Обявяват отличниците сред университетите

Петото издание на рейтингите на висшите училища показва какво е най-доходно да се учи
Абсолвентите от кое професионално направление и от кой университет вземат най-добра стартова заплата?
Завършилите коя специалност се чувстват най-удовлетворени от придобитото висше образование?
Къде се влиза с най-високи оценки от средното образование?
Кои са специалностите, които гарантират 100% работа веднага след дипломирането?
На всички тези въпроси кандидат-студентите ще могат да си отговорят без проблем още в понеделник след представянето на петото издание на рейтинговата система на висшите училища в България. Той е създаден от министерството на образованието и консорциум от Институт “Отворено общество”, МБМД и “Сирма груп”.
В него са включени 74 индикатора, като 52 от тях са рейтингови. Новите индикатори са свързани предимно с регионалната значимост на отбелязаните критерии. Класациите представляват стандартизирана комплексна оценка на висшите училища по съответното професионално направление на базата на тези 52 ретингови индикатора. Те се формират на базата на
събрана богата
статистическа
информация и проведени анкетни проучвания сред студенти, преподаватели, администратори от различните професионални направления във висшите училища, както и сред работодателите, които наемат кадри с висше образование.
Читателите на вестник “24 часа”, който
е част от
инициативата от
самото є начало,
ще получат безплатно пълната версия на класацията на университетите в две книжки.
Оттам кандидат-студенти и родителите им ще могат да се информират подробно кои са най-престижните специалности и в кои университети са.
Индикаторите се разпределят в 6 групи според основните категории, по които се оценяват университетите. Те са: учебен процес, научни изследвания, учебна среда, социално-битови и административни услуги, престиж и реализация и връзка с пазара на труда.
Рейтинговата система на висшите училища в България е създадена през 2010 г. от Министерството на образованието и науката в изпълнение на проект по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”.
Чрез тази система министерството на образованието се стреми да даде предпоставки за информиран и рационален избор от страна на кандидат-студентите.
Рейтингът е и инструмент, който нагледно
показва
постиженията на
висшите училища
и предизвикателствата пред тях в няколко насоки. Една от тях е, че придобиването на висше образование рязко повишава шансовете за лична и професионална реализация на завършилите и намалява риска от безработица. Рейтинговата система се превръща в добра традиция, която има приемственост вече 5 години. Инструментът се усъвършенства от година на година. Рейтинговата система е полезен инструмент за подпомагане на заложените в стратегията за развитие на висшето образование цели за периода 2014-2020 г.
През 2012 г.
NBC излезе с коментар, в който българският рейтинг бе наречен “Урок от чужбина”, а България бе наречена пионер в класирането на университетите с нов, уникален подход.
“Мисля, че това е най-прозрачната и ясно структурирана система на университетска класация, която някога съм виждал, това наистина е голяма стъпка напред” - така бе цитиран от NBC покойният Сайръс Рийд, бившият заместник-ректор на Американския университет в България.
Според резултатите от предишното издание на рейтинга от 2014 г.
Медицинският
университет
в София е лидер
във всичките 5 професинални направления, по които обучава студенти. В лидерската група е и Софийският университет, който е №1 в 21 от 22 направления. Техническият университет в София е първенец в 5 от 8 направления, а Химико-технологичният и металургичен университет - в в 3 от 5.
Завършилите информатика в Софийския университет имат най-висок осигурителен доход след дипломирането си - 1860 лв., показа четвъртото издание. Като цяло сред завършилите през последните 5 години с най-висок месечен осигурителен доход са кадрите за IT сектора. Както и в предишното издание на рейтинговата система обаче има огромни разлики в нивата на доходите и реализацията в рамките на едно направление.
С отлични дипломи от средното образование влизат в университет студентите по фармация, медицина и стоматология. Със среден успех над 5,00 са също първокурсниците по право, математика, политически науки, архитектура, строителство и геодезия.
Биотехнологии е специалността, за която работодателите смятат, че ще има най-голяма нужда от кадри през следващите 5 години. Следват я хранителните технологии, химичните технологии и психология. Медицината е на шесто място, а в предишното издание беше лидер.
Дали отличниците са запазили позициите си, ще покаже петото издание на рейтинговата система на висшите училища в България в понеделник.
- Очаквайте утре ексклузивна информация за рейтинга на университетите в България.
- Очаквайте с “24 часа” безплатно в специални книжки пълната информация от рейтинга в сряда, 11 ноември, и в четвъртък, 12 ноември.