Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5097593 www.bgdnes.bg

Шампион по шахмат стана кмет на Хасково

На 10 ноември 1989 г. Добри Беливанов бил на турнир в Добрич, сега иска да

прави детска школа

“Според мен по-важно от възрастта е човек да бъде здрав и да има опит. Възрастта в някои случаи може да е недостатък, но би могла и да е предимство. Опитът е нещо много важно. Освен това сформирам екип от млади, умни и образовани хора, на които се надявам да мога да предам наученото. Познавам проблемите на града и имам необходимите професионални и житейски умения”, обобщава 69-годишният нов кмет на Хасково Добри Беливанов.

Реклама

Неговата победа с цветовете на ГЕРБ над досегашния 4-мандатен независим градоначалник Георги Иванов бе

една от големите

изненади в страната

Още на първия тур издигнатият за кандидат на управляващите областен управител поведе с нестопяем аванс от над 7000 гласа. На балотажа пък Георги Иванов бе отвян с 28 975 на 10 645 бюлетини и смазващите 73,13 на 26,87%.

Кой ще управлява Хасково през следващите 4 години? Беливанов е от стар хасковски род и целият му житейски път е преминал в родния му град. “Произходът ми е работническо-селски”, шегува се той.

Майка му е от близкото село Динево, а баща му дълги години е шофьор в Бърза помощ. “Бяха обикновени трудови хора. Всичко, което съм, го дължа на тяхното възпитание и на учителите си”, уточнява той.

Като тийнейджър в местния техникум по механотехника през 1963 г. той се отдава на шаха, което по-късно става негово професионално занимание и хоби за цял живот.

“Продължих с шахмата по време на следването си във ВМИ - Варна. Един от учителите ми беше покойният голям шахмайстор Георги Даскалов, на когото днес е кръстен шах-клубът в морската ни столица. Там станах майстор на спорта. Тогава Варна и Пловдив бяха големи центрове на играта. Тимът на “Черно море”, в който се състезавах, играеше в “А” група.

Реклама

С отбора имам пълен

комплект медали

от републикански отборни първенства, а когато взехме златото, това се случи за пръв път на извънстоличен отбор”, спомня си Беливанов.

Той продължава със спорта и след завършването на специалността “Двигатели с вътрешно горене" и завръщането си в Хасково. Известно време играе на съседна дъска със станалия по-късно национален земеделски лидер Георги Пинчев. През 1989 г. целият хасковски отбор вкупом се мести в Симеоновград. “Преломният 10 ноември ме свари на турнир в бившия Толбухин, днес Добрич. Сега едно от намеренията ми е да основем детска шахматна школа”, казва избраникът на хасковлии.

И по време на кампанията той не пропусна да поиграе: на блицтурнир с 13 противника, какъвто бе номерът на бюлетината му за вота.

Въпреки че не е от първата синя вълна след промените, той става заместник на първия демократично избран кмет на града Стоян Илиев.

Посочен е като

негов наследник

за кмет от СДС

на следващите избори през 1995 г. Кампанията върви добре, докато 2 дни преди вота не идва ударът от БСП. Разпространяват копие на документ, според който дъщеря му е записана без изпит във филиал на ВУЗ в града. Тогава кандидатът е и шеф на фондация “Хасковски университет”. Ходът очевидно се оказва успешен и съперникът от БСП Атанас Василев печели с около 1000 гласа. “Тогава

това беше монтаж,

гаден компромат

Знам кои хора стояха зад бламирането ми. Вече съм го забравил и простил”, казва Беливанов и добавя: “Затова и сега с моя щаб проведохме една много интелигентна, европейска кампания. Без обиди и нападки към съперниците.”

Победител и победен в сегашния вот работят заедно година и половина, но при разменени роли. Георги Иванов печели първия от четирите си мандата през 1999 г., а Беливанов става негов заместник. В оставката му няма обаче цуг цванг.

