Асът на сърдечните аритмии дойде от Белград в софийска болница

Проф. Лазар Ангелков спаси от внезапна смърт бременна жена с уникален за света метод. С привличането на специалиста “Сити Клиник” направи трансферен удар в родната медицина
Белградски професор направи сензация още с пристигането си в София като консултант в “Сити Клиник”. Д-р Лазар Ангелков спаси 36-годишна бременна жена от внезапна смърт и запази жив плода със сложен, почти непознат за света метод.
Евгения Русева e с вродена хипертрофична кардиомиопатия и може внезапно да умре от сърце, а с нея и бебето, ако не се имплантира навреме кардиовертер дефибрилатор и той да спре голямата аритмия. Но в нейното състояние ангиографското изследване с рентгеново излъчване може да увреди плода и затова никой не се наема да извърши процедурата, докато не роди. От друга страна, е минимален шансът да остане жива при раждането, ако изобщо го дочака. Тя обикаля две елитни болници, но лекарите не искат да рискуват при поставянето на дефибрилатор.
Тогава отива в “Сити Клиник” за консултация при белградския професор д-р Лазар Ангелков. Той е водещ специалист в областта на ритъмните нарушения в Европа и от скоро е главен консултант и член на екипа на отделението по електрофизиология към УМБАЛ “Сити Клиник”. И предлага нещо ново дори за света - имплантиране на устройството не под рентгенов контрол, а под ехографски.
“На бременната жена трябваше да ѝ помогнем, защото имаше огромен риск да настъпи внезапна смърт. Сметнахме, че можем да направим процедурата без ангиограф, който ще облъчи с рентгенови лъчи плода, а само с ехограф, макар той да не дава прецизна картина. Видях, че е правено в САЩ и в Италия.
Решихме да
действаме по
наш си начин -
без пълна упойка и с по-щадящ пациента метод. Беше предизвикателство отвсякъде, но поехме риска и успяхме да поставим електрода на дефибрилатора в дясната сърдечна кухина. След ден жената бе изписана без никакъв риск за нея и плода. Получи се благодарение на екипа - колегите от отделението по електрофизиология, ръководено от д-р Милен Предовски, ехокардиографиста д-р Емил Димитров, началника на реанимацията д-р Христо Стоянов. Викнахме и екип гинеколози от болница “Св. Лазар” да следи плода в утробата и тоновете му на дишане”, разказва професорът.
Д-р Лазар Ангелков е светило в електрофизиологията, който лекува по най-авангардния метод в света и най-сложните сърдечни аритмии.
Искат го три
балкански
столици,
в които е преплетен животът му - роден в Скопие, кардиолог във Военно-медицинския институт в Белград, а после управител на Клиниката за кардиология в медицинския институт “Дедине” в Белград. От месеци той е трансферна цел на елитна болница в София.
Проф. Лазар Ангеловски владее няколко метода, но тясната му специалност е електрофизиология и имплантиране на пейсмейкъри и дефибрилатори. Той е асът при лечение на всякакъв род сърдечни аритмии. Прави го инвазивно, като влиза с катетър през артериите в сърцето. Обяснява, че на върха на катетъра се подава високофреквентен ток, който прави миниатюрни обгаряния на сърдечните клетки, отговорни за поддържането на аритмията.
“Това е най-съвременният метод в света за справяне с аритмията. Бях на специализация по електрофизиология 2 години при проф. Карл Хайнц Пицнер в Бад Наухайм, Германия - един от петте най-големи центъра в Германия. Там инплантирах и пейсмейкъри, но главното бе да усвоя авангардния метод за лечение на аритмиите чрез електрофизиологията - науката за аритмиите”, разказва д-р Ангелков.
Той дойде в София от най-големия електрофизиоложки център на Балканите - института за кардиоваскуларни болести “Дедине”, където е управител на Клиниката по кардиология. В нея годишно правят по 600 електрофизиологични процедури и отделно около 450 вграждания на пейсмейкъри и дефибрилатори.
Лазар Ангелков има и дълбоко лична причина да следва професията. Баща му е бил болен от сърце и почива в ръцете му точно от венцикуларна тахикардия. Това е най-честата животозастрашаваща аритмия с внезапна смърт. “Там някъде ми остана надеждата дали може някой някога да лекува тези тахикардии. За всяка работа трябва любов и по малко емоции. При мен
емоционално
ме свързва с
професията
краят на баща ми
Той почина в ръцете ми, а аз не можах да му помогна.”
