Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5094765 www.bgdnes.bg

КТБ се управлява отвън от скандалните квестори?

Фондът за гарантиране на влоговете бил в деликатна ситуация: все по-малко вероятно е синдиците да успеят да върнат милиардите на фалиралия трезор

Фондът за гарантиране на влоговете е в деликатна ситуация, тъй като седмичните отчети на синдиците на Корпоративна търговска банка показват, че все по-малко вероятно е да бъдат върнати изчезналите милиарди от трезора. Това предупредиха финансови анализатори пред „24 часа”.

Реклама

В края на март 2015 г. Росен Ангелчев и Лазар Илиев бяха назначени за синдици на обявената в несъстоятелност КТБ. Всички и очакваха двамата специалисти с опит в банковото дело да се справят бързо с последиците от неуспешната квестура на Станислав Лютов и Елена Костадинчев.

Бившите квестори се прочуха най-вече с преоформянето на привилегированите депозити в обикновени и с осчетоводяване на прихващания за стотици милиони лева заради което започна и разследване от прокуратурата. Буквално в последните дни на квестурата си, те успяха да вдигнат залозите върху активите на „Петрол“, с което помогнаха на бизнесмена Гриша Ганчев да прехвърли в контролирани от него фирми около 150 „чисти“ бензиностанции. Този актив обезпечаваше огромните дългове на петролния холдинг към фалиралата КТБ. Все още публично не са известни „ефектите” от други техни действия.

При номинацията на новите синдици премиерът Бойко Борисов лично обяви, че целта е да се отговори на очакванията на обществото и да се защити на сто процента имуществото на държавата, която вече е дала над 3.5 млрд. лв. за изплащане на гарантираните депозити.

Осем месеца по-късно финансови експерти са силно притеснени от темпото, с което работят квесторите и са категорични, че едва ли ще се изпълни премиерското очакване. Няма публична информация, която да показва, че начинът на работа се е променил.

Седмичните отчети, които Росен Ангелчев и Лазар Илиев предоставят на обществеността по закон, на пръв поглед са обемни и съдържат информация за множество предприети действия. Внимателният им анализ обаче показва, че основната част от тези отчети не са сведения за събрани парични средства или за заведени искове за връщане на активи в масата на несъстоятелността, а представляват описание на всекидневната кореспонденция, която излиза от банката.

Според запознати, причината е, че синдиците работят с екипа на провалилите се квестори, което поражда основателни съмнения, че бившият квестор Лютов управлява чрез тях КТБ, но отвън. Медийни публикации преди време свързаха Лютов със сегашния Росен Ангелчев.

Реклама

Според техни колеги приятелството им датира от 1997г., когато Лютов е синдик на Частна земеделска и инвестиционна банка, а Ангелчев е юрист на банката. Заедно работят и в Минералбанк, а по-късно за в несъстоятелността на Авиокомпания „Балкан“.

Като квестор в КТБ Лютов прави свой екип. Той сключва през лятото на 2014г. трудов договор с Борислав Етов, като му поверява изключително важният кредитен отдел, подписва договори и с адвокатски кантори „Димитров, Петров и ко“, „Дахтерова и съдружници“ и „Радослав Тонев и съдружници“. Особено активна дейност в КТБ са адвокат Емилия Лесова от „Дахтерова и съдружници“ и самият адвокат Радослав Тонев(Тонев от своя страна навремето също е бил синдик на Авиокомпания „Балкан“заедно с Лютов, когато Ангелчев е бил техен служител). Адвокатите от „Димитров, Петров и ко“, Тонев и Лесова, заедно с икономиста Етов, оформят ядрото, с което работи квесторът Станислав Лютов. През този период квесторите работят и с екипа на банкера беглец Цветан Василев. Един от тях е дългогодишният юрист на банката Емил Събев, с чийто подпис се заличават залозите върху бензиностанциите на „Петрол“.

След прекратяването на квестурата и назначаването на новите синдици, ситуацията в КТБ не се е променила съществено, твърдят наблюдатели на ситуацията около затворения трезор. Освен освободената кантора „Димитров, Петров и ко“ и някои новоназначени адвокати, оформеното консултантско ядро при управлението на квестора Лютов – Тонев, Лесова и Етов продължава да работи. Не е ясно защо е оставен този екип заради чието бездействие или действия прокуратурата започна проверка.

Според осведомени вероятно синдикът Ангелчев продължава да работи с отбора на квестора Лютов, който на практика контролира работата в КТБ отвън. Това сигурно е и причината все още да не се оспорват сериозни прихващания и да не се търсят обратно извадените от банката активи въпреки стотиците анализи и силния обществен интерес. Ситуацията в КТБ обаче поставя в деликатна ситуация Фонда за гарантиране на влоговете, който поради неефективността на работата на синдиците правят все по-малко вероятно държавата и кредиторите на фалиралия трезор да си върнат милиардите.

Реклама
Реклама
Реклама