Коляч се точи за „Човек на годината“

Убиец, излежаващ присъдата си, се появи измежду тазгодишните номинации за „Човек на годината“. Оказва се, че наръгалият студента Андрей Монов Джок Полфрийман се радва на голям брой почитатели и за него са регистрирани немалко гласове в първите дни на вота, в който може да се включи всеки.
Австралийският анархист, който излежава 20-годишната си присъда за убийство и опит за убийство в Софийския затвор, е номиниран за дейността си по подобряване на живота зад решетките заедно с оглавяваното от него Българско затворническо сдружение за рехабилитация. Доскоро главен секретар на организацията, която представлява пандизчийски синдикат, бе небезизвестната фигура от подземния свят Янко Ваташки. Именно Янко Лудия бе първият, който се зае с популяризирането на сдружението. След като той изтърпя наказанието си, Полфрийман остана основно да се изявява като синдикалист. Той е номиниран за работата му, "изразяваща се в усилени и последователни опити за въвеждане на реформа в съдебната система на България, води до цялостно подобряване на ситуацията със зачитането на правата и свободите на българските граждани" и др.
Като основни заслуги, които Полфрийман и организацията му са извоювали през изминалите 12 месеца, се казва, че е издействано пряко представителство на затворническото общество в работна група към Министерството на правосъдието, разработено е предложение, свързано с нуждата от по-ясни и прозрачни критерии за условно освобождаване, давана е защита на незаконно задържани. Става ясно, че Полфрийман се е превърнал в модел за подражание за други затворници, като ги учи как успешно да се борят за правата си и подготвял жалби от името на необразовани пандизчии. Специално е отбелязано, че Джок и съмишлениците му зад решетките били подлагани на репресии и незаконни наказания от надзирателите.
За номинацията на Полфрийман е посочено, че е направена от Каролайн Стейпълс. Проверка на "България Днес" показа, че това е австралийска анархистка, родена в Сидни, която в момента живее в Занзибар. Още след задържането на Полфрийман тя е ангажирана с неговата кауза.
„Човек на годината“ се организира от Българския хелзинкски комитет, като гласуването на публиката се следи от осемчленно жури. Според критериите за номинация съответният човек или организация трябва да е прецедент в правозащитната сфера, да има значителен потенциал за обединяване и развитие на обществото, да вдъхновява към действие, да се отличава с гражданска доблест, да е новаторска и оригинална.
Изрично е посочено, че БХК си запазва правото да сваля номинации, дори и след като първоначално са допуснати, ако постъпи информация, че дейността на номинираните е в противоречие с духа на наградите. Засега не е ясно дали дейността на Полфрийман противоречи на духа на наградите.
Иван ЗАЛЕВ