Защо полицаят да е по-ценен от лекаря и учителя?

"Хемус" и пътят София-Перник утре ще бъдат блокирани. И започват масови напускания на МВР служители. Поне така се закани полицейският синдикалист Галентин Грозев. Причината е намерението на финансовия министър Владислав Горанов да лиши работещите в силовия сектор от прочутите 20 заплати при пенсиониране и дори напускане.
Първите резултати на една анкета, пусната днес на интернет страницата на Би Ти Ви, са изключително любопитни. Въпросът бе: "Имат ли право полицаите да протестират, защото ще получават 10 вместо 20 заплати накуп при пенсиониране?" Повече от половината отговорили бяха посочили отговор: "Да, защото заслужават достойна компенсация за труда си." Останалите три варианта бяха подкрепени от около 15-16% от анкетираните. Това са "Да, защото работата им е много отговорна", Не, защото имат достатъчно привилегии и в момента", "Не, защото не си вършат добре работата". Така на пръв поглед излиза, че при подобна непредставителна извадка, каквито са интернет анкетите, огромното мнозинство подкрепя протестите на полицаите. По-интересна е мотивировката не защото "работата им е много отговорна", а понеже "заслужават достойна компенсация за труда си".
Оттук излиза простичкият въпрос: учителите, които сега вземат по осем заплати (доскоро бяха 6), а с новите промени стават десет, не заслужават ли достойна компенсация за труда си? И защо лекарите не получават нито 10, нито 20 заплати при пенсиониране - тяхната работа по-малко отговорна ли е? Защото и един лекар, и един полицай може да направи грешка и да отнеме човешки живот. Случаят с Вълкан Хамбарлиев и имигранта е пресен. Една от опорните точки на работещите в силовите ведомства е, че при трагедии, свързани с изпълнение на служебните им задължения, деца на полицаи остават сираци, а тези на учители и лекари - не. Наистина по 80-90 униформени годишно са пострадали, средно на две години един загива. Но тогава защо трудът на инженерите и архитектите например се омаловажава. Нима рискът един трегер или една колона да не бъдат поставени на правилното място и сградата да рухне върху озовали се случайно на мястото момичета като в онзи черен вторник на "Алабин" е по-нисък от този Петко от Лясковец да извади чифтето и да гръмне командоса Емил Шарков. Само че в последния случай май имаме началническо безхаберие и самата акция не е била проведена според съответните инструктажи. Това се говори под сурдинка, отговорност от полицейски шефове не се търси и те ще си получат двайсетте заплати при пенсиониране. Подобни скандали не са рядкост и само да си припомним, че докато бе министър, покойният Любомир Начев бе засечен да гуляе във веселата компания на Жени Калканджиева след конкурс за манекенки, нищо че същия ден бяха убити трима полицаи.
Реформите в България се случват много бавно и вече цяло поколение се лутаме между опитите за модернизация и задължително произтичащите от това съкращения в прекомерно развитите държавни сектори при тоталитаризма. Така е и с един от устоите на някогашната еднопартийна власт, който обаче тогава имаше функцията да запазва не само правовия ред, но и държавния строй на социалистическата държава, уж ръководена от работническата класа и основана на съюз на работниците и селяните. В годините на демокрацията дълги години вътрешното ведомство отказваше да излезе на бял свят и едва през 2010 година се случи чудото и МВР се разсекрети по щат и звена. И след като се оказа, че повече от 61 000 човека са в системата, логично се стигна до публикуването на десетките таблици, от които бе видно, че България е на едно от първите места в света по брой на ченгета на глава от населението. Оттогава тече една полуреформа, при която периодично има орязване на по няколкостотин бройки, но все се оказва, че те са най-вече на незаети щатове. И сега екипите на Румяна Бъчварова и Владислав Горанов работят върху оптимизация на ресурса, според която чиновниците ще бъдат намалени, а полицаите увеличени с 1000. Най-сетне, би казал обикновеният гражданин, чакащ чиновническото благоволение на опашките пред КАТ. Но би попитал дали униформените се увеличават, за да търсят убиеца на деветокласника Георги Игнатов, който търчеше под охранителните камери в София, но и до днес не е застанал пред Темида? Планът на Бъчварова и Горанов предвижда хората в МВР, които нямат полицейски функции, да бъдат лишени от привилегиите за ранно пенсиониране, а да са равни на другите чиновници. Този въпрос най-сетне идва на дневен ред, след като много правителства не се решиха да го поставят в името на собствения си комфорт. Именно за да не се стигне до силов натиск от миниармията чиновници, разписващи входящи номера за регистрационни табели, записващи данните на влизащите в РПУ-тата и снимащи населението за нови лични карти.
Още през 2011 година в интервю шефът на Стопанската камара Божидар Данев коментира: "Това право (за ранно пенсиониране – бел. ред.) се разпростира не само върху хората, които са на рискови работни места, което е нормално, но и за всички - от секретарките до служителите, които се занимават с документите за самоличност, и онези, които раздават номерата в КАТ." И попита: "Защо е необходимо да има ранно пенсиониране за тях?"
Несъмнено армията работещи в силовите ведомства са една сериозна група за натиск, което е ясно на всички управляващи. И за да си гарантират стабилността, те постоянно отлагаха реформите в сектора. Сега воля има, но да не стане "А дано, ама надали", т.е. дали рискът от загубата на гласове за следващите избори ще надделее, или пък желанието за видими резултати ще се окаже водещо - предстои да видим. Още повече че напрежението се увеличава и вчера министър Бъчварова обяви, че 250 човека от сектор "Сигурност" са напуснали само за няколко дни. Най-вероятно ще се стигне до взаимни компромиси, вероятно придобивките да важат за вече работещите в системата, a за новоназначените няма да са в сила. Компромиси, каквито се наложиха при реформите във всички сектори и затова преходът още си продължава. Аман!
Владимир КЛИСУРОВ