Край Мечкул оракул предсказал на Александър Македонски, че ще превземе света

На мястото вдигнали храм “Св. Мина” по заръка на Ванга
Десетки любопитни истории и легенди, събрани на едно място, могат да се видят и чуят край симитлийското с. Мечкул. Истории има за тракийските принцеси, Александър Македонски, Крали Марко, цар Калоян, оброчища на богове и какво ли още не. Внушителни мегалитни композиции пък пазят района от зли сили.
Селото в подножието на Пирин, с едва двайсетина жители, се събира на празник в сряда, когато се отбелязва денят на св. Мина, край едноименната църква, построена по заръка на Ванга. Храмът бе вдигнат преди две години с дарения и доброволен труд на местните и с подкрепата на община Симитли. Възрастните хора разказват, че преди години петричката пророчица заръчала на жена от района да предаде на хората, че трябва да вдигнат параклис в местността Св. Амина край Мечкул, където има древно тракийско светилище.
Да даде курбан там и
ще се отърве от болестта
Жената изпълнила заръката и оздравяла.
На християнския празник в чест на светеца, закрилник на семейството, се събират стотици миряни за литургия, обща трапеза, песни и хора̀. Тази година курбанът ще е постен - риба и боб, каза кметският наместник Христо Димитров.
Допреди две години на мястото е имало само малка бетонна стряха, която пази иконата на свети Мина. Но на празника на 11 ноември от незапомнени времена хората са се събирали да запалят свещ за здраве в местността, за която твърдят, че има магическа сила.
За търсене на
изчезнали хора или
вещи пък помага
преспиването там
в нощта срещу празника на св. Мина, гласи преданието.
До вдигнатия нов параклис е старото римско оброчище, където оракулът е предсказал на Александър Македонски, че ще превземе света, гласи местна легенда. Това място е наричано “скала за предсказание”.
Наблизо е каменният град с десетина изключително интересни и внушителни скални фигури. “Природният феномен привлича много туристи, а гледката към Кресненското дефиле е прекрасна. Това мегалитно светилище е със закрилници и пазители на дефилето”, допълва кметът.
Местните хора наричат каменните фигури от култовия комплекс Змиорката, Чучулигата, Лъвската глава. А две от тях са оприличили и кръстили на Кирил и Методий. Едно от преданията гласи, че
камъните, от които
са изваяни фигурите,
са поставяни от
титаните по
заповед на Зевс
Друга пък, че Крали Марко с една ръка е редил скалните късове с височина от близо 15 м.
Масивът Чучулигата, наричан Провиралището, е с няколко каменни блока, между които има процеп. През него хората се промушват за пречистване от зли сили, защото вярват, че там енергийното поле е най-силно и отнема лошотията.
Във вдлъбнатината на плочата, върху която е оставило отпечатък стъпалото на Крали Марко, винаги има вода. Никой не знае дали тя “сълзи” от скалата, или се задържа след дъждове, но дори и през лятото
има вода, която
е лековита
Полезна е за очите, главоболие, минават брадавиците и лекува кокоши трън на краката, казват старите хора.
Вековната Липа пък е израснала между скалите и се е огънала във формата на глава на ламя.
“Това е липата на цар Калоян. Под нея конят му счупил крака си. Калоян го заменил с друг, но след преспиване една вечер под липата пострадалото животно оздравяло”, твърдят хората в селото.
“В местността Свети Мина е и вторият слънчев часовник в България след този в Плиска. Тук е имало голям харман, постлан с бакърена плоча. Медта е мек метал и върху нея е можело да се рисува. Така е направен своеобразен календар”, разказва кметът на Мечкул. Допълва, че в района всяко дърво и всеки камък имат своята история и са свързани с някаква легенда.
Преди векове на това място е имало голямо селище, край което са минавали важни тракийски и римски пътища. Там е било трасето на стар римски път, по който е превозвано виното.
Коритата на тракийските принцеси е следващата забележителност край Мечкул. В река Яна са издълбани корита от гранит, приличащи на вани.
“Направени са изключително майсторски, без нито един ръб. Преданията гласят, че в тях са се къпали тракийските принцеси. Коритата са под формата на каскада под водопад, висок двайсетина метра. Той е с форма на разрез на сърцето”, разказва кметът. Смята се, че на това място е имало тракийска лечебница и досега десетки хора идват, за да получат изцерение на болките си.
Палят свещ и бездетни, а след това са доволни и благодарят, че вярата и силата на местността им е помогнала да се сдобият с наследник, допълва кметът.