Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5094234 www.bgdnes.bg

Със скалпел Грузияреформира полицията си

Протестът на полицаите отприщи лавина от анализи, коментари и предложения на знайни и незнайни експерти за справяне с проблемите в българската система за сигурност. Те се търкалят от началото на прехода, вече повече от две десетилетия. До момента нито едно правителство очевидно не е имало политическа воля и не е пожелало да се справи с тях.

ВНИМАНИЕ, ЧИТАТЕЛИ! Целия текст, снимки, още факти и интересни детайли ще публикуваме в хартиеното издание на "България Днес"

Реклама


В момента страната ни е сред водещите в ЕС по брой полицаи на глава от населението. Бюджетът на МВР за 2015 г. е 1,03 млрд. лв. 936 млн. лв. от тях отиват за заплати и обезщетения. Униформените се вдигнаха на протест именно срещу орязването на финансовите привилегии, които от години получават за сметка на държавния бюджет. Сложната на пръв поглед ситуация може би има много просто решение - да се приложи опитът на страни, които са били поставени в сходна икономическа ситуация.
Една от тях, сочена като успешен пример, е Грузия. Там реформата на правоохранителните органи започва веднага след Оранжевата революция. С встъпването си на поста президентът Михаил Саакашвили направи сериозна промяна в МВР. От 85 хил. служители преди реформата от 2003 г. 75 хил. се разделят с постовете си. Един от красноречивите примери за това как се действа, когато съществува воля за провеждане на реформи, е масовото уволняване на близо 40 000 полицаи за един ден. 88% процента от кадрите във вътрешното министерство са подменени. Крайният резултат е съкращаване на общия щат на МВР до 26 000 души. Намален е и броят на администрацията в Министерството на вътрешните работи.
Освен прочистването на системата от некачествени кадри тези промени довеждат и до драстично повишаване на заплатите в пъти. Възнагражденията дори на най-дребните служители в полицейски участък надвишават средната за страната. На мястото на уволнените ченгета са назначени нови, които не са свързани със старите системи. Те са професионално обучени и приемат нови етични норми, което помага да се реформира корумпираната система, наследена от Съветския съюз. При постъпване на работа кандидатите минават психологически тестове, разработени съвместно със западни специалисти. Това позволява да се повиши средното интелектуално ниво на служителите и да се подберат хора с психологическа устойчивост и неагресивни нагласи. Приложените мерки помагат да се реформира корумпираната система, наследена от СССР.


Професията полицай става добър старт в живота на всеки млад човек. В системата постъпват основно хора от 19 до 35 години. След напускане безупречно служилите полицаи запазват пожизнено част от пенсията си. Известно време получават пакет социални плащания. Могат да ползват държавни програми за получаване на по-високо образование, включително и в чужбина, както и предимство при постъпване на работа.
Драстичната реформа довежда до повишаване на доверието в работата на полицията и нулева толерантност към корумпираните ченгета. Резултатът от нея е зашеметяващ - през 2010 г. повече от 84% от грузинците имат доверие на полицаите в сравнение с 10% през 2003 г. Този висок процент не е случаен, като се има предвид, че въоръжените грабежи намаляват с 80% за периода 2006-2010 г.
Примерът на Грузия, която също като България е малка страна в преход, е показателен за това, че достатъчното условие за правене на реформи е наличието на управленска воля.
Драстични реформи по примера на Грузия започнаха и в украинската система за сигурност. Правителството на страната одобри предложението на вътрешния министър за началник на Националната полиция да бъде назначена грузинката Хатия Деканоидзе. Досега тя бе съветник на министъра на вътрешните работи в Киев. Деканоидзе е бивш министър на образованието на Грузия, била е ректор на грузинската полицейска академия и активен участник в реформите на президента Саакашвили. Тя е била и шеф на президентския Съвет за национална сигурност. След смяната на администрацията на Саакашвили се заема с преподавателска дейност, а после се мести да живее и работи в Украйна.
Преди месец премиерът Арсений Яценюк обяви, че украинската милиция ще бъде заменена от новосъздадената Национална полиция към МВР. Служителите във всички подразделения ще минат през повторна атестация. Автоматично в полицията ще преминат само вече проверените униформени от патрулната полиция в Киев, Одеса, Лвов, Харков. На свободните позиции ще бъдат назначени нови хора. Първите 2000 от тях завършиха обучението си при американски и канадски специалисти в Киев преди дни. Те се заклеха да не вземат подкупи, често предлагани в хода на работата им. Президентът Петро Порошенко каза на новите попълнения, че работата им е не само да следят за спазването на закона, но и "да накарат хората да вярват, че реформите са неизбежни".
Новите полицаи обаче ще трябва да работят в общество, в което съдебната система и полицията се смятат за инструмент на силните, а подкупи се дават за всичко между избягване на глоби до влизане в елитни училища.

Нашите ругаят граждани

Грозна сцена се разигра на протеста на българските полицаи в центъра на София. "Остави детето и ела тука, бе. Клошар, ходи при Бойко да му лапаш к...а." Така част от блюстителите на реда, излезли на незаконния протест в центъра на столицата, се обърнаха към гражданин. Повод за вулгарния език стана опитът на човека да поиска сметка на ченгетата за блокадата в центъра на София.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама