Д-р Цветомир Димитров: Идват ухапани от прилепи и чакали

Най-често пострадалите са нападнати от домашни любимци
Противобясната ваксина вече е еднократна
Ухапванията от кучета намаляват
Кучетата нападат, когато са гладни или имат малки
КОЙ Е ТОЙ
Д-р Цветомир Димитров завършва медицина с отличие в Медицинския университет в София през 1995 г. Като специалист по очни болести работи в Първа МБАЛ - София от 1999 г. От август 2009 г. и понастоящем е изпълнителен директор на ДПърва МБАЛ - СофияУ ЕАД. Там се помещава и единственият кабинет, в който се поставят ваксини против бяс, след ухапване от кучета или други диви и екзотични животни.
- Господин Димитров, напоследък все по-често се натъкваме на информация за нахапани хора от бездомни кучета. Забелязвате ли увеличаване на статистиката през последните няколко месеца? Увеличил ли се е броят на пациентите, които посещават кабинета за противобесни ваксини в Първа градска болница?
- Тенденцията е, че ухапаните от кучета са намалели спрямо миналата година. Също така най-честите оплаквания са за ухапване от домашни кучета, от котки, както и от диви животни. Интересното при нас е, че идват да се лекуват хора от различни страни, които са били ухапани на друго място и при нас идват само да си продължат курса на лечение и поставянето на ваксината срещу бяс.
ВНИМАНИЕ, ЧИТАТЕЛИ! Цялото интервю ще публикуваме УТРЕ в хартиеното издание на "България Днес".
- Колко човека преминават през противобесния кабинет, който обслужва случаите на територията на София-град?
- За миналата седмица сме имали около петнадесет ухапвания, а общо за цялата година до сега пострадалите, които са потърсили медицинска помощ и на които са поставяни ваксини, са около триста души. Става въпрос и за нападения от улични кучета, както и за ухапвания от домашни любимци.
- Какви са най-честите ухапвания от диви животни, които сте лекували?
- От прилеп или чакал. Ние отговаряме за района на София-град, а тук други диви животни като мечки и вълци няма. Но статистиката за цяла България най-вероятно сочи, че в други региони има и такива. Както споменах по-рано, имаме и случаи, когато хора, нападнати от диво животно в чужбина, се връщат и търсят помощ при нас.
- Имате ли наблюдения през кой сезон оплакванията на пострадали от кучета се засилват?
- Това се случва, когато са гладни и когато имат малки. Респективно това са сезоните пролет и зима. През пролетта те раждат своите малки, а зимата е сезонът, през който усещат най-голяма липса на храна. Тогава са и най-агресивни.
- Има ли друго място в София, където пациенти с подобни оплаквания също могат да потърсят специализирана помощ, или кабинетът във вашата болница е единствен за цялата столица?
- Има още един кабинет, който се намира в УМБАЛ "Света Анна", или т. нар. Окръжна болница, но в него приемат хора от София-област. Ние помагаме само на пациенти от София-град. Така са разпределени медицинските грижи.
- Няма ли нужда от поне още един такъв кабинет на територията на София, понеже оплакванията са ежедневни?
- Не е възможно всеки кабинет или всяко джипи да предоставя такъв тип помощ, още повече да са снабдени и с необходимата ваксина.
- Има ли недостиг на противобясна ваксина?
- Никога не сме страдали от недостиг на тази ваксина. Досега не сме се сблъсквали с такъв проблем.
- Какво трябва да направят хората веднага след като са били нападнати от куче?
- Най-важно е поведението на кучето да се следи в продължение на две седмици. Това не винаги обаче е възможно, тъй като в не малко от случаите става въпрос за безпризорни песове. Тогава ваксината е неизбежна, поставяме я винаги, за да предотвратим евентуални здравословни проблеми и усложнения при пациента. Задължително е! Също искам да обърна внимание върху това, че ако ухапването е в областта на главата, отново поставянето на ваксина става веднага. Това е най-важното относно ваксината против бяс. Другото е, че раната от ухапването трябва веднага да бъде промита и това не бива да се отлага. Ако няма наблизо медицински център, раната може да се промие с кислородна вода. Това може да направи всеки.
Ако кучето е домашно и пациентът има възможност да го наблюдава в продължение на две седмици и ако животното остане живо и здраво, няма опасност от зараза и при човека. Може да не се поставя ваксина, ако не са големи ухапванията. Това трябва да знаят гражданите.
- Ако човек неглижира проблема и не си постави ваксина, какви ще са евентуалните последствия за неговото здраве?
- Това заболяване е много сериозно и почти в 100 процента от случаите изходът от него е фатален. Веднага обаче успокоявам хората, че в съвременната история на България бяс няма. Но винаги сме длъжни да реагираме. Преди 20-30 години може и да е имало, и от ухапване на диво животно, но сега няма. Ние обаче сме длъжни да спазваме правилата.
- Как се поставя ваксината?
- Поставя се мускулно в ръката. Новата ваксина, с която разполагаме, дори се слага еднократно, а не както преди години в рамките на 20 дни или месец.
- Откъде най-вече идват нахапани от улични псета пациенти. Има ли различна популация на кучетата в различните части на София?
- От всички райони имаме. Най-малко може би са хората от Драгалевци и Бояна, понеже се придвижват основно с коли. Там като че ли са най-малко кучетата.
Галена ЧАРИЙСКА