайните служби.
"Това, което прочетох за нея, не е вярно. Въобще не се е случило. Някой манипулира хората. Интересно ми е как съм я вербувал, без да знам", обяснява Георги Петков пред в. "168 часа.
Това не му пречи само две години по-късно да влезе в съвета на директорите на основаната от Илия Павлов "Мултигруп България". От 1992 г. до днес бившият милиционер е управител на митичната фирма "Мултиарт". Според легендите именно с нея Илия Павлов започва бизнеса си, който след това ще го превърне в един от първите родни олигарси. Фирмата е регистрирана през 1988 г. по Указ 56 и официално се занимава с внос и износ на антики, артисти и произведения на изкуството. Както по-късно един от конкурентите на Павлов в овладяването на бизнеса в София Иво Карамански ще каже, "от "Мултиарт" арт бяха само проститутките, които Илия изнасяше за Италия". За другата страна от бизнеса на "Мултиарт" подсказват и два разсекретени рапорта на разузнаването.
Първият описва проведена през 1991 г. среща между Илия Павлов и митичния трафикант на наркотици за ДС Исмет Шабан, известен с прякора си Фатик. Неговият син (Малкия Фатик) е известен и като Филип Найденов. Той става особено близък с Илия Павлов и в знак на уважение към бащата на бореца сменя името на Филип Павлов Найденов. Срещата между Павлов и Фатик е свързана с опит за прекарване на контрабанда с контейнер на "Мултиарт". В донесението е разкрит фактът, че Павлов се движи със скъпа кола БМВ, струваща най-малко 500 000 германски марки, която Фатик му е подарил. Според агента „става въпрос за съвместна контрабанда на психотропни вещества, стоки с висока себестойност или оръжие". Вторият документ е строго секретен рапорт, в който е представена информация за търговия с оръжие от страна на Илия Павлов и Фатик Шабан.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама