Пожалиха митничаря милионер

Имуществото на скандалния бивш шеф на ГКПП Лесово Димитър Колев все още не е запорирано, показа проверка на "България Днес". Така година след началото на разследването срещу него Колев може без проблем да се разпорежда със семейното богатство, оценявано на милиони левове. За неговото придобиване според криминалисти има основателни съмнения, че няма как да е напълно законно. Въпреки това и до ден днешен комисията за конфискация не е взела отношение.
ВНИМАНИЕ, ЧИТАТЕЛИ! Целия текст, снимки, още факти и интересни детайли ще публикуваме в хартиеното издание на "България Днес"
Реакция няма и от прокуратурата, която повдигна обвинение на Колев като ръководител на престъпна група за получаване на подкупи. За подобно престъпление освен затвор законът предвижда и конфискация на част или цялото притежавано имущество. Според юристи още преди да има присъда, държавата има право да наложи предварително обезпечение. То трябва да гарантира, че имотите и сметките на обвиняемия няма да сменят собственика си тихомълком. За момента това обаче така и не се е случило. Според запознати причина е тоталният провал на разследването срещу митническия шеф.
Колев и десетина негови колеги бяха арестувани в началото на ноември 2014 г. при изненадваща акция на ДАНС и прокуратурата. До задържането им се стига след десетки сигнали от шофьори на микробуси и камиони, че на ГКПП Лесово им е събирана такса "спокойствие". Отказалите да платят рекета от по 20-30 евро били подлагани на унизителни проверки. Част от събираните пари са открити в джобовете на митничарите при внезапната проверка. Отделно от това при обиските в домовете им бяха намерени още стотици хиляди левове.
Освен рекета на митническия пункт имало и твърда тарифа за минаване на контрабандна стока, обясниха разследващите. За микробус с цигари без бандерол тарифата не падала под 5000 евро, а за камион цели 100 бона. В края на работния ден събраните пари от рекета се събирали и разпределяли по предварително утвърдена схема, разкриват разследващите. Лъвския пай очаквано прибирали митническите шефове и веднага ги влагали в недвижими имоти, разкриват прокурори. Сред тях вероятно е и арестуваният от ДАНС шеф на ГКПП Лесово Димитър Колев, допълват обвинителите.
Още миналата година от прокуратурата намекнаха, че забогатяването на Колев съвпада с постъпването му на работа в митниците. Там той е повече от десетилетие, а последните 9 години ръководи пункта в Лесово. Като шеф неговата заплата е около 500-600 лева. Пари, с които трудно може да си позволи имуществото, което се води на негово име. Впечатляващи доходи от бизнес няма и съпругата му Даниела. Тя притежава няколко фирми, който обаче отчитат годишни печалби от по няколко хиляди лева. Това обаче не е пречка митничарското семейство Колеви да са собственици на няколко апартамента, вили и парцели по морето за милиони левове.
Първата сериозна покупка на Колев е през 2002 г. Тогава той и съпругата му се сдобиват с огромен апартамент от 106 квадрата в топцентъра на Бургас. Жилището е на тихата ул. "Рилска", на метри от Морската градина, а цената му е стотици хиляди левове. Няколко години след това митническият шеф се сдобива и с огромни парцели в баровския квартал на Созопол „Буджака“. Заради уникалната гледка и местоположение терените там струват стотици хиляди евро, къщи имат едни от най-богатите българи. Сред тях е и избягалият бос на фалиралата КТБ Цветан Василев. Между 2004-2007 г. Даниела Колева успява да купи още няколко парцела в „Буджака“, струващи стотици хиляди. Отделно от това митничарското семейство успява да вдигне и шикозен хотел в Созопол. Той носи помпозното име "Кавалер" и се намира в новия град. Според сайта на хотела той се намира в близост до старата част на Созопол, а разстоянието до централния плаж и плажа Харманите е около три минути пеша.
В бума на строителството по морето митничарската съпруга Даниела Колева инвестира и в Поморие. Само за две години чрез фирмата си „Старт имоти БГ“ тя става собственик на над 10 декара парцели във вилната зона на града. Заради уникалната си гледка към бургаския залив в местноста Лахана са построени десетки ваканционни комплекси и еднофамилни къщи. Дори и след имотната криза терените там не падат под 100 евро за квадрат.
Пуснаха го на свобода
Месец след акцията на ГКПП Лесово специализираният съд пусна под гаранция сочените за тартори на бандата митничари рекетьори Димитър Колев и подопечните му Георги Банев, Чавдар Дюлгеров и Юрий Кузнецов. Въпреки че срещу тях имало достатъчно улики, че са прибирали подкупи от злощастни шофьори, според магистратите вече нямало опасност те да извършат престъпление или да повлияят на свидетели. Отделно от това съдът упрекна прокуратурата в очевидно бездействие. За два месеца след акцията обвинителите не са си направили труда да разпитат задържаните. Оттогава нова информация за хода на разследването не се е появявала. Такава няма и за разкрития през 2010 г. контрабанден канал за фиктивен внос на маркови парфюми през пункта Лесово. Тогава Колев бе задържан за 24 часа в ареста, но след бърз разпит се озова на свобода.