Сметната палата откри десетки нарушения в БНБ

През 2014 г. БНБ поставя КТБ под особен надзор не по искане на “Банков надзор”, а след искане на изпълнителните директори на банката. УС на БНБ обаче е имал информация за проблеми в КТБ още през първото тримесечие на 2014 г., пише в одит на Сметната палата. Въпреки това централната банка не променя рейтинга на КТБ. През месеца преди затварянето ѝ разклатената банка отпуска кредити в значителни размери.
Сметната палата е проверила как са контролирани българските банки от 1 януари 2012 г. до 31 декември 2014 г. Непрозрачно са назначени квесторите на КТБ, непрозрачно е било и отчитането им, установили одиторите. Целият надзор е ръководен от един подуправител, което създава риск за обективността на решенията. Няма правила, документи за взетите решения и избора на инспекции.
Четири банки не са били проверявани на място за 3 години, 9 не са били обект на пълна инспекция две последователни години, а в шест имало само тематични проверки. Две банки с влошени показатели са си запазили рейтинга, което е довело до съставяне на погрешна информация за банковата система, установили одиторите. Без основание от надзора са изключени две кредитни институции, а банковите отчети не били проверявани по същество. Доклади от инспекции били предоставяни на ръководствата на банките, за които се отнасят.
Одиторите смятат, че “значителен брой служители имат права да модифицират съхранявана чувствителна информация на сървър във вътрешната мрежа на БНБ”. Това поставяло под съмнение автентичността на тази информация, смятат експертите. Имало и напуснали служители на БНБ, които са си запазили възможността за достъп.
БНБ: Вече започнахме реформата в надзора
Одитният доклад за извършения одит е за периода от 01.01.2012 г. до 31.12.2014 г. Оценките в доклада съвпадат с направените вече оценки от страна на БНБ и в доклада на Световната банка и МВФ, който е публикуван на интернет страницата на БНБ. Това съобщиха от централната банка на въпрос на "24 часа" за тяхната позиция по одитния доклад.
"За преодоляване на констатираните слабости УС на БНБ прие и публикува План за реформиране и развитие на Банковия надзор, осъществяван от БНБ, който предвижда конкретни мерки и срокове. БНБ пристъпи към изпълнение на плана, като първата конкретна стъпка бяха обявените през миналата седмица структурни промени. По всички дадени препоръки БНБ има изразено писмено становище до Сметната палата в рамките на процедурата, подчертават от централната банка.