Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/4986306 www.bgdnes.bg

Бившият президент на Финландия: Преди 3 г. Русия предложи Асад да бъде свален

Преди 3 години Русия предложи сирийският президент Башар Асад да бъде свален от власт чрез мирно споразумение, но западните страни отхвърлиха това предложение, защото смятаха, че той много бързо ще падне от власт. Това заяви бившият финландски президент и международен посредник Марти Ахтисаари, който е й носител на Нобеловата награда за мир от 2008 г. за разрешаването на конфликтите в бивша Югославия, Индонезия и Намибия.

Британският вестник "Гардиън" съобщава, че той е разговарял с постоянните представители на петте страни членки на Съвета за сигурност на ООН. Тогава руският посланик Виталий Чуркин е предложил план от 3 точки за свалянето на власт от Асад и започването на мирни преговори между управляващите и опозицията в Сирия, предава БГНЕС.

Реклама

"Изпуснахме възможността през 2012 г.", казва Ахтисаари и добавя, че САЩ, Великобритания и Франция са били убедени, че Асад много бързо ще падне от власт и по тази причина са игнорирали руското предложение.

Бившият финландски президент си спомня, че "най-интригуваща е била срещата с Виталий Чуркин, когото познавах много добре. Не винаги с него сме съгласни по всички въпроси, но разговаряме искрено. Обясних му защо съм дошъл, а той ми отвърна: Сядай Марти, ще ти кажа какво трябва да направим". Чуркин му е казал тогава, че не трябва да се дава оръжие на опозицията и че незабавно трябва да започнат преговори между опозицията и режима на Асад. Руският посланик е смятал, че трябва да се намери елегантен начин за оттеглянето на Асад. Ахтисаари е предал посланието на британската, американската и френска мисии в ООН.

"Нямаше никаква реакция, защото всички те бяха убедени както и много други, че Асад ще бъде изхвърлен от властта за няколко седмици и по тази причина не трябва да се прави нищо", завършва Ахтисаари.

БГНЕС припомня, че кървавата гражданска война в Сирия започна през средата на месец март 2011 г. От тогава до днес са загинали най-малко 240 000 души. Милиони сирийци са прокудени от родните си домове и са потърсили убежище в съседните страни. Само на територията на Турция те са над 2 милиона души. В същото време голяма част от териториите на Сирия и съседен Ирак се контролират от терористичната организация Ислямска държава.

През последните 2 месеца голяма част от сирийците потърсиха убежище на територията на ЕС. Те пристигат на гръцките острови в Егейско море, откъдето се превозват организирано от гръцките власти към Македония, от там те продължават пътя си към ЕС, преминавайки през Сърбия. От центъра в Прешево сръбските власти организирано изпращаха мигрантите към границата с Унгария.

Бежанската криза принуди редица европейски държави, на първо място Унгария да преразгледат политиката си. Будапеща издигна ограда и забрани на мигранти да влизат на нейна територия, опитвайки се да спре потока от желаещи, които са се насочили към "обетованата земя" - Германия. Заради кризата, която някои наблюдатели определят като новото преселение на народите, следващата седмица на 22 септември ще има извънредна среща на вътрешните министри на държавите от ЕС.

Повечето централноевропейски държави - Чехия, Словакия и Унгария - вече се обявиха срещу разпределянето по квоти на бежанци в техните страни.

Реклама
Реклама
Реклама