Оживялата в ада под Крушунските водопади: Страх ме е да си спомня за ужаса

"Не искам да си спомням за инцидента, беше ужасно. Страх ме е само като се сетя", разказала пред лекари единствената жена, оцеляла от голямото свлачище на Крушунските водопади, станало в петък. Двама души загинаха под скалните маси, които се свлекли - Катя Павлова и Иън Джонсън. Жената се била прибрала от Лондон в България за една седмица на почивка. Това не е първо свлачище край Крушунските водопади. Едно от най-големите е това през 2008 г. Тогава заради тежестта на леда се отчупва доста сериозно парче, в резултат на което един от най-красивите водопади е променен.
Оцелялата жена е в добро състояние. Тя е адекватна и няма опасност за живота й. Душевното й състояние обаче е здраво разклатено и тя е в шок от това, което е видяла, казаха лекари от плевенската болница, в която тя се лекува.
"Не сме я питали за инцидента, защото не искаме да я напрягаме. Тя няма и желание да разказва повече. В момента е обездвижена и е под наблюдение. Има само наранени шийни прешлени", обясниха пред вестника лекари от университетската болница в Плевен.
В петък тя и двамата нейни приятели - 45-годишна жена и мъж на 57 от Лондон, отишли на разходка в природния феномен. Изневиделица скална маса се свлякла и затрупала двойката пред погледа на жената. Тя веднага сигнализирала за инцидента. Планински спасители и тежка техника денонощно в продължение на два дни правеха всичко възможно, за да измъкнат двойката, но без успех. Теренът не позволявал работа с техника, затова дейностите се извършваха само на ръце.
След 48 часа бяха открити телата на двамата затрупани. Те са били под 200 куб. камънаци.
"Когато сутринта бяхме в по-голям състав, подновихме изкопните работи, най-сетне стигнахме до телата на загиналите туристи", каза кметът на Лесница Красимир Джонев. Свлачищни процеси в района никога не са наблюдавани. Размерът на свличането на Крушунските водопади е повече от 200 кубически метра земна и скална маса. Върху скалния манастир, който е в близост, няма поражения. Все още се работи на ръка и това е недостатъчно. Беше повикана военна техника, за да бъде изместен големият скален къс", допълни той.
От началото на годината 130 000 души са посетили националния лесопарк "Марата", чиято основна атракция са водопадите. Входът за възрастни е два лева, а за ученици - един.