Живак в небето ни разболява тежко

Огромните количества живак, за които се твърди, че се съдържат във въздуха у нас, са изключително опасни за здравето. Отравянето с елемента уврежда най-често черния дроб. Освен това могат да бъдат засегнати бъбреците и кожата, съобщи пред "България Днес" доктор Снежа Златева от клинична токсикология във варненската Военноморска болница.
Повод за думите й е проучването на "Грийнпийс", в което се твърди, че 700 кг живак се отделят годишно в атмосферата в България. Всичко това е в резултат на битовото отопление, работата на ТЕЦ-овете и горивните процеси в индустрията. В изследването се твърди, че за периода 2010-2013 г. са отделени над 3,3 тона живак. Според анализа натрупването му в околната среда застрашава както здравето на хората, така и природата.
"Имам леки съмнения относно проучването на "Грийнпийс". В моя дългогодишен опит не съм срещала кой знае колко подобни случаи. Можем да се отровим с живак само ако го вдишваме. Няма как да разберем, че в организма ни има от тежкия медал. Симптомите липсват. Само чрез изследвания можем да го установим. По принцип не трябва да има никакъв живак в организма на човека. Веднага след като се разбере за наличието му, трябва да се започне процес на детоксикация ", обясни пред "България Днес" Златева.
Лечението при отравянето с живак не е скъпо, но за сметка на това е трудно да се набавят нужните медикаменти. Доктор Златева обясни, че те вече не се продават в България. Лекарствата могат да се набавят от Русия и Турция.
"За съжаление лекарствата, които трябва да приемем при натравяния с живак, не са достъпни в България. Те вече не се внасят у нас", допълни Златева.
Тя е категорична, че всички натравяния с тежки метали увреждат органите. Най-често срещаните у нас са тези от олово.
"Натравянето с органично олово е често срещано в България. То е най-опасно. При него оловото попада директно в мозъка и си стои там. Процесът на детоксикация е дълъг", каза специалистът.