Мая Манолова: Проведох много консултации по казуса Ченгене скеле

Проведох много консултации, свързани със сложния казус на рибарското селище „Ченгене скеле”. Това каза омбудсманът Мая Манолова пред "Фокус".
„Разговарях с министъра на културата, с министъра на земеделието, с директора на ДНСК, с депутатите от региона. На място се срещнах с кмета и с областния управител, така че може да бъде търсено решение, което да даде възможност да се даде специален статут на рибарското селище. Всъщност, в този смисъл е и един от последните европейски регламенти, свързани с морското дело-508 от 2014 година, който вменява ангажимент на националните власти да подпомагат всячески древните, крайбрежни рибари в осъществяването на своя занаят и на практика в тяхното оцеляване, тъй като става дума за една уникална самобитна общност, която спонтанно е възникнала. Абсолютно резонно е тя да бъде вписана в националната листа на нематериалното културно наследство, защото там се предава поминък, предава се занаят, предават се умения, има специфичен дух, специфична култура. Всичко това да обоснове европейското законодателство плюс самобитността на рибарското селище, идентификацията му като самостоятелен обект. Това може да стане в преходните разпоредби на Закона за рибарството и аквакултурите и подобен ангажимент са поемали за работа по този въпрос и депутатите от бургаски регион от всички цветове”, посочи Манолова.
„Моята задача е освен да координирам работата на институциите по този проблем, да подготвя с моите експерти законодателно предложение и както е предвидено в закона по реда на косвената ми законодателна инициатива, през председателя на парламента да го предложа на вниманието на народните представители. Очаквам съдействие от кмета на Община Бургас. Той декларира пред мен, образно казано стиснахме си ръцете, че ще работим за решаването на казуса за запазването на духа и самобитността на рибарските къщи, а не за търсене на „ГМО решения” чрез изграждането на нови, еднотипови рибарски къщи и хижи”, каза още тя.
Манолова посочи, че ще провери сигнал от граждани за строителство на 64-метрова сграда на входа на Морската градина в Бургас. „След разговорите с хората у мен се затвърди намерението да продължа работата си за настояване на промени в законодателството за банките и частните съдебни изпълнители. Хората продължават да страдат от банковия терор и се превръщат във вечни длъжници в случаи, в които не са могли да издължат някое задължение към банка”, коментира още омбудсманът.