Бокова: Да отговорим на екстремизма не с оръжие, а с образование (обзор)

ЮНЕСКО е готова за новите предизвикателства, увери генералният директор на световната организация
Трябва да дадем отговор на надигащия се екстремизъм не чрез оръжие, а чрез образование, премахване на неграмотността и опазване на културното наследство.
Това заяви генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова в доклада си пред 38-ата сесия на организацията, която се провежда в Париж. Тя е тържествена по повод 70-ата годишнина на ЮНЕСКО и се провежда непосредствено след като ООН прие
Новия дневен
ред за устойчиво
развитие
до 2030 г.
и в навечерието на голямата конференция за промените в климата, на която ЮНЕСКО е съорганизатор.
ЮНЕСКО отговаря на днешните предизвикателства, защото призовава за общи усилия на международната общност в борбата с екстремизма и пропагандата на насилие, отчете Бокова.
Тя акцентира на образованието като възможност за борба срещу екстремизма и за траен мир.
ЮНЕСКО
залага
много на
образованието на
младите
момичета и жени
като движеща сила за промени в обществото, каза още Бокова.
Образованието е основен инструмент за борбата с т.нар. културно прочистване, обясни тя. И напомни, че с подкрепата на ЕС и Китай ЮНЕСКО лансира инициативи за образование на бежанците в Йордания, Ирак, Ливан и Сирия.
Бокова подчерта в доклада си, че ЮНЕСКО участва активно в инициативата на Бан Ки Мун “Образование преди всичко”. На 6 ноември в Париж ще се проведе форум “Образованието срещу радикализацията на младежта”, организиран от САЩ и ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО насочва много усилия и в посока на социалното включване и приобщаване чрез специални програми. Социалното приобщаване е едно от оръжията за борбата с екстремизма, защото хората трябва да се чувстват като граждани на една общност, каза още Бокова.
Тя отчете, че през март в университета
в Багдад е
лансирала
кампания
за
социалните
мрежи
като средство младежите да се борят срещу екстремизма и пропагандата на насилие. През юни пък е проведена конференция против радикализацията на младите и интернет по инициатива на Китай, Египет и България, съвместно с ЮНЕСКО.
Друга форма на борба с екстремизма, посочена от Бокова, е опазването на културното наследство. Затова тя работи за спиране на нелегалния трафик на културни ценности и предмети, който е едно от средствата за финансиране на тероризма.
Опазването на културното наследство означава опазване на националната идентичност, обобщи Бокова. В отчета си тя спомена посещението си при разрушените мавзолеи в Тимбукту заедно с френския президент Франсоа Оланд. Тогава тя пое ангажимент те да бъдат възстановени и ЮНЕСКО го направи.
Тя напомни, че ЮНЕСКО насърчава междукултурния диалог и ръководи Международната декада за сближаване на културите 2013-2022.
Идеята за хората, обединени около едни и същи цели, е валидна и днес, напомни Бокова за ценностите, около които е била създадена организацията. Тя заяви, че хуманността е в основата на работата на ЮНЕСКО и организацията работи за траен мир, основан на правата на човека и защита на човешкото достойнство. Това са основните лостове, с които може да се преодолее бедността и да се изгради траен мир, смята тя.
В отчета си Бокова припомни, че ЮНЕСКО лансира плана за действие за
защита на
журналистите
и борбата с
безнаказаността
на престъпленията срещу тях, който бе възприет от ООН.
Генералният директор на ЮНЕСКО отчете и дейността на организацията за климатичните промени, опазване на биоразнообразието, правилното управление на водите.
Бокова отчете, че е
направила
реформи и е
извела ЮНЕСКО
от изключително
тежката
финансова криза
Тя настъпи, след като САЩ спря да плаща вноските си в организацията заради приемането на Палестина за пълноправен член. Преди две седмици след среща с Бокова държавният секретар на САЩ Джон Кери се ангажира да работи за възстановяване на плащанията.
ЮНЕСКО е реформирана и готова за новите предизвикателства пред света, увери Бокова.
70 г. след създаването си ЮНЕСКО се трансформира, за да отговори на новите проблеми и предизвикателства пред света. Пред лицето на насилието, което дестабилизира цели райони, и тези колони от бежанци сме длъжни да потвърдим духа на ценностите ни, наследени от основателите на организацията в далечната 1942 г., заяви Бокова. Това е ДНК-то на ЮНЕСКО, допълни тя.
Благодарение на Бокова, която рано и бързо осъзна грозящата ни опасност и подготви организацията за бърза реакция, ЮНЕСКО реагира навреме и адекватно, похвали я председателят на Изпълнителния съвет на организацията Мохамед Амр.