До днес проф. Ангелков вече е спасил хиляди пациенти с тахикардия. А тази седмица върна към живот и младата българка, която чака дете, а можеше да си отиде мърцина с плода от този свят...
“Причината за нейната тахикардия е хипертрофичната кардиомиопатия. Това е най-често срещано вродено сърдечно заболяване и с най-висок процент на внезапна смърт. Наред с това заболяването е лечимо и позволява нормална продължителност на живота”, обяснява лекарят.
Лазар Ангелков завършва медицина 1981 г. в Скопие с отлична оценка 9,20, тъй като македонците с характерното си по- и най- във всичко, учат по 10-бална система. Като гражданин на Югославия отива на специализация във Военномедицинската академия в Белград, харесват го и му предлагат да остане за следдипломна работа. Завършва докторат в областта на кардиологията и остава в академията.
На 18 януари 1998 г. се прехвърля в Института по кардиоваскуларни болести “Дедине”. Първо е шеф на отделението за електрофизиология и електростимулация, а после и управител на Клиниката по кардиология. Днес проф. Ангелков е голямо име в медицината и непрекъснато канен да участва на международни конгреси и симпозиуми.
От живота професорът е извадил и поука -
лекарските
грешки понякога
могат да бъдат и
добри
“На 45 години майка ми имаше проблеми и отиде при гинеколог. Той заключи, че има тумор на матката и трябва да се оперира. А нейната майка, т.е. баба ми, на 45 години също е била оперирана от тумор, но умира. Затова майка не се реши на операция. Но след 6 месеца усеща, че туморът хем расте, хем мърда. Отива при същия гинеколог да я прегледа. “Вие сте бременна, трябва да родите”, казва той. И така съм се родил аз - като лекарска грешка”, усмихва се проф. Ангелков.
Колегите му от Белград се обаждат, а и се видяхме на конгрес в Златибор край Белград. Всички са любопитни как е в България. Казвам им: Много е добре, българите са топли и гостоприемни, а колегите - много коректни и любезни. За всичко ми казват “може, правим го”. Досега не съм чул “не може”. Клиниката е организирана и оборудвана отлично. И
яко се работи -
минимум 10 часа дневно. Медицинският директор работи по 12 часа, а специализантите остават и по 14 ч.”
Сега в “Сити Клиник” планират по 4 електрофизиологични процедури на ден, колкото д-р Ангелков е правил в Белград. “Отвори ли се и втората зала, както е по план, ще правим по 6-7 процедури на ден, сред които и по-комплицирани случаи като вентикулярни тахикардии, които рядко се работят в България. В Сърбия умират внезапно от ритъмни нарушения около 7000 души всяка година. Сигурно не е по-различно и в България. И ще е добре, ако помогнем в лечението с катетърната амблация.
При оборудването с цялата апаратура
“Сити Клиник”
ще стане номер 1
на Балканите, тъй
като ще може да
работим всички
процедури -
от вентрикуларните - камерни, надкамерни, предсърдно мъждене, екстрасистули - всичко. Дори и пред германците няма да се посрамим”, казва д-р Лазар Ангелков.
Първият му приятел в София е асът в инвазивната кардиология доц. Иво Петров, който е и медицински директор на “Сити Клиник”.
“Лазар е един от най-добрите електрофизиолози в света, което е шанс не само за България, но и за целия регион. За екипа на “Сити Клиник” е чест, че го има и че се присъедини към нас”, казва доц. Петров.
“С Иво се запознахме в ангиографската зала по работа, а майсторите бързо се припознават и станахме и приятели” смее се д-р Ангелков.
Двамата са карали ски на Пампорово, но не е изключено и да работят заедно. “При моите процедури ще го викам понякога да ми помога”, казва д-р Ангелков, а доц. Петров добавя: “И обратното. Лазар има голям опит в една процедура, която е трудна за голяма част от колегите - трансепталната пункция, при която трябва да се премине през септума на предсърдията. За него е лесно, защото го прави често, а ние нямаме такъв опит.”
Извън болницата д-р Ангелков обича да кара ски, да плува в Бяло море, да тича, да се разхожда. “Нашите години са най-добри за разходки - близки и далечни”, смее се той. Успял е вече да хареса центъра на София и храма “Св. Александър Невски”. Засега.