“Разделихме се без скандал. Причината бяха различни виждания и политически различия, което е абсолютно нормално. Не сме се карали тогава. Не е имало конфликт нито от моя, нито от негова страна. Дори, докато бях областен управител, сме били заедно на съвместни мероприятия в полза на община Хасково. Бяхме единодушни за връщането на сградата на Кукления театър на симфоничния оркестър. Имах принципната подкрепа и за връщането на местното самоуправление на военни имоти с отпаднало предназначение”, разсъждава новият градоначалник.

Светският живот и публичността са много далече от профила му.

“Кой е този, аз в

кръчма не съм

го виждал?”,

се питат местни бонвивани. “Като се замисля, през тази кампания бях с екипа си 2-3 пъти на по чаша вино в заведения. Наистина рядко ми се случва да седна на публично място. Предпочитам да ходя на гости и да приемам вкъщи приятели”, съгласява се кметът, който в петък встъпи тържествено в длъжност на сесията на новия общински съвет.

И със стажа като секретар на областна администрация на Хасково, и като губернатор от края на миналата година Беливанов навърта 13 години като управленски кадър във високите етажи. Смятан е за управник с изключително ниво на капацитет. “Не мисля, че наричаните “чиновнически” структури обезличават човека. Напротив, контактите с хората го обогатяват. Въпрос и на лична нагласа е обаче -

когато започнеш

да се изживяваш

като началник,

неминуемо се изгражда стена. Винаги съм се стремил да бъда близо до хората, не съм върнал посетител, докато съм бил на работа зад бюро. Затова искам и да гарантирам, че в общинската администрация няма да има чистки или пък някаква форма на реваншизъм. С голяма част от служителите там съм работил заедно. Има много добри специалисти и експерти. Така че ве може да става дума за страх от уволнения.

Девизът ми е, че най-важното е да останем хора. И така ще бъде след тези 4 години”, гарантира Беливанов.

Опасността да станел заложник на партията, от която е избран, също не била основателна: “Идвам с визията, платформата и програмата на ГЕРБ. Водещото начало ще са поетите преди изборите ангажименти. А основният е привличането на инвестиции и създаването на нови работни места”, добавя той.

“Всеки човек има тежки моменти в живота си. Моите близки и приятели обаче ми помогнаха да преодолея понесените удари в личен план. Старал съм се това да не влияе на работата ми и никога не съм показвал персоналните проблеми, личният живот си е за вкъщи и не трябва да бъде пренасян на работното място.” От 1992 г. Беливанов губи две спътници в живота си и дъщеря, но не желае това да бъде даже тема на разговора.

Между решението на ОИК и и всъпването в длъжост Бевианов се грижеше за по-тривиални неща. Бдителен местен репортер хвана онзи ден новия кмет да зарежда цепеници с дърва за отоплението на къщата си за идващата зима. Помагаше му зет му: “Винаги съм зареждал твърдо гориво през лятото, но сега изборите объркаха графика.”

Съседи на ул. “Стара планина” пък редовно го виждат с 6-месечния голдън ретрийвър Грант. Заради крехката си възраст представителят на породата водач е буен и игрив. “Ще го давам на обучение”, обещава кметът.

“Винаги съм живял

в къщи с дворове.

Постоянно съм имал

домашни любимци

- въдил съм гълъби, котета, кучета, птичета, хамстери... Допреди 7 месеца имах немска овчарка, която почина на 14-годишна възраст. Сега Грант я наследява като къщно четириного”, уточнява той.

Една от идеите на любителя на 4 лапи е за приют за бездомни кучета. Вече били водени и предварителни разговори с природолюбители, които работели в тази посока.

“Разбира се, без да забравяме и грижата за хората с изграждането на хоспис за възрастни самотни и социално слаби. Мястото - бившият щаб на дивизията, вече е набелязано”.

Реклама
Реклама
Реклама