Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5108242 www.bgdnes.bg

Ивайло Калфин отговаря: Баба пенсионерка може да получава майчинство за внучето, ако работи

Анонимна: В момента съм на 63 г. Вземам втората година майчинство на дъщеря ми. Имам необходимия трудов стаж. Мога ли да се пенсионирам предсрочно през 2016 г. и ако мога, ще вземам ли едновременно пенсия и 340 лв. майчинство?

Когато детето навърши 1 годинка, майката има право да прехвърли втората година от полагаемия се отпуск за отглеждане на дете на един от своите родители или съответно - на един от родителите на бащата на детето. Тази възможност е налице, ако бабата или дядото на детето работят по трудов договор. В случай че продължавате да работите, няма пречка да получавате пенсия и да ползвате прехвърления от дъщеря ви отпуск за гледане на дете.

Реклама

По отношение на възможността за предсрочно пенсиониране ви припомням, че от 1 януари 2016 г. всички, които имат необходимия осигурителен стаж (за 2016 г. – 35 г. и 2 месеца за жените и 38 г. и 2 месеца за мъжете), могат по собствено желание да се пенсионират до една година по-рано от възрастта им за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по общия ред.

При ранно пенсиониране се намалява реалният доход, не ограниченият от тавана

Пламен Боев: Ако личната пенсия надвишава тавана от 910 лева, при ранно пенсиониране коя се намалява с 0,4% - реалната или таванът? При бъдещо индексиране на пенсиите коя сума се индексира: личната пенсия, намалена с 0,4% на месец, или максимално изплащаната? Как се определя добавката от пенсията на починалия съпруг: като процент от размера на личната пенсия (в случая, която надвишава изплащаната максимална пенсия) или от размера на максимално платимата?

Уважаеми господин Боев, от 1 януари 2016 г. хората, които имат необходимия осигурителен стаж (за 2016 г. – 38 години и 2 месеца за мъжете), могат по собствено желание да се пенсионират до една година по-рано от възрастта им за придобиване право на пенсия. Трябва да знаете, че пенсията, отпусната по този ред, е в намален размер с 0,4% за всеки месец, който не достига до възрастта за пенсиониране. Предвидено е тя да се изплаща в намален размер пожизнено, като намалението се изчислява от действителния размер на пенсията. Осъвременяването впоследствие ще е върху нейния действителен размер.

Във връзка с въпроса за т. нар. вдовишка добавка напомням, че тя се изчислява от ограничения размер на пенсията, който към момента е 910 лв.

Реклама

Размерът на пенсията се определя от годините стаж и размера на осигуровките

Наталия Илчева: Интересува ме следният казус: 2015 г. навърших 60 г. и 8 мес. - нужната възраст за пенсиониране за жени.

Имам 37 г. трудов стаж, от който 2 години не ми признават, защото не съм внесла годишни осигурителни вноски като самоосигуряващо се лице. Т.е. имам 35 г. действителен осигурителен стаж. От НОИ ми казаха, че ще получа минимална пенсия 159 лв., ако не си внеса вноски за 2-те години, с които всъщност надвишавам изискуемите 35 г. Ако имам само 15 г. стаж и възраст 65 г., пак ще получа тази пенсия. За кого остават внесените от мен осигурителни вноски за останалите 20 г.?

Уважаема госпожо Илчева, за отпускането на пенсия за осигурителен стаж и възраст се изисква наличие на определен осигурителен принос, който се определя преди всичко от осигурителния стаж и осигурителния доход, върху който се внасят осигурителните вноски.

В случаите, когато на хората не им достига осигурителен стаж, но те все пак имат значителен осигурителен принос, също е предвидена възможност за придобиване право на пенсия, но при малко по-висока възраст.

През 2016 г. условията за пенсиониране, когато има недостиг на осигурителен стаж, включват възраст от 65 г. и 10 месеца (еднаква за мъже и жени) и наличие на най-малко 15 г. действителен осигурителен стаж. Размерът на пенсията, отпусната при тези условия, се определя по реда, по който се изчисляват всички останали пенсии за осигурителен стаж и възраст, т.е. всяка година осигурителен стаж на лицето носи определен процент в пенсионната формула – в момента е 1,1%, а от 2017 г. ще нараства до достигане на 1,5%.

Тъй като размерът на пенсията зависи не само от продължителността на осигурителния стаж, но и от осигурителния доход, напълно е възможно размерът на пенсията, отпусната при наличието на 15 години действителен осигурителен стаж, да надвишава минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст.

За I категория трябват поне 10 г. стаж

Т. Петрова: Здравейте, бих искала да знам дали имам право на пенсиониране по първа категория труд, при условие че имам 9 години, 11 месеца и 26 дни.Трудовият ми договор е от 5 януари 1990. Това беше първият работен ден от годината, вследствие на което на мен ми липсват тези почивни календарни дни, но ги имам изработени като часова ставка на годината.

Госпожо Петрова, според изискванията в момента, които ще продължат да важат до 31 декември 2015 г. включително, жените, които са работили 10 години при условията на първа категория труд, могат да се пенсионират при навършване на възраст от 47 години и 8 месеца и ако имат сбор от осигурителен стаж и възраст, равен на 94.

Напомням ви, че съвсем прецизна калкулация за продължителността на осигурителния стаж може да ви бъде направена въз основа на представените от вас оригинални документи (УП-3 и др.), във вашето териториално поделение на Националния осигурителен институт.

Реклама
Реклама
Реклама